SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN SKANDAL UYGULAMALAR

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN SKANDAL UYGULAMALAR
7 Mayıs 2024 15:01
471
A+
A-

Ümit Yalım

Türkiye ile Yunanistan arasında başta işgal edilen adalarımız olmak üzere birçok sorun varken, AKP Hükümetleri Türk Kamuoyunu oyalamaya devam ediyor. Dışişleri Bakanlığı’nın Yunanistan ile yaptığı İstikşafi (Keşfedici) Görüşmelerden bir sonuç alınamayınca kamuoyunu oyalama görevi Savunma Bakanlığı’na verildi. Savunma Bakanlığı da Yunanistan ile Güven Artırıcı Önlemler toplantıları yaparak Türk Kamuoyunu oyalamaya çalışıyor. Emekli General Yaşar Güler yönetimindeki Savunma Bakanlığı’nın, 1923 Lozan Antlaşması’ndaki egemenlik haklarımızı yok sayarak skandal uygulamalara imza atmasıda dikkat çekiyor.

SKANDAL 1: Lozan’ı ihlal eden Yunan Tugayı’nın Komutanı General,Edirne’deki Tugayımızı ziyaret etti.

T.C. MillîSavunma Bakanlığı Resmi İnternet Sitesinde, Güven Artırıcı Önlemler çerçevesinde Trakya’daki Türk ve Yunan sınır birlik komutanlarının karşılıklı olarak ziyaretler yaptığı açıklandı. Bu kapsamdaYunanistan 3. Mekanize Piyade Tugay Komutanı’nın, 16-17 Nisan 2024’te Edirne’deki 54. Mekanize Piyade Tugayı’nı ziyaret ettiği belirtildi. Yunan 3. Mekanize Piyade Tugayı, Meriç Nehri’nin batısında Orestias bölgesinde konuşlu olup bölge 1923 Lozan Antlaşması’na göre Gayri Askeri Statüdedir. Yunan Tugay Komutanı’nın ziyaret ettiği 54. Mekanize Piyade TugayıiseBulgaristan sınırının güneyindeki bölgede konuşludur. Yani Yunan sınırı bölgesinde değildir.

1923 Lozan Antlaşması’na ekli Trakya Sınırlarına İlişkin Sözleşme’nin1. Maddesi ile Ege Denizi’nden Karadeniz’e kadar Türkiye’yi Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan ayıran sınırların iki yanındaki topraklar üzerinde 30 km. genişliğinde Gayri Askeri Bölge oluşturuldu. Sözleşme’nin 3. Maddesi’ne göre Gayri Askeri Bölge’de hiçbir kara, deniz ve hava tesisi/birliği kurulmayacak/bulunmayacak, sadece jandarma, polis, gümrük memurları ile her türlü top dışında tüfek ve makinalı tüfeklerle donatılmış Hudut Birlikleri bulundurulacaktır.

1934’te Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında Balkan Antantı kuruldu. Bulgaristan, Balkan Antantı’na katılmadı. 31 Temmuz1938’de, Bulgaristan ve Balkan Antantı arasında imzalanan 1938 Selanik Anlaşması ile 1919 Neuilly (Nöyi) ve 1923 Lozan antlaşmalarında Bulgaristan’a getirilen askeri kısıtlamalar kaldırıldı.

Lozan Antlaşması ile Trakya sınır bölgesinde Gayri Askeri Bölge olarak belirlenen toprakların Bulgaristan ve Türkiye tarafındaki 30’ar km.lik alanı, Selanik Anlaşması ile yeniden askeri hale getirildi. Ancak, Yunanistan ve Türkiye tarafındaki 30’ar km.lik alanın Gayri Askeri Bölge Statüsü muhafaza edildi. Ayrıca, Yunan Dışişleri Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde,Yunanistan ile ilgili uluslararası antlaşmalar arasında1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması vardır, fakat Bulgaristan ile Balkan Antantı arasında imzalanan 1938 Selanik Anlaşması yoktur.

1960’lı yıllardan itibaren Gayri Askeri Statüdeki adaları silahlandıran Yunanistan, Trakya sınırında Gayri Askeri Statüdeki bölgeye de iki Tümen yerleştirdi. 12. Mekanize Piyade Tümeni Dedeağaç’a,16. Mekanize Piyade Tümeni de Dimetoka’ya konuşlandırıldı. Türkiye ise Lozan’daki taahhütlerine uymaya devam ediyor. Keşan’da konuşlu 4. Mekanize Piyade Tugayı, 30 km.lik Gayri Askeri Bölge’nin dışında bulunuyor.

