1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI (*)

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI (*)
2 Mayıs 2021 01:05
747
A+
A-

Dünyada işçi ölümlerinde ikinci, AB’de birinci olan bir ülkeyiz. 2002 yılından beri çeşitli yöntemlerle işçiler sendikasızlaştırıldı. Yandaş şirketler sendikalı işçileri işten attı.

Bir de işçi kiralayan şirketler kurdular. Bu şirketlerde çalışan işçiler ölene kadar asgari ücrete mahkum edildi.

Yandaş ve candaş şirketler işçiler için alınması gereken tedbirleri doğru düzgün almadığı için, işçi ölümleri sıradan hale geldi. İşçiler asansörlerde, yerin altlarında, göçüklerde ya kader nedeniyle, ya da iyi öldüler(!)..

Yamyamların insana, bir cana bakışı işte buydu.

Şatafata, yağma ve talana para yetmedikçe;

İşçinin, çiftçinin, emeklinin üzerine abandılar ama bu saltanata yetmek ne mümkün…

***      ***

Ağızlarından din-iman kelimelerini düşürmeyenler, insan etiyle beslenmekte bir sakınca görmedi.

Kayıtlı işçi sayısının %40-45’i asgari ücretle çalışıyor. Kayıt dışı çalışanların sayısını bile bilmiyoruz. Ömür boyu asgari ücrete mahkum olan bir insanın kendisi ve ailesi ile ilgili bir hayali olabilir mi? Hayal kuramayan insan yaşıyor sayılır mı? Hayallerine bile ipotek konmuş bu insanların aldığı üç kuruştan vergi alınıyor. Bu insanlardan kesilen işsizlik sigortası bile başka şekillerde kullanılıyor. Yani, çalınıyor.

Ve,

Maliye tarafından yandaş şirketlerin 3 milyar 485 milyon TL’lik vergi borcu siliniyor. Bu da 4 milyon 4 bin 815 asgari ücretli vatandaşımızın 1 yıllık gelir vergisini karşılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı;

Nişasta Bazlı Şeker üreten, Şeker Fabrikalarının kapatılması veya satışında etkili olduğu söylenen Cargill ‘e %70 vergi indirimi desteği verdi. ABD’li şirket KDV ve gümrük vergisinden de istisna tutuldu.  Cargill’e kurumlar vergisi indirimiyle de katkı sunuluyor.

***     ***

İşçi mi? Aldıkları üç kuruştan vergi alınıyor. Belli ki onları sadece köle olarak görüyorlar. İstanbul’da kötü şartlardan bitlenen işçileri hatırlayın.  Joplanan, kış günü su sıkılıp havuzlara atılan Tekel işçilerini hatırlayın..  İşçiye sabun bile verilmeyen işyerlerini hatırlayın.  Soma’yı ve kömüre kurban edilen 301 madencimizi hatırlayın!

***    ***

İşsizlik fonundan 2019 yılının 11 aylık döneminde işçilere yapılan ödemeler 9 milyarişverene aktarılan kaynak ise 14.7 milyardır.

Bir ülkede garibanın, işçinin sofrasından çalarak birileri zengin oluyorsa… Bir ülkenin insanlarının bir kesiminin elinden hayalleri alınıyorsa… O ülkeye güneş hiç doğmuyor demektir.

Böyle bir tablo altında bugün, evlerimizden 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyoruz.

Emeği çalınan, etinden, kemiğinden faydalanılan, Corana virüs ile mücadele edilirken çalıştırılan, ücretsiz izne çıkarılan, işten atılan işçi kardeşim;

Hakkını alacağın günlerin de gelmesi dileği ile İşçi Bayramın Kutlu olsun.

(*): Bu yazı 1 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır.

*Ekmeğini çalıp, ondan sana bir parça veriyorlar, sonra cömertliklerine teşekkür etmeni istiyorlar.” GassanKenefani

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.