DOĞU AKDENİZ VE EGE’DE SKANDALLAR ZİNCİRİ

<strong>DOĞU AKDENİZ VE EGE’DE SKANDALLAR ZİNCİRİ</strong>
25 Aralık 2022 02:07
1.065
A+
A-

Ümit Yalım

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Samsun’daki Gençlik Buluşmasında Yunanistan’ı bir kez daha uyararak, “Tayfun füzesi Atina’yı vuracak diyorlar. Sen rahat durmazsan vuracak tabii” dedi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki adalarda yaptığı askeri tatbikat ile ilgili açıklamalarda bulunarak, ”Rüzgar eken fırtına biçer, barış istemiyorlarsa biz de gereğini yaparız, bir gece ansızın gelebiliriz” dedi. Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın provakatif eylem ve saldırgan söylemlerle gerginliği artırmaya devam ettiğini belirterek, “Herhangi bir oldubittiye müsaade etmemiz asla mümkün değil” dedi.

Ancak, Erdoğan, Çavuşoğlu ve Akar’ın söylemlerinin hiçbir karşılığı yok. Çünkü, Yunanistan, Doğu Akdeniz’de Türk Karasuları ve Türk Kıta Sahanlığında Amerikan şirketleri ile birlikte gözümüzün içine baka baka petrol ve doğal gaz ararken, Ege’de gayri askeri statüdeki adalarda gümbür gümbür topçu atışı yaparken Erdoğan, Çavuşoğlu ve Akar’ın sesi soluğu çıkmıyor, Yunanistan’a müzik notası bile verilmiyor. Doğu Akdeniz ve Ege’de birbiri ardına skandallar yaşanıyor.

SKANDAL 1 : EXXON MOBİL, YUNANİSTAN İLE BİRLİKTE GAVDOS ADASI TÜRK KARASULARI’NDA VE TÜRK KITA SAHANLIĞI’NDA PETROL VE DOĞALGAZ ARIYOR !…

Amerikan Exxon Mobil şirketi Yunan Helleniq Energy şirketi ile birlikte 09 Kasım 2022’den itibaren İyon Denizi ve Girit Adası bölgesinde petrol ve doğal gaz aramaya başladı. Arama haberleri Türk ve Yunan basınında yayınlandı. Bölgedeki arama faaliyetleri Exxon Mobil şirketinin Norveç’ten kiraladığı Sanco Swift adlı gemi tarafından yapılıyor. Anılan gemiye Alexander 3 adlı Yunan gemisi tarafından destek veriliyor.

Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi, 09 Kasım 2022’de, 876/22 numaralı NAVTEX Duyurusu ile petrol ve doğalgaz arama sahasının coğrafi koordinatlarını yayınladı. Duyuruda yeni bir bildirim yapılıncaya kadar arama faaliyetlerinin devam edeceği belirtildi. 876/22 numaralı Yunan NAVTEX Duyurusu’nda coğrafi koordinatları verilen petrol ve doğalgaz arama sahası, Gavdos Adası’nın Türk Karasuları ve Türk Kıta Sahanlığı’nı da kapsıyor.

Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi’nin, 26 Kasım 2022’de yayınladığı 916/22 numaralı veikinci NAVTEX Duyurusu ile Exxon Mobil ve Helleniq Energy adına çalışan Sanco Swift adlı Norveç gemisiGavdos Adası’nın Türk Karasuları ve Türk Kıta Sahanlığı’nda petrol ve doğalgaz aramaya başladı. Duyuruda yeni bir bildirim yapılıncaya kadar arama faaliyetlerinin devam edeceği belirtildi.

GAVDOS ADASI’NDA NELER OLUYOR ?…

Yunanistan, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan Gavdos Adası’nı 2004’te işgal etti. Yunan Cumhurbaşkanı Katerina da, 06 Ocak 2022’de Gavdos Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Halbuki Türkiye, 1996’da Gavdos Adası’na sahip çıkarak Yunanistan ve NATO birliklerinin adada tatbikat yapmasını engellemişti. Yunanistan şimdi de Gavdos Adası’nın Türk Karasuları’nda ve Kıta Sahanlığı’nda Amerikan şirketi Exxon Mobil ile birlikte petrol ve doğalgaz arıyor ama Erdoğan, Çavuşoğlu ve Akar, adamıza ve adamızın deniz yetki alanlarına sahip çıkmıyor. Eğer, Erdoğan, Çavuşoğlu ve Akar bu duruma müdahale etmez ve Yunanistan ile Exxon Mobil’i engellemezse, Gavdos Adası’nın Yunanistan’a alenen verildiği tescillenmiş olacaktır.

