İŞGAL EDİLEN ADALARIMIZ YOLGEÇEN HANI’NA DÖNDÜ !…

İŞGAL EDİLEN ADALARIMIZ YOLGEÇEN HANI’NA DÖNDÜ !…
27 Ocak 2024 01:05
213
A+
A-

Ümit Yalım

Tayyip Erdoğan, “Adaları işgal etmen bizi bağlamaz. Bir gece ansızın gelebiliriz” dediği Yunanistan’a 07 Aralık 2023’te, gündüz saatlerinde giderek resmi temaslarda bulundu. Erdoğan’ın ziyareti, AKP yandaşı görsel ve yazılı basın tarafından “Ege’de bahar rüzgârları” diye sunuldu. Ziyaret sırasında, Yunan Başbakanı Miçotakis, “İnönü ve Venizelos 1930’da Dostluk Anlaşması imzaladı. Lozan Antlaşması’ndan 100 yıl sonra bugün ‘Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Bildirgesi’ imzaladık” dedi. Ancak, Yunanistan 1930’da adalarımızı işgal etmemişti. Yunanistan’ın 2004’ten itibaren işgal ettiği 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı arasında Miçotakis’in Başbakanlığı döneminde işgal edilen 2 Türk Adası (Küçük Çuha ve Limoniye Adası ) ile 1 Türk Kayalığı (Plati Kayalığı) da var. Yani, Erdoğan ve Miçotakis’in imzaladığı‘Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Bildirgesi’ tam bir kandırmaca ve fiyaskodur.

AKP yandaşı basının öne çıkardığı konular arasında “Türk Vatandaşlarına, 10 Yunan adası için 7 günlük vize kolaylığı” da var. Anılan adalar, Limni, Midilli, Sakız, Sisam, İleriye, Kalimnos, İstanköy, Sömbeki, Rodos,  ve Meis adalarıdır. Ancak, Limni, Midilli, Sakız, Sisam adaları 13-14 Şubat 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ve 1923 Lozan Antlaşması’nın 12. Maddesine göre Yunanistan’a sadece kullanma hakkı verilen, mülkiyeti ve egemenliği Türkiye’ye ait olan adalardır. Onikiada grubunda bulunan ve vize kolaylığı sağlanan diğer 6 ada üzerinde de Yunanistan’ın egemenlik hakkı yoktur. Çünkü, Onikiada üzerindeki egemenliğin İtalya’dan alınarak Yunanistan’a devredilmesini öngören 1947 Paris Antlaşması, uluslararası hukuka göre meşru bir antlaşma değildir.

     Türk vatandaşları Ege’deki adalara pasaport ve vize ile giderken, başta Yunan Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Yunan bakanlar, Yunan general ve amirallerile Yunan askerleri olmak üzere bütün Yunan vatandaşları, Türk adalarına elini kolunu sallayarak pasaportsuz ve vizesiz giriş yapıyor. Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros da, 03 Ocak 2024’te, Muğla Ardıççık Adası, Aydın Bulamaç Adası, Aydın Eşek Adası ve İzmir Koyun Adası’na hiçbir engelle karşılaşmadan elini kolunu sallayarak pasaportsuz ve vizesiz giriş yaptı. Floros’un, işgal altındaki Türk adalarına yaptığı ziyaret Yunan Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden tüm dünyaya duyuruldu.

     Adalarımıza, Cougar modeli Yunan Askeri Helikopteri ile Türk hava sahasını ihlal ederek giriş yapan Yunan Genelkurmay Başkanı Floros ilk olarak Muğla Ardıççık Adası’na geldi.

Floros, 2016’da Muğla Ardıççık Adası’na düşen Yunan Askeri Helikopteri’nde hayatını kaybeden Yunan askerleri için dikilen anıta çelenk koyup saygı duruşunda bulundu. Yunanistan, 2016’da işgal ettiği Ardıççık Adası’nda kilise inşa etti ve adaya Yunan bayrağı dikti.

     Floros, ikinci durağı olan Aydın Bulamaç Adası’ndaki Yunan Askeri Üssü’nde, işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik gösterisi yaptı.

     Floros, üçüncü durağı olan Aydın Eşek Adası’ndaki Yunan Askeri Üssü’nde, işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Askeri Üs Karargahı’nın bulunduğu binanın duvarına çizilen dev Yunan bayrağı dikkat çekti.

Floros, dördüncü ve son durağı olan İzmir Koyun Adası’nda da işgalci Yunan askerleri ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaparak Türkiye’ye meydan okudu. Fotoğraf çekilirken İzmir Karaburun fon olarak kullanıldı.

Türk kamuoyu “Ege’de bahar rüzgârları” yalanı ile oyalanırken Ege’de işgal edilen adalarımız yolgeçen hanına dönüştü. Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros, hava sahamızı ihlal ederek bir günde 4 adamıza gelip Türkiye’ye meydan okurken, Başkomutan Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Genelkurmay Başkanı Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Ziya Cemal Kadıoğlu, Ege Ordusu Komutanı Kemal Yeni ve Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin olana bitene seyirci kaldı. Yunanistan’a nota verilmedi. Şimdi biz de soralım, “Vatan topraklarını kim savunacak?

Yunan Genelkurmay Başkanı Floros, Türk adalarında elini kolunu sallayarak dolaşırken, TSK için satın alınan toplam 542 adet BAYRAKTAR İHA/TİHA ve SİHA’lar neredeydi? Buz önleme sistemi olmadığı için soğuk havalarda uçamayan, MİLSAR Radarı olmadığı için Bulut Üstünden görüntü alamayan BAYRAKTAR İHA/TİHA ve SİHA’ları havaalanlarında yan gelip yatsın diye mi satın alındı?

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusu’ndaki bir karış vatan toprağını düşmana vermemek için nice Kahraman Mehmetçikler şehit olurken, Türkiye’nin batısındaki vatan toprağı adalarımız savunulmadan Yunan askerine teslim ediliyor.  Farkında mısınız ?

Azim ve Karar, 27.01.2024