MERİH DEMİRAL BOZKURT İŞARETİ YAPINCA

MERİH DEMİRAL BOZKURT İŞARETİ YAPINCA
6 Temmuz 2024 02:22
117
A+
A-

Mahiye Morgül

            Avusturya ile yapılan futbol karşılaşmasında iki gol atan futbolcumuz Merih Demiral türbinleri bozkurt işaretiyle selâmlayınca olanlar oldu. Siyasi sembol yaptığı iddiasıyla UEFA ona iki maç ceza verdi. Olanlar oldu.

Şimdi Türklerin bu en eski sembolü ne zamandan beri bir siyasi partinin sembolü yapıldı, bunu konuşuyoruz. İyi fırsat oldu.

Yazar Yılmaz Özdil 5.7.2024 tarihli videosunda geniş geniş Kurt motifi üzerine bir tarih anlattı. Türk kavramı üzerine derinlikli bir video yaptı.

Kurt işareti ilk defa 1991’de Bakü’de Ebulfez Elçibey’in yaptığı bir milyon insanın katıldığı mitingde yapıldı. Bağımsız Azerbaycan isteyenlerin sembolü olarak ilk defa orada Elçibey tarafından yapıldı. Mitinge katılan Alparslan Türkeş bu işareti Azerbaycan’dan Türkiye’ye getirdi.

Okurlarıma bu videoyu izlemelerini öneriyorum. Yılmaz Özdil’in deyimiyle sömürge solcuları da izlemeli. Kurt işaretini MHP’nin demirbaşı zannedenlere konuşuyor. Türk kültüründe Kurt sembolü gökyüzünün, Geyik sembolü yeryüzünün sembolüdür. Daha nicesini videosunda anlatıyor.

Videoya eklediğim yorumlarda şunları da okuyacaksınız.

-Roma sembolü dişi kurt, Atina’ya kadar ordusuyla giden Sirkasya Pers kralı Serhaz (Cerkez/Kserkses) başında kurt şapkalı resmedilir, Litvanya’da Kurt avlamak yasaktır, izciye yavru kurt demek gibi daha nelerimiz var…Kurt boğazı, Sirkasyada Kurtlar Vadisi, Horasan’da Kurt dağları… Anne kurt insan yavrusuyla kendi yavrusunu eşit tutar, ırkçılık sembolü değil SÜT KARDEŞİ (Farsça Hem Şire), BACY kavramını verir.

-SİRİUS yıldızı Orta Asya’da Bozkurt’tur. “Göksel kurt” ifadesi Orta Asya Türkçe’sinde ‘gök böri’ ya da ‘bör-teçene’dir.

-Ne güzelsiniz. Çok sevdiğim sembollerle Türk tarihi, sembollerle Türk mitolojisi nihayet sayenizde insanların ilgisine girdi. Merih, Mars, Kızıl Gezegen, Sirius (Cyros/ Kuruş)… İran -Pers tarihinin de kökleri aynı kültürdür, Su-mer ile Mer-si sesdeştir, teşekkür ederken MERSİ derler. KURUŞ paramızdan buğday (bereket) sembolünü 2005 yılında yok ettik, şimdi onu geri istemeliyiz.

-Merih’in İsviçreli hanımı Haydi’nin ataları da Türk çıkar. ALP (Türkçedir) Dağlarında yaşayan Umayana /Miyana halkı Ay-Atalı halk AyİTALİA halkı İsviçre’ye de gitmiştir. Çıplak ayaklı çizgi film karakteri kız çocuğu HAYDİ Umayanalı olmakla Atatürk’ün ifadesiyle OĞUZOĞLUDUR.

-Geyik şifa sembolüdür, Dağ keçisi de geyiktir, HAcı Bektşı v<eli onu okşar, Palmira kapısında Leyla Zeynep sultanın da yanında geyik var, Efes 1.Artemisi yanında dağ keçisi, Ahi Cumhuriyetinde ANGORA keçisi milli ekonominin de sembolüydü. Kurt ve Dağ keçisi, doğru eşleştirme.

-Cumhuriyet’in ilk basılan kağıt parasında kurt resmi vardır, çift süren boğa var bir de. Ankara Operet Sahnesinin sahne üstünde bozkurt maskesi vardır.

-Dilek Börü adında bir izleyiciye şöyle yanıt verdim:

Soyadınız BÖRÜ “kurt”, Bozkurt, Gökbörü, Sirius takım yıldızıdır, değil mi? Kuruş adlı paramızın kök adı olup Roma’dan borç almayı yasaklayan Pers kralı Kuruş bizim de atamızdır.

-12 Eylül öncesi  Ülkü ocaklarının logosu Bozkurt idi, bayrağı kırmızı-yeşil idi, ancak galiba Bahçeli zamanında rengi mavi-beyaz yapıldı.

Azim ve Karar, 05.07.2024