YÜKSEK SEÇİM KURULU’NDA DERİN SESSİZLİK

YÜKSEK SEÇİM KURULU’NDA DERİN SESSİZLİK
19 Kasım 2023 20:55
169
A+
A-

YUNANİSTAN İŞGAL ETTİĞİ ADALARIMIZDA SEÇİM YAPARKEN YSK VE AKP HÜKÜMETİ SEYRETTİ

Ümit Yalım

Türkiye’de 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimler yani belediye seçimleri için siyasi partiler hazırlıklarını sürdürürken, Yunanistan, işgal ettiği adalarımızda 08 Ekim 2023’te Belediye Başkanlığı seçimlerini yaptı. Aydın Eşek Adası Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, seçim öncesinde duyuru yaparak ada sakinlerinin oyunu istedi. Seçim haberi ve duyurusu 13 Eylül 2023’te kalymnos news gr adlı internet haber sitesinde yayınlandı.

Yunanistan’ın Aydın Eşek Adası’nda yapacağı Belediye Başkanlığı seçimine ve Yunan vatandaşı Evangelos Kottoros’un adaylığına itiraz dilekçemi Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdim. Dilekçem, 20 Eylül 2023 saat 14:27’de YSK görevlisi Ş.K.’ya teslim edildi.

Önceden haber vermeme ve seçimlere itiraz etmeme rağmen Yunanistan hiçbir engelle karşılaşmadan hem Aydın Eşek Adası’nda hem de işgal ettiği diğer adalarımızda belediye başkanlığı seçimlerini yaptı. Yunan İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yayınlanan seçim sonuçlarında, Ege Denizi’nde işgal edilen 20 adamızdan 5’inde belediye başkanlığı seçimlerinin yapıldığı açık bir şekilde görülüyor. Bakanlığın sitesinde, İzmir Koyun Adası, Aydın Hurşit Adası, Aydın Eşek Adası, Küçük Çuha Adası ve Gavdos Adası’nda Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Yunan vatandaşı belediye başkanlarının isimleri ve seçim sonuçları ayrıntılı bir şekilde yayınlandı.  

İzmir Koyun Adası’nda 1547 kayıtlı seçmenden 751’i seçime katıldı. Seçimi, görevdeki Belediye Başkanı Georgios Daniil kazandı. Belediye Meclisi’ne 13 üye seçildi.

Belediye Başkanı Daniil, 27 Ağustos 2023’te, İzmir Koyun Adası’na gelen Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolas Hardalias’a gün boyunca refakat etmişti.

Aydın Hurşit Adası’nda 1725 kayıtlı seçmenden 1024’ü seçime katıldı. Seçimi, Dimitrios Karydis kazandı. Belediye Meclisi’ne 13 üye seçildi.

Seçimden sonra Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Angelos, 18 Ekim 2023’te Aydın Hurşit Adası’na gelerek işgalci Yunan askerlerini denetledi.

Aydın Eşek Adası’nda 292 kayıtlı seçmenden 216’sı seçime katıldı. Seçimi görevdeki Belediye Başkanı Evangelos Kottoros kazandı. Belediye Meclisi’ne 13 üye seçildi.

2004 yılında işgal edilen Aydın Eşek Adası’nda 2007’de Belediye Başkanlığı görevine başlayan Evangelos Kottoros, beşinci kez belediye başkanlığına seçildi.Kottoros, 06 0cak 2009’da adaya gelen Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’a ve29 Haziran 2020’de adaya gelen Yunan Cumhurbaşkanı Madam Katerina’ya refakat etmişti.

Seçimden sonra Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Angelos, 18 Ekim 2023’te Aydın Eşek Adası’na gelerek işgalci Yunan askerlerini denetledi.

