SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN SEVR ATAĞI  (*)

SİYASAL KÜRTÇÜLÜĞÜN SEVR ATAĞI  (*)
16 Temmuz 2023 17:16
386
A+
A-

Hüseyin Özbek

Türk ulusu için Sevr ölüm, Lozan diriliştir. Lozan, ekonomik ve siyasal  bağımsızlığın uluslararası bağlayicılığı olan tescilidir. 

1920’lerin Mütareke İstanbul’unda  İngiliz kurgulu ve İngiliz fonlu üç dernek kuruldu.

1- İngiliz Muhipleri (dostları) Cemiyeti

2-Kürdistan Teali ( Yükselme) Cemiyeti

3-Teal-i İslam Cemiyeti.

Üç Cemiyet bileşik kaplar gibidir. Üçünün  de kurucu ya da idare heyetinde aynı kişiler vardır. 

Gunümüzdeki Siyasal Kürtçülerin, yetmez ama evetçilerin, akillerin, ikinci cumhuriyetçilerin, Abant müdavimlerinin ruh kökleri bu üç cemiyet içinde aranmalıdır.  

HDP, Yeşil Sol vs. Siyasal Kürtçü oluşumların açıklamalarında, referanslarında sık sık Kürdistan Yükselme Cemiyetinden övgüyle söz edilmesi, hangi geleneğin mirasçısı olduğunu gösterir. 

Lozan Antlaşmasının 100.yılı bahanesiyle siyasal Kürtçü çevrelerde başlayan Sevr güzellemeleri/ Lozan yergileri, bu konuda  ciddi bir ön hazırlık yapıldığını göstermektedir.

Siyasal Kürtçü Kadın Yapılanması TJA tarafından Diyarbakır’da düzenlenen toplantıda, tarihe takla attırarak, olabildiğince çarpıtarak, öz inanç ve kültürümüz olan Alevîliğin,    Lozan Antlaşmasından mağdur olanlar kervanına katılmak istenmesi üzerinde düşünülmelidir. 

Bu toplantıda Alevîlik, Süryanilik, Ermenilik gibi  oturum başlıkları, Siyasal Kürtçülüğün lokomotif olacağı, Türkiye Cumhuriyetine karşı oluşturulmak istenen birleşik cephe projesinin ip uçlarını vermektedir.

Öncelikle, Cumhuriyetin, çağdaşlığın, lâikliğin önünü açan Lozan, Alevilik için bir kayıp değil kazanç olduğunun altını çizelim.

Erbil’de, Diyarbakır’da peşpeşe düzenlenen ve devam edeceği anlaşılan SEVR’İ GERİ ÇAĞIRMA ( Teal-i Kürdistan’ı geri çağırma )  seanslarının bundan sonra da dikkat ve  ibretle izlenmesi gerekiyor.

Azim ve Karar, 16.07.2023.

(*): İstanbul Barosu Cumhuriyet Araştırmaları Merkezi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında düzenlediği  “100. Yılında Lozan Barış Antlaşması Paneli”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.