YUNAN MEYDAN OKUYOR, SARAY SEYREDİYOR !…

YUNAN MEYDAN OKUYOR, SARAY SEYREDİYOR !…
24 Ocak 2022 01:02
473
A+
A-

Ümit Yalım

     Yunanistan’ın işgal ettiği Türk Adası Gavdos’ta, Yunan askeri yığınaklanması dikkat çekiyor.  Türk Deniz Kuvvetleri’nin Girit güneyindeki faaliyetlerini izlemek üzere 2020’de Gavdos Adası’na konuşlandırılan Yunan Askeri Üssü’ne, 30 km. derinlikteki bölgeyi kontrol edecek şekilde Radar Üssü de kuruldu. Askeri Üs’te Yunan Hava İndirme Askerleri görev yapıyor. Girit Adası’nın dörtte üçünün Türkiye’ye ait olduğu gerçeğini gören Yunanistan, Girit Adası’nı kaptırmamak için tedbir alıyor.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou’nun, 06 Ocak 2022’de Yunan işgali altındaki Gavdos Adası’nda egemenlik ve sancak gösterisinden sonra Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias da 18 Ocak 2022’de Gavdos Adası’na gelerek Türkiye’ye meydan okudu. Chardalias’ın Gavdos Adası’ndaki faaliyetleri Yunan Savunma Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde yayınlandı.

Girit Adası’nın 20 mil güneyinde bulunan Gavdos Adası, 2004’ten beri Yunan işgali altında. Gavdos Adası, İstanbul’daki Büyükada’nın veya Antalya Kaş bölgesi’ndeki Meis Adası’nın 7 misli büyüklüktedir. Yunanistan’ın işgal ettiği 20 Türk Adası arasında bulunan Gavdos Adası stratejik öneme sahip olup Doğu Akdeniz bölgesini kontrol eden adalardan birisidir.

Savunma Bakanı Yardımcısı Chardalias, Deniz Feneri’nin girişinde İşgalci Yunan Hava İndirme Subayı’ndan tekmil aldı. Gavdos Adası’ndaki Deniz Feneri AKP Hükümetleri döneminde inşa edildi.

Chardalias, Gavdos Adası’nda görevli İşgalci Yunan Hava İndirme Askerleri’ni denetledi. Chardalias’ın denetlemesine Adadaki Askeri Üs Komutanı ile birlikte bir Deniz Subayı da refakat etti.

Gavdos Adası’ndaki Yunan askerlerinin eğitimini ve harekât seviyelerini denetleyen Chardalias, Tören Mangası’ndaki İşgalci Yunan Askerleri ile birlikte fotoğraf çektirerek egemenlik gösterisi yaptı ve Türkiye’ye meydan okudu.

Denetleme sonrasında Deniz Feneri’ni de ziyaret eden Chardalias, Deniz Feneri Memurları, Adada görevli Polis Teşkilatı’ndan sorumlu Polis Komiseri ve Askeri Üs Komutanı ile birlikte fotoğraf çektirdi.

CHARDALİAS’IN  EGEMENLİK GÖSTERİSİNE SARAY VE AKP HÜKÜMETİ SEYİRCİ KALDI !…

     Türkiye, 1996’da Gavdos Adası’na sahip çıkarak Yunanistan ve NATO birliklerinin adada tatbikat yapmasını engellemişti. Erdoğan ve AKP Hükümetleri ise Yunanistan’ın Gavdos Adası’nı iskana açmasını, işgal ve ilhak etmesini engellemedi.

     Türk vatandaşları, kendi adamız olan Gavdos’a pasaportla girerken Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Chardalias, hiçbir engelle karşılaşmadan, elini kolunu sallayarak ve pasaportsuz girdi. Chardalias’ın Gavdos Adası’nda yaptığı egemenlik gösterisine AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CB Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal seyirci kaldı. Yunanistan’a nota bile verilmedi.

Azim ve Karar, 23 Ocak 2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.