Büyük Çuha ve Küçük Çuha Adası’nda 7223 kayıtlı seçmenden 2379’u seçime katıldı. Seçimi görevdeki Belediye Başkanı Efstratios Charchalakis kazandı. Belediye Meclisi’ne 15 üye seçildi.Charchalakis, hem Yunanistan’ın Büyük Çuha Adası’nda hemde Yunanistan’ın işgal ettiği Küçük Çuha Adası’nda belediye başkanlığı yapıyor.

Gavdos Adası’nda 279 kayıtlı seçmenden 231’i seçime katıldı. Seçimi görevdeki Belediye Başkanı MadamManolia Stefanaki kazandı. Belediye Meclisi’ne 13 üye seçildi.

Gavdos Adası Belediye Başkanı Madam Stefanaki, 06 0cak 2022’de Gavdos Adası’na gelen Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’ya gün boyunca refakat etmişti.

Madam Stefanaki, Yunan Cumhurbaşkanı Katerina’ya, Gavdos Adası Fahri Hemşerilik Beratı da vermişti.

Gavdos Adası Belediye Başkanı Madam Stefanaki, 06 0cak 2023’te de Gavdos Adası’na gelenYunan Başbakanı Miçotakis’e gün boyunca refakat etmişti.

Yunan basını, seçimi kazanan 22 kadın belediye başkanının fotoğrafını yayınladı. Yayınlanan fotoğraflar arasında Gavdos Adası Belediye Başkanı Madam Manolia Stefanaki’nin de fotoğrafı var.

Yunan Deniz Kuvvetleri Hidrografi Dairesi geçen yıl yayınladığı NAVTEX Duyurusu ile Gavdos Adası’nın etrafındapetrol ve doğalgaz arayacağını duyurdu.

NAVTEX Duyurusu sonrasında 26 Kasım 2022’den itibaren Amerikan Exxon Mobil ve Yunan Hellenic Energy şirketleri Gavdos AdasıTürk Karasuları ve Türk Kıta Sahanlığı’nda petrol ve doğalgaz aramaya başladı.Taşoz Adası’nın etrafındaki petrolümüzü çalan Yunanistan şimdi de Amerikan Exxon Mobil şirketi ile birlikte Gavdos Adası’nın etrafındaki petrolümüzü ve doğal gazımızı çalmak için sondaj yapıyor.

YUNANİSTAN, TÜRKİYE’YE FİLİSTİN UYGULAMASI YAPIYOR, YÜKSEK SEÇİM KURULU VE AKP HÜKÜMETİ SEYREDİYOR !…

İŞGAL EDİLEN ADALARIMIZDA YANİ TÜRK TOPRAKLARINDA, YUNANİSTAN’IN BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ YAPMASIYLA, İŞGAL EDİLEN FİLİSTİN TOPRAKLARINDA İSRAİL’İN SEÇİM YAPMASI ARASINDA HİÇ BİR FARK YOKTUR. YUNANİSTAN, TÜRKİYE’YE FİLİSTİN UYGULAMASIYAPIYOR, YÜKSEK SEÇİM KURULU VE AKP HÜKÜMETİ SEYREDİYOR. Filistin’in haklarını ve topraklarını savunan Erdoğan ve AKP Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ve topraklarını savunmuyor, Yunanistan’a 19 yıldır nota vermiyor.

Yüksek Seçim Kurulu’na gönderdiğim dilekçeye cevap verilmedi ve Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımızda Belediye Başkanlığı seçimi engellenmedi. Yunanistan’ın adalarımızda yasa dışı seçim yapmasından YSK Başkanı Ahmet Yener ile birlikte toplam 11 YSK Üyesi kanunen ve hukuken sorumludur.

Yunanistan’ın işgal ettiği adalarımızda seçim yapacağı ve seçim yaptığı açık kaynaklarda duyurulmasına rağmen Erdoğan ve AKP Hükümeti seçimi önlemek için hiçbir tedbir almadı, seçim sonrasında da Yunanistan’a hiçbir tepki vermedi. Erdoğan ve AKP Hükümeti de, Yunanistan’ın adalarımızda yasa dışı seçim yapmasındankanunen ve hukuken sorumludur.