ÜÇ YIL ÖNCE GAVDOS İÇİN YAPTIĞIMIZ UYARIYA TAZMİNAT DAVASI AÇAN ÇAVUŞOĞLU, DAVAYI KAYBETTİ !.. T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın 18 Mart 2019’da Birleşmiş Milletler’e gönderdiği resmi mektup ile Yunan işgali altında olan Gavdos Adası ile birlikte toplam 5 Türk Adası ve adalarının kıta sahanlığının Yunanistan’a bırakıldığını ve Exxon Mobil şirketinin önünün açıldığını belirterek uyarıda bulunmuştuk.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığımız uyarı ve eleştirilerin gerçek dışı olduğunu iddia ederek Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit YALIM, Gazeteci Ahmet Takan ve Yeniçağ Gazetesi’ne Eylül 2019’da, 20 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmalarında Çavuşoğlu aleyhine gelişmeler olması üzerine karar aşamasında mahkeme hakimi değiştirildi ve yeni gelen Kadın Hakim, 12 Şubat 2021’de davalıların tazminat ödemesine karar verdi. Ümit YALIM’ın, Avukatı Ömer Faruk EMİNAĞAOĞLU ile birlikte istinafa başvurması sonrasında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 25. Hukuk Dairesi, 08 Haziran 2022’de, 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararının kaldırılmasına ve davanın reddine karar verdi. Çavuşoğlu, açtığı tazminat davasını kaybetti. Ümit YALIM’ın 3 yıl önce yaptığı uyarı ve eleştiri doğru çıktı. Yunanistan, Exxon Mobil şirketi ile birlikte 26 Kasım 2022’den itibaren Gavdos Adası Türk Karasuları ve Kıta Sahanlığı’nda petrol ve doğalgaz aramaya başladı. Yunanistan ve Exxon Mobil şirketinin Gavdos Adası’nın Türk deniz yetki alanlarında yaptığı arama durdurulmazsa şimdi de Türkiye kaybedecek.

SKANDAL 2 : FRANSA, TÜRK KITA SAHANLIĞI’NDA ATIŞ YAPTI !…

Türk NAVTEX servis sahası içindeki bir alana ilişkin olarak yetkisiz istasyon tarafından yayınlanan duyuru Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi (SHOD) tarafından tekrar yayınlandı. SHOD’un 10 Aralık 2022’de yayınlanan 1263/22 numaralı duyurusunda, Fransa’nın 11,12 ve 13 Aralık 2022’de Atış eğitimi yapacağı sahanın coğrafi koordinatları yayınlandı.

Ancak, Fransa’nın atış yaptığı bölge Doğu Akdeniz Türk Kıta Sahanlığı’nın ortasında bulunuyor. Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS)’ne göre diğer devletler Türk Kıta Sahanlığı’nda atış yapamaz. Türk Deniz Kuvvetleri’nin, kıta sahanlığımızda Fransa’nın atış yapmasını engellemesi gerekirken, yetkisiz bir istasyonun sözde NAVTEX’ini SHOD vasıtasıyla yayınlaması tam bir akıl tutulmasıdır. 1982 BMDHS hükümleri, Kıta Sahanlığı’nda, Sahildar Devletin izni olmadan diğer devletlerin özellikle silah ve patlayıcı madde kullanılması dahil olmak üzere atış, askeri tatbikat ya da manevra yapmasına izin vermez.

1958 Açık Deniz Sözleşmesi’ne göre 3-12 millik karasularının ötesindeki deniz alanı Açık Deniz olarak tanımlandı. Açık Deniz’de askeri tatbikat ve atış yapmak serbestti. Ancak, 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile tanımlar değişti ve 200 millik Münhasır Ekonomik Bölgenin (MEB) ötesindeki deniz alanı Açık Deniz olarak tanımlandı. Artık, Karadeniz ve Akdeniz’de, açık deniz alanı kalmadığı için sahildar devletin kıta sahanlığında başka devletler askeri tatbikat ve atış yapamaz.

BMDHS’ye taraf olan Brezilya ve Uruguay 1982’de, Hindistan 1995’te, Malezya 1996’da, Pakistan 1997’de, Bangladeş 2001’de Birleşmiş Milletler’e bildirimde bulunarak, kendi kıta sahanlıklarında başka devletlerin askeri tatbikat ve atış yapmasına müsaade etmeyeceklerini belirttiler. Türkiye BMDHS’ye taraf değildir ancak Ege’deki 12 mil durumu hariç sözleşme hükümlerini uygulamaktadır. Malezya bile kendi kıta sahanlığında başka devletlerin atış yapmasına müsaade etmezken Türkiye’nin kendi kıta sahanlığında Fransa’nın atış yapmasına seyirci kalması kabul edilemez.

SKANDAL 3 : YUNANİSTAN, GAYRİ ASKERİ STATÜDEKİ ADADA TOPÇU ATIŞI YAPTI !…

Yunanistan, gayri askeri statüdeki Kelemez (Kalimnos) Adası’nda 29 Kasım 2022’de yapacağı topçu atışı için 11 gün önceden 18 Kasım 2022’de KALYMNOS news adlı haber sitesinde duyuru yaptı. ABD yapımı 105 mm.lik çekili obüslerle 29 Kasım 2022’de, Kelemez Adası’nın kuzey batısından deniz hedeflerine atış yapan Yunanistan, atış haberlerini ve fotoğraflarını aynı haber sitesinde yayınladı. Toplam 5 çekili obüsten oluşan batarya harekata hazırlık atışı yaptı.

Yunanistan, Muğla/Bodrum’un hemen karşısında bulunan gayri askeri statüdeki Kelemez Adası’nda gümbür gümbür topçu atışı yaparken, Ege Denizi’ndeki seyir güvenliğini tehlikeye atarken, Erdoğan, Çavuşoğlu ve Akar bu duruma seyirci kaldı. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

Azim ve Karar, 24.12.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.