POLİS KARDEŞ

POLİS KARDEŞ
9 Temmuz 2022 01:35
630
A+
A-

Ceyhun Balcı

Basına yansıdığınca öğrendik. Konya’daki doktor cinayetini kınama yürüyüşü yapmak isteyen doktor topluluğuna çevik kuvvet engel olmaya çalışmış. Yetmemiş. Biber gazı da sıkmış.

Türkiye’deki toplumsal ahlâk sorununun son olayla iyice su yüzüne çıktığına tanık olduk.

Ölüm denen umarsızlık karşısında hiç olmazsa sessiz kalınırdı. Eleştiriniz varsa bile içinize gömerdiniz.

Eleştiri ne sözcük!

Ölüm üzerinden hekimlere yönelen nefret yüklü iletiler mide bulandırıcı boyutlara erişti. Yönetenlere en küçün eleştiri içeren bir sosyal medya iletisi gönderenin bulunduğu yere bir araba polis gönderebilen demir yumruklu iktidar ve yargısı bu ve benzeri paylaşımlar karşısında “sağduyulu” davranmayı yeğliyor.

Yeter ki arka bahçenin gülleri solmasın!

Biber gazı kullanan polis kardeşimiz iş kazasına uğramış. Baygınlık geçirmiş.

Hekimlere biber gazı sıkmanın bir getirisi olmalı değil mi?

Sayılamayacak kadar çok hekim ilgisini esirgmemiş polis kardeşten.

Hekime biber gazı da sıksan, silah da doğrultsan hekimin davranışı şaşmaz. Bu eylemlerin sahibine yardım elini uzatır. Öyle görmüştür, öyle öğretilmiştir, öyle belletilmiştir.

Tıp sanatının değişmez davranışıdır.

Böylesi bir gelişme hekim olmayanlarca ibretlik olarak nitelense de biz hekimler için sıradan bir durumdur.

Konya’da doktora kurşun sıkan hain elin sahibi ola ki yaralı olsa yüreği dağlanan hekimler onu yaşama bağlamak için akla hayale gelmeyecek çabayı eksik etmezlerdi.

Her şeye karşın!

Polis kardeşin başına gelen sonrasında ona yardım eli uzatan hekimlere biber gazı sıkmak yerine bir demet çiçek sunup hiç olmazsa gönül almak aklından geçmiş midir polis kardeşimizi biber gazı sıkmakla görevlendiren üst akıl sahiplerinin?

Bu olayda Türkiye’nin bir başka önemli sorunu bugüne dek görmeyenlerin de kavrayabileceği şekilde ete kemiğe bürünmüştür.

Bu başat sorun Türkiye’nin iktidara mecbur bir iktidarca yönetiliyor oluşudur. Böyle bir iktidarın yapmayacağı şey yoktur desek yanılmış olmayız.

Bu iktidar sürdükçe iktidarının karşısında olduğunu düşündüklerine başka neler yapabileceğini insanlığımdan utandıracağı için merak etmek bile istemiyorum.

Polis kardeşe seslenmiş gibi oldum!

“Kızım sana söyleyeyim, gelinim sen anla” demek istedim.

Umutlu olmasam da…  

Azim ve Karar, 08.07.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.