KAMUOYU ve BASIN AÇIKLAMASI     

KAMUOYU ve BASIN AÇIKLAMASI     
10 Kasım 2023 23:59
271
A+
A-

HUKUK’u katletmek Türk Milletini yok saymaktır. Kabul edilemez.

Ülkemizde yapılan genel seçimlerde Hatay Milletvekili seçilen ancak tutuklu olan Ş. Can ATALAY’ın avukatları tarafından yürütülen hukuk mücadelesinde Anayasa Mahkemesi “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” hakkının ihlal edildiğine hükmetmiş, yeniden yargılama ve tahliye için kararını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti. Mahkeme ise ihlal kararının, yerel mahkemece verilen karara ilişkin olmadığı gerekçesiyle dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesine iletmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesinin Ş. Can Atalay başvurusunda verdiği ihlal kararı üzerine  “uymama” ve ‘’Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusu’’nda bulunulmasına hükmetti.

Bir yüksek yargı makamının evrensel hukuk ilkelerine, anayasamızın ilgili maddelerine uymayan ve özellikle  Türk Milleti adına  demesine rağmen kişisel ikballer uğruna Türkiye Cumhuriyeti anayasal düzenini yok sayan kararı,   kabul edilemez.

Biz aşağıda isimleri yazılı olan Demokratik Kitle Örgütleri,

İstanbul Yerel Mahkemesi ve  Yargıtay üyelerini evrensel hukuk kurallarına uymaya;  Türkiye Büyük Millet Meclisini , tüm muhalefet partilerini, tüm baroları, üniversitelerimizi, anayasamıza bağlı tüm vatandaşlarımızı, demokratik hukuk devletini ve Cumhuriyetimizi korumaya, Türk Milletinin yok sayılmasına karşı durmaya davet ediyoruz.

            Özgür bir Türk ulusu yaratan, bize laik cumhuriyetimizi miras bırakan ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurladığımızın 85. yılında sevgi, saygı ve minnetle anarken ,  gösterdiği yolda daima izinde olacağımızı bir kez daha haykırıyoruz.

Saygılarımızla

Prof. Dr. Lale AFRASYAP

100.Yıl Platformu adına

Bilim ve Gelecek Dergisi

Cam Tavanı Delen Kadınlar Platformu

Doğa İçin Sanat Derneği

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

İstanbul Öğretmen Okulu Mezunları Derneği

Kadın Araştırmaları Derneği

Kadın ve Mücadele Derneği- İstanbul

Kemalist Yön Hareketi

Köy Enstitülerini Araştırma ve Eğitimi Geliştirme Derneği

Onuncu Köy Derneği

Öğretmen Okulları, Öğretmen Liseleri Mezunları ve Eğitimciler Derneği

Tüm Öğretim Elemanları Derneği

Türk Kadınlar Birliği; Bakırköy, Beşiktaş, Şişli Şb.leri

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği