ORMANLIK ASKERİ ARAZİLER NASIL RANT’A DÖNÜŞÜYOR ?…

ORMANLIK ASKERİ ARAZİLER NASIL RANT’A DÖNÜŞÜYOR ?…
2 Ağustos 2021 02:04
1.025
A+
A-

Ormanlarımız cayır cayır yakılırken, imara açılan ormanlarımızdaki ağaçlar ve doğal yaşam da yok ediliyor. Şehirleri beton yığını haline getiren AKP Hükümetleri döneminde ormanlık askeri araziler de rant’a dönüştürülüyor. Rant’a dönüşümde hem devlet zarara sokuluyor hem de ormanlar yok ediliyor. Rant’a dönüştürülen askeri arazilerden birisi de eski Çekmeköy Kışlası. 90’lı yıllarda 23. Tümen/Tugay’ın konuşlandığı İstanbul/Çekmeköy’deki kışla, Tugay birliklerinin iç güvenlik harekatı için güneydoğu bölgesine intikali sonrasında Hava Savunma Okulu’na tahsis edildi. 1997-1998 yılları arasında trilyonlar harcanarak okulun alt yapısı ile bina ve kolaylık tesisleri inşa edildi.

1998’de Çekmeköy Kışlası’nda faaliyete geçen Hava Savunma Okulu, 2008’de Konya’ya taşındı. Ancak, 5 Milyon Dolar harcanarak tesis edilen Hareketli Hedef Simülatör Dershanesi Çekmeköy’de kaldığı için Hava Savunma Sınıfı kursiyer Subay ve Astsubaylar eğitim için Çekmeköy kışlasına gelmeye başladı. 20/35 mm.lik Oerlikon Uçaksavar atışları ve STINGER Füze atışlarıİstanbul/Şile’de yapıldığı için silahlar ile mürettebatı da İstanbul’a geldi. Eğitim ve atışların bir kısmını Konya’da bir kısmını da İstanbul’da yapan Hava Savunma Okulu iki konuşlu birlik haline dönüştü. Okulun eğitim maliyetleri ile personel giderleri iki misline çıktı.

Çekmeköy Kışlasında şoför eğitim pisti olarak kullanılan ormanlık arazi imara açıldı. Arazide,2018 sonrasında kazı ve hafriyat yapılarak inşaata başlandı. Söz konusu ormanlık araziye DAP Yapı ve Emlak Konut GYO tarafından konut ve AVM yapılıyor. DAP Yapı’nın Ormanköy/Çekmeköy adıyla basına verdiği reklamlarda, 200 Dönümlük arazinin % 90’lık bölümünün yeşil alan için ayrıldığı iddia ediliyor. Ancak, 2020 ve 2021 tarihliUydu görüntülerinde, inşaatın yapıldığı bölgedeki ormanlık arazinin tamamen yok edildiği ve beton yığınına dönüştüğü görülüyor.

     Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, Çekmeköy Kışlası’na ait 276 Daireli 23 Blok’tan oluşan Harekat Alarm İskan Tesisleri, 2012’de yıkıldı. Kentsel Dönüşüm de çürük binaların yıkılması gerekirken,“Dönüşüm Başlıyor”masalı ile sapasağlam olan Harekat Alarm İskan Tesisleri ancak dinamit patlatılarak yıkılabildi.

Dinamitle yıkılan Harekat Alarm İskan Tesisleri’nin yerine Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Türk Alman Üniversitesi Dijital Parkı kuruluyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 07 Temmuz 2021’de Çekmeköy’de Dijital Parkın temel atma törenine katıldı.

2017’den beri bölüm bölüm imara açılan Çekmeköy Kışlası’nın ormanlık alan olan 458, 459 ve 460 sayılı parselleri de imara açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol’e göre anılan parsellere konut ve AVM yapılacak. Bu bağlamda, söz konusu parsellerde bulunan Hareketli Hedef Simülatör Dershanesi, İglolar ve Askeri Ekmek Fabrikası gibi trilyonluk tesisler yıkılacak.

DEVLETİ ZARARA SOKANLAR

     Sincapların dolaştığı ve göç dönemlerinde leyleklerin mola verdiği Çekmeköy Kışlası’nda artık beton binalar yükseliyor. Doğal yaşamın ve ormanlık alanların yok edildiği Çekmeköy Kışlası, 2008’de Hava Savunma Okulu’nun Konya’ya taşınması üzerine imara ve rantaaçıldı. Devlet, trilyonlarca lira zarara sokuldu.

Hava Savunma Okulu’nun Konya’ya taşınmasının baş mimarı İlker Başbuğ’dur. Okul, Başbuğ’un Kara Kuvvetleri Komutanlığı döneminde Konya’ya taşındı. Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevinden itibaren AKPile derin ilişkileri olan, Egemen Bağış ile Karargah’ta kayıt dışı görüşmeler yapan Başbuğ, Hava Savunma Okulu’nun Konya’ya taşınmasını sağlayarak Çekmeköy Kışlası’nın imara ve ranta açılmasının önünü açtı. Hava Savunma Okulu’nun 2008’de Konya’ya taşınmasına destek veren ve taşınma kararına imza atanlar arasında Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Erdal Ceylanoğlu ile Okul Komutanı Tevfik Bedük de var.

Çekmeköy Kışlası’nın imara açılmasından sorumlu olan ve devleti trilyonlarca lira zarara sokanlar arasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Genelkurmay eski Başkanı Necdet Özel, Sanayi Bakanı Mustafa Varank ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da var.

     Bu durum, devleti zarara sokanların yanına kâr kalmayacaktır. Daha önce olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti, devleti zarara sokan asker ve sivillerden parasını söke söke alacaktır.

Şimdi bir de soru soralım. Ormanları yakanlar ile ormanları imara açarak yok edenler arasında ne fark var?

Azim ve Karar, 31 Temmuz 2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.