YUSUF TEKİN’İN YENİ MÜFREDATI SERTİFİKA PİYASASINA ÇALIŞACAK

YUSUF TEKİN’İN YENİ MÜFREDATI SERTİFİKA PİYASASINA ÇALIŞACAK
18 Mayıs 2024 01:51
135
A+
A-

Mahiye Morgül

2012 yılında 4+4+4 modeli parçalanmış eğitimi konuşuyorduk. Şimdiki bakan Yusuf Tekin MEB’da müsteşardı. Ziya Selçuk’la beraber piyasacı parçacı eğitimin ekibindeydi. Dünya Bankasından gelen SPAN eğitim şirketi bunları buralara hazırlıyordu. Öğretmenlik mesleğinin geleceği tartışmaya açılmıştı, sertifikalı paralı eğiticilik kursları geliyordu. Cumhuriyet Eğitimi kamu hizmeti olmaktan çıkartılıyor, sömürgeci sertifika piyasası kuruluyordu. Öğrenciler de öğretmenler de bu tuzağa çekiliyordu.  

İlk önce, 2006 yılında TBMM’den hukuksuz olarak geçirilen Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu ile sertifika piyasasını hazırladılar. Eş zamanlı olarak eğitim fakültelerinde Yaşam Boyu Öğrenme birimleri kuruldu. Artık, eğitim fakülteleri işlevini yitirerek kapanacak, öğretmenlik yerine öğreticilik sertifika piyasası kurulacaktı. Her bir dersi onlarca parçaya ayırarak her bir parçası için ayrı bir kurs açılacak, öğretici olmak isteyen kişi hepsine ayrı ayrı para verecekti. Fakülte diplomalaı çöpe gidecek, bütünü öğreten hiçbir fakülte kalmayacaktı.

Piyasacı eğitim modelini bize dayatan borç aldığımız Dünya Bankasından gelen SPAN Amerikan heyetini gerek tv programlarımda gerek köşe yazılarımda çok anlattım. Birinde, 2012 yılında Ulusal Kanal’ın Ekopolitik programında Ekonomist Çetin Ünsalan’ın konuğu oldum. Orada dört yıllık anaokulu (Oyun Okulu) modeline geçirileceğiz, sınıf öğretmenliği buharlaşacak, sınıf öğretmenleri Okul Öncesi Öğretmenliği kurslarına alınarak oyun öğretmenliği, anaokulu öğretmenleri de 4 yıllık hafifletilmiş müfredata göre okur-yazar düzeyinde öğreticilik sertifikası alacaklar, demiştim.

Bkz. “mahiye.com” sitemdeki videolardan 8.4.2012 tarihli “Ekopolitik Programı Çetin ÜNSALAN – Mahiye MORGÜL”

Geldik o güne. Yıl 2024, yeni hafifletilmiş müfredat, Maarif Yüzyılıymış… Yeni müfredata göre sınıf öğretmenlerine kurslar açılmaya başladı. İlanlarda Okul Öncesi Öğretmenliği sertifika kursları görüyoruz. Ataması yapılmayan sınıf öğretmenleri oraya gidiyor. Mecburen eğitim yöntemi kullanıyorlar.

Bu gencecik öğretmenler Sınıf Öğretmenliği diploması elindeyken, onunla ataması yapılmazken neden Okul Öncesi Öğretmenliği sertifika kurslarına yönlendiriliyor?

 

İnternette şu başlığı arama motoruna yazın ve gözlerinizle görün:

“Sınıf Öğretmenlerine Yönelik Okul Öncesi Öğretmenliği Eğitim Semineri Hayat Boyu Öğrenme ve Sertifika Programı”

 Açık öğretim dersleriyle hem de… Sertifika talep edenlere gönderilecek kitabın kargo bedeli 1.013.00 TL.

Bu ilanı veren kurum ise bir devlet okuludur. Adı: “İstanbul Şişli Meslek Yüksek Okulu Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi” Diyor ki:

E-DEVLET ONAYLI Eğitim Belgesi

Hayat Boyu Öğrenme / Sertifika Eğitim Programları

Soru: Belgenizi Dijital’e Ek Olarak Fiziki Göndermemizi İster misiniz? 

Soru: Europass ile 192 ülkede Uluslararası geçerlilik ister misiniz? 

Fiyatı artıracak sorular bunlar.

Bakınız, daha sonra “192 ülkede geçerli” sertifikayı konuşacağız. Aynı uluslararası geçerlikte Güney Koreli gençlerin kendi ülkelerinde aldıkları İngilizce Dil Öğretimi sertifikasıyla gelip yeni 4 yıllık yeni anaokullarımızda İngilizce konuşma derslerine girecekleri günler yakındır. Bunun taahhüdünü 2006’da Mesleki Yeterlik Kurumu Kanununa “Dışarıdan paket eğitim hizmeti alınır” şeklinde bir hüküm ekleyerek vermişlerdi. Keza Abdullah Gül 2009’da El Ezher Üniversitesiyle şeriat dersleri için “denklik” sözleşmesi yapmıştı, isteyen tarikat okullarına da oradan gelecekler.

Eğer Anayasamız bir daha değiştirilir de devletimizin “sosyal devlet” tanımı kaldırılır ve yerine Dünya Bankasının istediği “liberal ekonomiye bağlı devlet” tanımı getirilirse, devlet okulları belediyelere bağlanacak ve Liberal Din Eğitimi adı altında tarikat okullarında şeriat eğitimi verilecek; bu dersler için El Ezher’den öğretmen getirilmesi hukuka uygun gösterilecektir. Din Bilgisi öğretmenleri de bu kurslara mecbur edilecektir, uyarıyorum.

Değerli okurlarıma daha fazla şok yaşatmamak için, internette “özel eğitimci arayan iş ilanları”na bakmalarını öneriyorum. Örneğin, Güncel Okul Öncesi Öğretmeni İş İlanlarında karşınıza (325,00 TLden başlayan taksitlerle) kurs fiyatları geliyor.

         Bu reklamlarda eğitim kavramları allak bullak edilmiş haldeler. Veliye şirin görünecekler, pamuk eller cebe… Örneğin, çocuk zaten oyun içinde eğitilir, ona “oyun terapisi” diyor. Anlıyoruz ki yeni oyuncak piyasası kuruluyor.

Ya da, eski bilinen bir yöntemi yeniymiş gibi sunuyor,” ters-yüz eğitimi” diyor adına. Hani ortaokul sınıfında öğretmen ders sonunda “Gelecek ders kitaptan şu konuyu hazırlanıp gelin, haritasını deftere çizerek gelin, o konuyu anlatacağım” derdi ve öğrenci konuya hazırlıklı gelirdi… Şimdi “Şu konuyu internetten okuyun gelin” diyor ve adı oluyor “ters yüz eğitimi”!..

Her bir sertifikanın fiyatı da yanında…

Disleksi Eğitmenlik Eğitimi Sertifikası (2.450.00 TL)

Ters Yüz Eğitim Modeli ile Oyun Terapisi Uygulayıcı Sertifika Programı (3.250,00 TL)

 Profesyonel Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifikası (3.450.00TL)

Dil ve Konuşma Bozuklukları Kapsamlı Eğitimi 560 Saat (6.750.00 TL)

Eğiticinin Eğitimi Sertifika Programı (2.250.00 TL)

Yaratıcı Drama Eğitmenliği (2.450.00 TL)

MEB Egzersiz Paketi (4.250.00 TL)

                Akıl Zeka Oyunları Eğitimi (160 Saatlik Eğitim ve Sertifika)

Yaratıcı Drama Liderliği ve Eğitmenliği (320 Saatlik Eğitim ve Sertifika), ve daha nice kurs ilanı…

Gördüğünüz gibi MEB adı altında paralı eğitim ve sertifika ilanları bile var. Nereye geldik?

Çocukları okulda disleksi, disgrafi, algıda azlık, vb zihinsel engelli haline getirip piyasada bireysel tedavi kurslarına gönderiyor bakanlığımız. Şu dava açtığım ders kitaplarıyla zihinsel engelli haline getirilen çocuğun özel eğiticisini de piyasadan kurslarda yetiştiriyoruz artık. Böyle bir eğitim felsefesi olamaz.

Eğitim çöktü, biz hepimiz çökertilmesine göz yumduk. Daha anlaşılır olsun:

Lise öğrencisi okul müdürünü öldürüyorsa, bu sonuca 2004 de başlatılan yeni müfredata göre yazılmış malûm ders kitaplarıyla geldik. Rüzgâr eken fırtına biçer, fırtına biçtik, hem de bir özel okulda.

Bu kitaplarla ders veren öğretmen ektiği şiddet tohumu yeşerdiği zaman şiddet kendisine döner, bilmiyor mu? Öğretmen sendikaları da göz yumdu bu kitaplara, şimdi dizini dövmek zamanı.

2016’da, mavi balinalı intihar oyununu beyin altına eken 1.Sınıf Matematik ders kitabını eleştirirken “Bu kitaplar vahşi ruhlu çocuk yetiştiriyor” dediğim için kendisine hakaret ettiğim iddiasıyla bana dava açan bir Talim Terbiye Kurulu başkanımız vardı, beraat ettim ve dosyayı istinaf mahkemesine götürdü, orda bekletiliyor, o yüzden dosyayı okurlarımla paylaşamıyorum.

Şimdi:

Küresel borç köleliğine dayalı sömürgeci eğitim piyasası Yeni Müfredat adı altında bir kere daha hem çocuklarımızın hem de öğretmenlerimizin üstüne çöktü!

Artık daha geç olmadan kuralım bağımsız ücretsiz bilim ocaklarımızı!

Azim ve Karar, 17.05.2024