KONSERLER

KONSERLER
29 Mayıs 2022 20:07
598
A+
A-

Ceyhun Balcı

Türkiye’de dert azmış gibi konserleri ekledik sorun listemize. Son günlerde basında çokça yer bulan ve kamuoyunun ilgisini çeken bu olayların hiç yaşanmaması gerekirdi.

Trabzonspor şampiyonluk kutlaması için bula bula Pontusçu şarkıcı buluyor. Uyarıya kulak vererek tarihe geçecek bir lekenin üzerine sıçramasından kılpayı kurtuluyor. Böyle durumlarda şarkıcı seçimi yaparken biraz olsun özen gösterilmez mi?

Trabzonspor’un geç de olsa verdiği karara karşılık aynı sanatçının İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekli bir konserde sahne almasına ne demeli? İktidar-muhalefet ikiliği mutlaka karşıtlaşma üzerinden mi yürümeliydi? Hiç olmazsa ülkemizin birliği, dirliği ve bütünlüğü üzerinden bir ortak payda yakalanamaz mıydı?

Aynur Doğan adlı hanımefendinin bir belediye desteğindeki konseri son anda iptal ediliyor. Ardından sayısız tepki. Türkiye’de hemen her konu gibi bu da iktidar-muhalefet karşıtlaşmasına konu ediliyor. Kürtçe popa yönelik hoşgörüsüzlükten tutun da özgürlüklere vurulan darbeye varan bir dizi yorum yapılıyor.

Bellek unutsa arşiv unutmuyor.Aynur Doğan’ın Öcalan görseli ve bölücü örgüt simgeleriyle aynı karede yer almakta sakınca görmediği anlaşılıyor kısa süre içinde. Tartışma burada bitecek yerde uzuyor da uzuyor. Türkiye’nin başındaki en önemli birkaç dertten birisi olan ayrılıkçı teröre yakınlık duyan birisine özgürlük kisvesi giydirmek de neyin nesidir? Terörü ve teröristi öven, doğrudan övmese de yakınında durmakta sakınca görmeyen birisine bu kadar zaman ayırmak savurganlık değilse nedir?

Bu olaylar içinde en yaralayıcı olanının altında Kültür Bakanlığı’nın imzasını görmek üzerinde epeyce durmayı gerektirecek gelişme olmalıdır. Ülkemizin kurucusuna “soykırımcı” nitelemesinde bulunabilen insan görünümlü sanatçı sayılabilir mi? Birileri onu sanatçı olarak görse bile bir benzer tutumu sergileyebilir miyiz? Ülkemize ve kurucusuna sövüp, sayacak! Yetmeyecek! Gelip bir de konser verip cebini dolduracak.

Kültür Bakanlığı gibi bu işlerin uzmanı olması gereken bir kurum nasıl olur da böylesi bir hatanın altına imza atar?

Skandala eşdeğer bu olaydaki sorumluluğu açık olan Kültür Bakanlığı ve bakanlık yetkililerini en ağır şekilde kınamak bilmem yeter mi? Olağan koşullarda bu skandalın altına imza atanların zaman geçirmeksizin bulundukları konumlardan uzaklaş(tırıl)maları gerekirdi. Günümüz Türkiyesinde bu gibi davranışlar çoktan unutulduğu için aklımıza bile gelmedi böyle bir gelişmenin yaşama geçmesi.

Son konser olgusu Isparta kaynaklı. Melek Mosso adlı pop şarkıcısının konseri iptal edildi. Öncekiler bir yana. Bu sonuncusu dört dörtlük gericilik örneğidir. Düzce “muhafazkâr” yerdir. Sevinmeye tamam ama, kadın sanatçıya konser verdirmek buraya uymaz diyen karanlık kafabu kez Isparta’da ete kemiğe büründü desek abartmış olmayız.

Azim ve Karar, 29.05.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.