TİRYAKİLERİN KUVAYİ MİLLİYE MEZARLIĞINDA 19 MAYIS

TİRYAKİLERİN KUVAYİ MİLLİYE MEZARLIĞINDA 19 MAYIS
20 Mayıs 2024 12:42
170
A+
A-

Mahiye Morgül

Rize İslampaşa mahalle sakinleri olarak 19 Mayıs Pazar günü Tiryaki aile kabristanlığında İstiklâl Harbi gazi dedelerimiz için saygı töreni yaptık.

Kuvayi Milliye Mezarlığı adıyla andığımız bu mezarlıkta 2017’den beri her 19 Mayıs günü saat 14.00 de tören yapıyoruz. Bu kez törene emekli tarih öğretmeni Yakup Özkan ve yeni muhtarımız Ayşe Memişoğlu katıldı. Törene,  başta Gazi Zekeriya Tiryaki’nin ve Gazi Bayram Ali Çekmiş’in torunları kendi torunlarıyla birlikte katıldılar.   

Büyük dede Tiryaki Harun Efendi’nin mitolojik Türk motifleriyle nakışlanmış özgün Çepni işi oyma taş mezarı etrafında toplanarak saygı duruşu yaptık ve İstiklâl Marşı söyledik. İstiklal Marşını, Gazi torunu genç müzik öğrencisi Baybars Demirci ile birlikte yönettim. Ardından emekli tarih öğretmeni Yakup Özkan ve muhtarımız Ayşe Memişoğlu anlamlı birer konuşma yaptılar.

Dokuzuncu kez gerçekleştirdiğimiz bu saygı törenine her yıl daha fazla katılım olmaktadır. Bu sene havanın da güneşli olmasıyla erken gelenler için güzel bir şey oldu; doyumsuz güzellikte Rize ve deniz manzarası olan bu tepede MEB eski Tarih müfettişi ve Rize Tarihçisi komşumuz Yakup Özkan’dan tarih semineri dinledik. Büyük gazi dedelerimizin, İpsiz Recep Emice, Zekeriya Tiryaki, Bayram Ali Çekmiş, Necati Memişoğlu ve Süleyman Asaf  Mercan’ın birbirleriyle arkadaşlıkları üzerine, çok az bilinen özel ve güzel bilgiler aldık. Böylece İpsiz Recep Emice’yi ve silah arkadaşlarını hep birlikte andık.

Tiryaki mezarlığından sonra 50 metre yukarıdaki Gazi Bayram Ali Çekmiş’in mezarına gittik. Önceki yıl bu mezarın mermer kitabesini ve çökmüş mezarını bizzat ben yenilemiştim. Burada ikinci bir saygı töreni yaptık. 

Tören alanından ayrılacağımız sırada İpsiz Recep Emice’nin torunlarından bir grup geldi, onlarla birlikte Zekeriya dedenin mezarına geri döndük, yeniden dualarımızı yaptık. Işıklar içinde olsunlar.

Kuvayi Mezarlığındaki hemen her törende beni yalnız bırakmayan dostlarımdan bazıları çay bahçelerini bu sene terk edemedikleri için gelemediler, beni arayarak mazeretlerini bildirdiler, sağ olsunlar, gönülleriyle aramızdaydılar.

Bir sonraki Kuvayi Milliye törenimizi 30 Ağustos’ta Hamzabey mahallesindeki Emirbeyoğlu Hamza Bey anıtında yapacağız. Şimdiden duyuruyorum.

Hepinizin 19 Mayıs Bayramınız kutlu olsun.

Azim ve Karar, 19.5.2024