EGE’DEKİ SINIRLARIMIZI KİM KORUYACAK?

<strong>EGE’DEKİ SINIRLARIMIZI KİM KORUYACAK?</strong>
29 Mart 2023 01:25
446
A+
A-

Ümit Yalım

Deprem felaketi sonrasında “Asker geç çıkarıldı” eleştirilerine cevap veren Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Uzaktan böyle ahkâm kesmekle olmuyor. Hududu kim koruyacak, Suriye’de kim kalacak? Suriye’yi mi boşaltacağız, Irak’ı mı boşaltacağız” dedi. Suriye ve Irak sınırlarımızı Malatya’da konuşlu 2. Ordu Komutanlığı koruyor. Ancak, