ORDUEVLERİ, KATAR VE YUNAN ASKERLERİNE SERBEST, TÜRK ASKERİ’NE YASAK !…

ORDUEVLERİ, KATAR VE YUNAN ASKERLERİNE SERBEST, TÜRK ASKERİ’NE YASAK !…
11 Temmuz 2021 00:50
552
A+
A-

*Türkiye ile Katar arasında imzalanan “Askeri Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği Protokolü” iktidar ile muhalefet arasında yoğun tartışmalara neden oldu. Ancak, 25 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’nin 31522 sayılı nüshasında yayınlanan protokolün İdari Hususlar 5. Maddesi gündeme getirilmedi. Anılan maddeye göre Katar askerleri, Türkiye’deki Orduevleri ve Askeri Kantinlerden yararlanacak.

*Katar askerlerinin elini kolunu sallayarak gireceği orduevlerine 104 Amiral giremiyor. Türk Boğazları Montrö Sözleşmesi’ndeki egemenlik haklarımıza sahip çıkan 104 Amiral’in orduevlerine girişi 5 yıl süreyle yasaklandı.

MSB VE GENELKURMAY, ANAYASAYI İHLAL EDİYOR !…*Anayasa’nın 38. Maddesinin 11. Fıkrasına göre, “İdare, kişi hürriyetinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir müeyyide uygulayamaz. Silahlı Kuvvetlerin iç düzeni bakımından bu hükme kanunla istisnalar getirilebilir.” Ancak, asker kişilerin hürriyetini kısıtlayan orduevi giriş yasağı hakkında kanun yok. MSB’nin mahkemelere verdiği savunmada söz konusu yasağa TSK İç Hizmet Yönetmeliği’nin 664 ncü Maddesinin 4 numaralı bendi gerekçe olarak gösteriliyor.  Yani, MSB ve Genelkurmay’ın yasaklama kararlarının kanuni dayanağı yoktur ve Anayasa açık olarak ihlal edilmektedir. *Anayasa Mahkemesi’nin, 11 Ekim 2018 tarihli Hüsnü Şimşek Kararı 57. Fıkrası’nda da, Albay Şimşek’e verilen orduevi yasağı kararının kanuni dayanağının olmadığı açık bir şekilde belirtilmiştir. *Mevcut durum itibarıyla MSB ve Genelkurmay Başkanlığı’nın asker kişilere orduevi yasağı koyma yetkisi yoktur ve bugüne kadar verilen yasaklama kararları YOK HÜKMÜNDEDİR.*Yasaklama kararı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in direktifleriyle, Personel Başkanı Korg. Selçuk Bayraktaroğlu’nun başkanlığında toplanan 5 kişilik kurul tarafından alınıyor. Aynı zamanda OYAK Yönetim Kurulu Üyesi olan Korg. Bayraktaroğlu, Cihat Yaycı ile birlikte Total-M Oil’in satın alınmasına imza atan ve OYAK Üyelerinin zarara uğratılmasına neden olan bir kamu görevlisi.*Asker kişilere yasak koyan Hulusi Akar ve Yaşar Güler, topraklarımızı işgal eden Türk Düşmanı İşgalci Yunan Genelkurmay Başkanı Kostarakos ve beraberindeki Yunan heyetini, 11-13 Eylül 2015 tarihlerinde Fenerbahçe Orduevi’nde ağırlamıştı.

*Hulusi Akar-Yaşar Güler döneminde 4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı daha işgal edildi. Yunan Askerlerinin Vatan topraklarına girişini ve topraklarımızın işgalini engellemeyen Akar ve Güler, kanunen yetkileri olmadığı halde Türk Askeri’nin orduevlerine girişini engelliyor.

*Mevcut durum itibarıyla orduevleri Katar ve Yunan Askerlerine serbest, Türk Askeri’ne yasak. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına sahip çıkan Türk subayları orduevlerine ve askeri kantinlere giremiyor. Bu karar hukuki değil siyasi bir karardır.

VIP SALONLARI, ÇETİN, TÜRKGENCİ, YAYCI VE CÜBBELİ / SARIKLI AMİRAL’E SERBEST, 104 AMİRAL’E YASAK !…

*Jandarma Genel Komutanı Org. Arif Çetin’in, Ağarlar’ın ardından çete raporlarında adı geçen Selahattin Yılmaz ve Galip Öztürk’le de fotoğrafları ortaya çıktı. 2017’de çekilen bir fotoğrafta Korg. Yavuz Türkgenci’nin, Sezgin Baran Korkmaz (SBK) ile aynı masada ve birlikte gülücükler dağıttıkları fotoğraf yayınlandı. Emekli Amiral Cihat Yaycı’nın, geceliği 130 bin TL olan SBK’nın Paramount Oteli’nde konakladığı ortaya çıktı. Tuğamiral Mehmet Sarı’nın cübbeli ve sarıklı fotoğrafları yayınlandı.

*Kamuoyunda infiale neden olan fotoğraflar peş peşe yayınlanırken, Türkiye’nin egemenlik haklarına sahip çıkan 104 Amiral’in, Havaalanı VIP Salonlarına girişleri de yasaklandı. Mevcut durum itibarıyla VIP Salonları, Çetin, Türkgenci, Yaycı ve Cübbeli / Sarıklı Amiral’e serbest, 104 Amiral’e yasak. Saygılarımla,

Azim ve Karar, 10.07.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.