HAKEMLER

HAKEMLER
11 Mayıs 2022 01:08
443
A+
A-

Ceyhun Balcı

Yazının başlığı yanıltmasın.

Bu bir futbol ya da hakem yergisi yazısı değildir.

Üç hakem üç olay diyerek başlamalı söze.

İlkine beyzacamdan birebir tanık oldum.

Yer İzmit.

Kocaelispor-Altınordu maçı.

Hakem Ali Palabıyık.

Kümeden düşme kalma bakımından önemli maç. Ölüm kalım savaşına dönüştürülmüş çoğu zaman olduğu gibi. Neredeyse maç boyunca sahaya pet bardakta su yağdırdı izleyiciler. Hem de 4. hakemin bulunduğu taraftan. Sahanın kimi yerlerinde basacak yer kalmamıştı. Bilindiği gibi geçen yılki EURO 2020’de Danimarkalı Eriksen’in sahada kalbinin durması sonrasında “sporcu sağlığı” daha bir önemsenir oldu. Kuşkusuz doğruydu bu yaklaşım. Geçmişte çoğu sporcunun sakatlığıyla çok da ilgilenmeyen hakemlerin yeni dönemde “önce sporcu sağlığı” ilkesi gereğince ilgilerini esirgemedikleri görüldü. Saha yüzeyini kaplayan plastik gereçlerin yeri geldiğinde bıçağa eşdeğer kesicilikte olabileceğini bilmem belirtmeye gerek var mı? Durum böyleyken bu maçın hakemi Ali Palabıyık’ın kayıtsızlığını nasıl açıklamalı? Sahaya yağan ve zemini tehlikeli hale getiren yabancı cisimler sporcu sağlığı açısından anlam taşımıyor mu?

İkinci hakem olayını aşağıdaki haberle öğrendim.

Maç başında yapılan para atışında hakem Arda Kardeşler’in Bitcoin kullandığı anlaşılmış. Bu olaya ilişkin özenlerinden ötürü basını ve izleyenleri kutlamak gerek. Elbette yakışıksız bir durum. Bildiğimce para atışı için bir yüzünde kale diğer yüzünde top olan paralar kullanılıyor. Diyelim ki bu bulunamadı. Hekesin cebinden çıkartabileceği ulusal paramız ne güne duruyor? Bitcoin olmayacağı gibi, dolar da, avro da, ruble de, grivna da kullanılamaz bu durumda.

Son olay bu akşam Kayseri’de oynanan Kayserispor-Trabzonspor maçından.

Tıpkı Kocaeli’deki gibi Kayseri’de de izleyenlerin sahaya yabancı cisim yağdırdığına tanıklık edildi. Maçın hakemi Halil Umut Meler bu akıl almaz rezalete dur diyecek yerde Trabzonspor kalecisini uyardı. Oysa, kalecinin yaptığı sahayı dolduran ve sporcu sağlığını tehlikeye düşürmesi olası yabancı cisimleri dışarıya atmaktan öte değildi.

Kirlendiği kadar dibe de vurmuş olan futbolumuz sahalarda yaşanan bu örneklerle daha da kirlenmiş ve dipteki yerini sağlamlaştırmış oldu.

Zorbalığa, kural tanımazlığa izin veren anlayışın olanca güçle iş başında olduğu görüldü.

Kalıplaşmış deyişle tanımlamak gerekirse.

“Kötü günler geride kaldı. Daha kötüleri kapımızda.”

Azim ve Karar, 11.05.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.