İŞGALCİ NİKO’NUN HATAY’DA NE İŞİ VAR ?…

<strong>İŞGALCİ NİKO’NUN HATAY’DA NE İŞİ VAR ?…</strong>
12 Nisan 2023 00:48
492
A+
A-

Ümit Yalım

                Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından Yunanistan’ın deprem bölgesine arama kurtarma ekibi göndermesi Atinaile Ankara arasındaki ilişkilerin yumuşamasına yol açtı.Ancak, 2004’ten beri  20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan şimdi de 21. Adamızı (İzmir Antiipsara Adası) işgale hazırlanıyor.Yunanistan saldırgan ve işgalci eylemlerini sürdürürken, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’ye davet ettiği Yunan Savunma Bakanı Nikolaos (Niko) Panagiotopoulos ile birlikte 04 Nisan 2023’te, Hatay’da Hastane ve Konteyner Kent ziyareti yaptı. Miçotakis Hükümeti’nde 2019’dan beri Savunma Bakanı olarak görev yapan ve Bakanlığı döneminde Türkiye’ye ait adaları işgal eden Niko’nun Hatay’a gelmesi Türk Kamuoyu’nda büyük şaşkınlık yarattı.

Niko’nun Bakanlığı döneminde;

2019’da işgal edilen Küçük Çuha Adası, Ege Denizi’nden Akdeniz’e geçişi sağlayan Kitira Geçidini kontrol eden stratejik öneme sahip Türk adasıdır. Girit’in kuzey batısında bulunan adamızda şimdi Yunan ve AB bayrakları dalgalanıyor.

     2020’de işgal edilen Muğla Limoniye Adası,  Rodos Adası’nın kuzeyinde olup adamızda Yunan ve Bizans bayrakları dalgalanıyor.

     2020’de işgal edilen Muğla Plati Kayalığı, Keçi Adası ile KalimnosAdası arasında bulunuyor. 1999’da Yunanistan tarafından iskana açılmasına bile müsaade edilmeyen ve Ecevit tarafından kurtarılan PlatiKayalığı’ndaşimdi Yunan bayrakları dalgalanıyor.Yunanistan, kayalığımıza bir de kilise inşa etti ve kilisenin duvarına dev bir yunan bayrağı çizdi.

     Türk düşmanı Yunan Savunma Bakanı Niko’nun döneminde işgal edilen 2 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı hakkındaki haberler Sözcü Gazetesi’nde yayınlandı. Tayyip Erdoğan ve Hulusi Akar,adalarımızın Yunanistan tarafından işgaline seyirci kaldı. İşgal edilen adalarımız ve kayalığımız için Yunanistan’a nota bile verilmedi.

     İşgalci Bakan Niko, 03 Mayıs 2020’de de Yunan işgali altındaki İzmir Koyun Adası ile Aydın Eşek Adası ve Aydın Bulamaç Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yapmış, Türkiye’ye meydan okumuştu.

     Hulusi Akar,Türk düşmanı işgalci Yunan Savunma Bakanı Niko’nun annesinin cenaze törenine çelenk göndermeyi de ihmal etmedi. 2 Adamızı ve 1 Kayalığımızı işgal eden Niko’ya çelenk gönderen Hulusi Akar, 28 Şubat davası nedeniyle cezaevinde hayatını kaybeden Emekli Hava Pilot Korgeneral Vural Avar’ın cenazesine çelenk göndermedi. Avar’ın cenaze törenine, mensubu olduğu Hava Kuvvetleri dahil TSK’dan hiçbir yetkili katılmadı.

     Stratejik öneme sahip 2 adamızı ve 1 kayalığımızı işgal eden, işgal edilen diğer adalarımızda egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Yunan Savunma Bakanı Niko’ya dost muamelesi yaparak onu Hatay’a davet etmek, adalarımızın Yunanistan’a alenen verildiğini gösteren somut bir örnektir.

Azim ve Karar, 11 Nisan 2023

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.