AĞUSTOS BÖCEĞİNİN ŞARKISI

AĞUSTOS BÖCEĞİNİN ŞARKISI
14 Kasım 2023 12:21
246
A+
A-

Cihan Dura

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt (1858-1919), rezervasyonlardaki
Kızılderililerin bazı şikâyetleri üzerine bir toplantı düzenlemişti. Konuklara toplantı öncesi kenti gezdiriyorlardı. Sokaklardaki insan seli, arabaların, iş makinalarının gürültüsü Kızılderilileri şaşırtmıştı. Bir ara reislerden Kara Geyik atıldı, “bir ağustos böceğinin şarkısını duyuyorum” dedi. Yanındaki diğer reisler de onayladı. Ama beyaz adamlar inanmadı. Kentte Ağustos böceğinin olmayacağını, olsa bile bu gürültüde duyulamayacağını söylediler.

Kara Geyik ısrar etti. Arabayı durdurdu. İndi, ilerdeki parka gitti ve bir
ağaçtaki ağustos böceğini gösterdi. Amerikalılar şaşırmıştı. ‘Olamaz’ dediler, “Sende doğaüstü güç var.” ‘Hayır’ dedi Kara Geyik, “ağustos böceğini duymak için doğaüstü güce ihtiyaç yok.” Amerikalılar, “O zaman biz niye duymadık” dediler. Kara Geyik cebinden metal 50 senti çıkardı, kaldırımda yürüyen insanların arasına yuvarladı. Bir anda herkes ‘acaba benden mi düştü’ diye paraya bakmaya başladı. Kara Geyik yanındakilere sordu: ‘Anladınız mı?’ ‘Anlamadık’ dediler. Anlattı: “Bir insan için önemli olan, nelere değer verdiğidir. Çünkü her şeyi ona göre duyar, ona göre görür ve ona göre hisseder. Siz doğaya değer verseydiniz, ağustos böceğinin şarkısını duyardınız.” 

7 Ekim 2023 sabahı…

Hamas’ın âni saldırısı üzerine, İsrail Gazze’ye emsali görülmemiş bir askerî harekât başlatıyor.  Çok sayıda hava saldırısı, kesintisiz ağır bombardımanlar… Gazze yerle bir. Siviller, çocuk, kadın, küvözlerde bebekler ölüyor. On binlerce sivil bölgeden kaçmaya çalışıyor. İsrail kuşatma altındaki bölgenin su, elektrik ve yakıtını kesmiş. Bölge enkaza dönüşmüş, her tarafta kan ve yıkım. İsrail ciğerleri patlatan fosfor bombaları kullanıyor. Bir yandan ‘katliamı durdurun’ mitingleri yayılıyor. Gazze çaresiz… yardımlar yetersiz. Hastaneler hedefte, sağlık hizmetleri durma noktasında. 1,4 milyon Gazzeli yollarda, göç ediyor. İsrail sivil ayrımı yapmadan saldırıyor, havadan ve karadan vuruyor. Filistinlilerin can kaybı; 5000’i çocuk, 3000’i kadın, 11 binin üzerinde. 38 gündür soykırım yapılıyor.

Ve ABD Başkanı Joe Biden…

Dünyanın gözleri önünde katliamlarını sürdüren İsrail’e en büyük destek ABD’den geliyor.  Doğu Akdeniz’e uçak gemisi gönderdi, 2 bin eğitimli asker yollamayı planlıyor. Gazze’de bir hastaneye düzenlenen, yüzlerce kişinin öldüğü saldırının yankıları devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden acele İsrail’i ziyaret etti. Başbakan Netanyahu ile bir araya gelerek İsrail’e tam desteğini yineledi. “Kendinizi savunmak için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip olmanızı sağlayacağız” dedi.

Biden şunları da söyledi: İsrail’den harekâtı ertelemelerini istemedim. ABD Kongresi’ne İsrail’in güvenliğine yönelik “benzeri görülmemiş” bir savunma paketi sunacağım. Bu akıllı bir yatırım, nesiller boyunca Amerikan güvenliğine kâr sağlayacak. Biden devam ediyor: Hamas DEAŞ’ı gölgede bırakacak saldırılar düzenliyor. Hastane saldırısından Hamas sorumludur. Filistinlilerin verdiği rakamlara güvenmiyorum. İsrail propagandalara karşı dikkatli olmalıdır. Bu savaştır, eminim masumlar da ölmüştür. Sivil kayıplar savaşın bedelidir, siviller de ölecek.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nden John Kirby: Ateşkes Hamas’a yarar. Bu bir savaş, bir çatışma, kanlı olacak. Önümüzdeki süreçte masum siviller de ölecek. 

Öyleyse, sen ey ABD Başkanı Joe Biden, dinle!

İnsanda önemli olan, nelere değer verdiğidir. Her şeyi ona göre duyar, ona göre görür ve tepki verir.

Siz eğer insanlık idealine değer verseydiniz, insanlıktan bir parça nasibiniz olsaydı, Gazze’nin, Gazzeli çocukların, bebeklerin o acı, o canhıraş çığlıklarını duyardınız.” 

Azim ve Karar, 14.11.2023