SECCADE

<strong>SECCADE</strong>
1 Nisan 2023 20:45
289
A+
A-

Ceyhun Balcı

“Türkiye ilerlememeye, geride kalmaya kararlı bir görüntü veriyor!”

Yazının başındaki tümceye değinmiş olayım. Yazının sonıonda söyleyeceğimi baştan söylemiş oldum bu sözlerle.

Bugün öğle saatlerinde gözüme ilişti, kulağıma çalındı. Seccade üzerinden yürütülen bir tartışmaydı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir yerde seccade üzerinde görüntü vermiş. Görsele baktığımda ben küçük boy bir halı gördüm üzerine basılan.Ayrıca, bu topraklarda ne bugün ne de geçmişte kutsal değerlere saygısızlık yapılmamıştır. En azından, siyaset katından böyle bir saygısızlık söz konusu olmamıştır.

Seçim yaklaştıkça ürküye kapılan iktidar kendince bulduğu her olayı fırsata dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

İktidarı anlayışla karşılıyorum.

Ekonominin dibe vurduğu, depremle kendisini gösteren tabloda kendisine en küçük pay çıkartamayacağı ortamda “seccadeye bastı, dinimize saygısızlık etti” türünden yaygaraya şaşırmamak gerek.

Bu olayda muhalefetin tutumu da bir o kadar evlere şenlik.

İktidarın yaygarasını ciddiye almış olmaları, bu saçma sapan suçlamaya yanıt verme gereği duymuş olmaları ürpertici bir durum. Kutsal değerlerin siyasete alet edilmesine muhalefetin katkısı olarak da görülebilir bu durum.

Seccadeye basma gibi akla zarar suçlamanın dile getirildiği ortamda neler oldu sorusuna yanıt vermeye çalışalım!

  • Atatürkçü, Cumhuriyetçi ilahiyatçı Cemil Kılıç geçtiğimiz günlerde evinin önünde saldırıya uğramıştı. Bu konuya değinene, bu konuyu dert edene rastlayabilene aşk olsun.
  • Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ilgili hükümleri son derece açık ve anlaşılabilirken Yüksek Seçim Kurulu anayasayı ayaklar altına alıp, paspasa dönüştürürken de kimselerin sesinin çıktığını işitmedik. Sesini çıkartanlara haksızlık olmasın! Yeterince karşı çıkış oldu da biz mi fark etmedik?
  • Seçimlere geri sayarken terör seviciliği kesin olan bir parti iktidarla ittifak yapmanın rahatlığı içinde “milliyetçiliği ayaklar altına almış bir oluşum olduklarını” duyduk duymadık dercesine haykırırken de oralı olan pek az insan çıktı.
  • Tüm bunlar olurken TBMM’de yaşanan bir olay gözden kaçırıldı. Finlandiya’nın NATO’ya girişine oylamaya katılanların onayıyla olur verildi. Oysa, çok değil birkaç ay önce yeri göğü titreten bir iktidarımız vardı. Seçim yaklaşırken NATO’nun genişlemesinden yanayız sayıklamaları TBMM’de karşılık bulmuş oldu. 2003’te 1 Mart tezkeresini onaylamayan meclise yakışmayan bir görüntüydü.
  • Sosyalistiyle(!), milliyetçisiyle, Amerikan karşıtıyla söze gelince mangalda kül bırakmayan saygıdeğer vekiller yaklaşan seçimin baskısıyla NATO’culuk limanına sığınmakta sakınca görmediler.

Her türlü kural, kurum ve değer yerle bir edilebilirken, ülkenin temellerine dinamit koymak suç olmaktan çıkartılabilirken seccade üzerinden yürütülen siyaset ülkenin orta yerindeki pisliğin üzerine tüy dükmekten öteye anlam taşımıyor.

Kıssadan hisse çıkartmak gerekirse!

Türkiye’de anayasanın, milliyetçiliğin ve ülkeyi var eden her türlü değerin üzerine basılabilirken küçük boy halıya basılınca “seccadeye basıldı” yaygarası kopartmak ancak yazının başındaki “geri kalma kararlılığıyla” açıklanabilir.

Azim ve Karar, 02.04.2023

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.