SKANDAL 2: Türk Generali, Gayri Askeri Bölgede konuşlu Yunan Tugayı’nı ziyaret etti.

     Savunma Bakanlığı, Keşan’da konuşlu 4. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı’nın18-19 Nisan 2024’te Yunan 31. Mekanize Piyade Tugayı’na yaptığı ziyaretin haber ve görüntülerini de yayınladı.

Yunan 31. Mekanize Piyade Tugayı, Meriç Nehri’nin batısında Ferecik bölgesinde konuşlu olup bölge 1923 Lozan Antlaşması’na göre Gayri Askeri Statüdedir.Türkiye, Gayri Askeri Statüdeki adalara yapılan askeri ziyaretleri sert bir şekilde eleştirip Yunanistan’a nota verirken, T.C. Millî Savunma Bakanlığı’nın, Gayri Askeri Bölgede bulunan Yunan Tugayı’na ziyaret maksadıyla Türk Generalini göndermesi tam bir skandaldır. Bakanlık bu uygulaması ile Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nı ihlal etmesini kabulleniyor ve sınır güvenliğimizi tehlikeye atıyor.

     Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki sınır bölgesine konuşlandırdığı 2 Tümen’de toplam 4 Tugay bulunuyor. Yunanistan’ın Gayri Askeri Sınır bölgesinde mevcut 4 Tugayı’na karşılık Türkiye’nin Gayri Askeri Bölgenin dışındaki sınır bölgesinde 2 Tugay bulundurması dikkat çekiyor.

Türkiye, 13 Temmuz 2021, 30 Eylül 2021 ve 17 Eylül 2022 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne gönderdiği mektuplarda, Yunanistan’ın, Gayri Askeri Statüdeki Adalar da ihlallere devam etmesi halinde 1923 Lozan ve 1947 Paris antlaşmalarından kaynaklanan egemenlik haklarını ve deniz yetki alanlarını Türkiye’ye karşı ileri süremeyeceğini beyan etti. Savunma Bakanlığı’nın ve Komuta Kademesinin anılan mektuplardan da haberinin olmadığı anlaşılmaktadır.

SKANDAL 3 :Savunma Bakanlığı, Gayri Askeri Bölge’de/Dedeağaç’ta konuşlu ABD Askeri Üslerine seyirci kalıyor.

Trakya Sınırlarına İlişkin Sözleşme’nin3. Maddesi ile Gayri Askeri Bölge’de kara, deniz ve hava üsleri kurulamaz ve hava araçları uçurulamaz. ABD, 2020’de, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Dedeağaç bölgesinde Deniz ve Hava Üssü kurdu. Hem ABD hem de Yunanistan bu uygulama ile 1923 Lozan Antlaşması’nı ihlal ediyor. Gayri Askeri Bölgedeki ABD Üslerine seyirci kalan Bakanlık, ABD ve Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nı ihlal etmesini kabulleniyor ve sınır güvenliğimizi tehlikeye atıyor.

SKANDAL 4 :Savunma Bakanlığı, İşgalci Nikos Dendias ile Güven Artırıcı Önlemleri görüşüyor.

     Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Savunma Bakanlığı’nda görevli amirallerden oluşturulan Türk Heyeti 22 Nisan 2024’te Atina’da İşgalci Yunan Savunma Bakanı Nikos Dendias ile görüştü.

2015-2016 yıllarında da Savunma Bakanlığı yapan Dendias 11 Ocak 2015’de Aydın Eşek Adası’na gelerek bizim adamızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapmış ve Türkiye’ye meydan okumuştu. Dendias’ın bizim adamızda bize meydan okuduğu tarihte şimdiki Savunma Bakanı Yaşar Güler de Genelkurmay İkinci Başkanı olarak görev yapıyordu. Dendias’ın Aydın Eşek Adası’ndaki fotoğrafları da Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanmıştı.

İşgalci Dendias ile Güven Artırıcı Önlemleri görüşmek havanda su dövmek ve adalarımızdaki Yunan işgaline meşruiyet kazandırmaktır.Savunma Bakanlığı, Yunanistan ile yapılan Güven Artırıcı Önlemler toplantılarına ve sınır birlik komutanlarının karşılıklı ziyaretlerine derhal son vermelidir.

Azim ve Karar, 07 Mayıs 2024