6 MAYIS 1972

6 MAYIS 1972
6 Mayıs 2023 01:26
516
A+
A-

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamını engellemek için çaba gösterenlerden birisi de emekli Kurmay Albay ve eski MBK üyesi ve eski tabii senatör Suphi Karaman‘dı:

“Senato’dan idama karşı bir karar çıkarsa, yasa Millet Meclis’ine geri gidecek, uzun zaman kazanacağız. Görüyoruz, İnönü’nün de büyük gayreti var.

Adalet partisi grubunda da idama oy vermeyenler oldu, konuşuyoruz sayıları artacak. Senato’da imza toplamaya başladık. 27 Mayıs’ın tabii senatörlerinin hemen hepsi, bir ikisi dışında hemen imzaladılar. CHP’li senatörler imzaladı. Cumhurbaşkanı kontenjanından gelenlerden imzalayanlar var. Umutluyuz Deniz’i tanıyorum, nasıl seviyorum, oğullarımdan farksız, hatta o an oğullarımdan daha çok seviyorum. O sırada Deniz’i kurtaracağız diye bazı silahlı eylemler oluyor. İmza verenlerin bazıları geliyor ve imzalarını geri çekiyorlar. İnfaz, senatodan geçiyor ve içimizde dağlar yıkılıyor vay anam vay.

O silahlı eylemleri yapan o çocuklar, kuşkusuz Denizleri kurtaracağız diye bu işe kalktılar ama Denizleri astırmak isteyenler, idama karşı çıkanlardan bazılarını ve kamuoyunu böyle ikna ettiler. ‘Gördünüz mü?’ dedi 12 Mart cuntacıları, ‘Bunlar ıslah olmaz, bunlara ibret lazım, şiddet lazım’ O şiddete kurban verdik Denizlerimizi…”

Necdet Pekmezci’nin “Son Nefer Deniz”kitabından..

Azim ve Karar, 6 Mayıs 2023.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.