BABALAR GÜNÜ MÜ, BABALARA GELMEK Mİ?

BABALAR GÜNÜ MÜ, BABALARA GELMEK Mİ?
19 Haziran 2022 13:02
564
A+
A-

Hüseyin Özbek

İşin başlangıcı Amerikan İç savaşına kadar gidiyor. Fedakâr bir Amerikalı baba ve ona minnet duyan, jest yapmak, gönlünü almak isteyen evlatlarca ona adanan bir gün.

Konu aile çevresinin dışına taşıp genelleşince, dönemin ABD Başkanı Calvin Coolidge, 1924’de, Babalar Gününe giden yolu açıyor. 1966 yılına gelindiğinde de dönemin ABD Başkanı Lynd B. Johnson, her yıl, Haziran ayının üçüncü haftasının Babalar Günü olarak kutlanmasını somutlaştırıyor.

Amerikan halkına babalık yapan, müttefiki (!) Türkiye’ye babalanan Johnson da kim mi diyorsunuz?

Bildiğiniz konu ama unutmuş olabilirsiniz. Biz bir kez daha hatırlatalım:

Türkiye, 1964 yılında, EOKA çetelerinin saldırılarına karşı soydaşlarının can güvenliğini sağlamak için Kıbrıs’a müdahaleye hazırlanırken, 5 Haziran 1964’te, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına; “Kıbrıs’a çıkarsanız karşınızda bizi bulursunuz. Size ödünç verdiğimiz ya da hibe ettiğimiz silahları Kıbrıs ‘ta kullanamazsınız” diye mektup gönderip babalanan Johnson!

Devrin Başbakanı İsmet İnönü, büyük müttefikinin (!) bu acı ve aşağılayıcı mektubuna karşı; ” Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye o dünyada yerini alır” demişti.

Kendisi dünyanın babası, kainatın dayısı sayan bir güçün, ekonomik hegemonyasının önünü açan kültürel hegemonyasının etkisine kapılıp babalara gelmek böyle bir şey işte!

Azim ve Karar, 19.06.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.