ALİ YERLİKAYA VE ARİF ÇETİN, SEÇİMİ ÖNLEMEK İÇİN NEDEN JANDARMA GÖNDERMEDİ?

Yunan İçişleri Bakanı Madam Niki Keramaus, işgal edilen adalarımıza seçim sandıkları ve oy pusulalarını gönderip 08 Ekim 2023’te yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin lojistik ve idari desteğini sağlarken T.C. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya olup bitene seyirci kaldı.Nüfus hareketlerini takip etmekten sorumlu olan bakanlık adalarımıza kaçak olarak yerleşen 7 binden fazla kayıtlı Yunan seçmeni ve vatandaşlarını görmezden geldi. Adalarımızda kaçak olarak yaşayan Yunan vatandaşları sınır dışı edilmedi. 

Adalardaki kamu düzenini sağlamaktan İçişleri Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı sorumludur. Ormanlarımızı korumak için anayasal haklarını kullanarak haklı ve yasal gösteri yapan Türk vatandaşlarına jandarma gönderen Bakan Ali Yerlikaya ve Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, adalarımızda yasa dışı seçim yapan Yunan vatandaşlarına jandarma göndermedi. Yerlikaya ve Çetin, Yunan vatandaşlarına pozitif ayrım yapıyor,Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına sahip çıkmıyor.

İçişleri BakanıAli Yerlikaya, selefi Süleyman Soylu gibi Yunan vatandaşı Belediye Başkanlarını görevden almıyor, yerlerine kayyum atamıyor.

TÜRKİYE, FİLİSTİN’E DÖNÜŞÜYOR, ERDOĞAN VE AKP HÜKÜMETLERİ SEYREDİYOR !…

Yunanistan, İsrail’in Filistin’e uyguladığı yöntemin aynısını uygulayarak topraklarımızı işgal ediyor. Adalarımızı önce yerleşime açan Yunanistan daha sonra adalarımıza silahlı asker konuşlandırarak işgal ediyor. Yunan İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre işgal edilen adalarımızda 7 binden fazla kayıtlı seçmen var. Adalarımıza konuşlandırılan 6 bin Yunan askeri ile birlikte toplam 13 bin Yunan vatandaşı adalarımızda yaşıyor.  

Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunanistan tarafından işgal edildi. Yunanistan işgal ettiği adalarımızda 14 Askeri Üs açtı. Askeri Üslere, top, havan, uçaksavar ve tanksavar silahları gibi ağır silahlar yerleştiren Yunanistan, silahların namlusunu Türkiye’ye çevirdi. 19 Yıldır Yunanistan’a bir tek nota verilmedi, işgalin önlenmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Hükümet Direktifi verilmedi. Yunanistan işgal ettiği adalarımıza vali atıyor, adalarımızda belediye ve belediye meclisi kuruyor, belediye başkanlığı seçimleri yapıyor, vergi topluyor, Türkiye, adım adım Filistin’e dönüşüyor, Erdoğan ve AKP Hükümetleri seyrediyor.İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesine tepki veren Erdoğan ve AKP Hükümetleri, Yunanistan’ın Türk topraklarını işgal etmesine tepki vermiyor. Bu ne iştir?

Azim ve Karar, 16.11.2023

NOT: Yunanistan’daki seçim sisteminde, milletvekili ve belediye başkanlığı seçimlerine katılmak isteyen adaylar Yüksek Mahkeme’ye başvuruyor. Seçime katılma hakkı olanların adaylığı Yüksek Mahkeme tarafından onaylanıyor. Yunan İçişleri Bakanlığı, seçim sandıkları ve oy pusulalarını il, ilçe ve adalara göndererek seçimlerinin lojistik ve idari desteğini sağlıyor. Seçimi, Yüksek Seçim Kurulu yapıyor ve seçim sonuçlarını tescil ederek onaylıyor. Seçim sonuçlarını Yunan İçişleri Bakanlığı yayınlıyor.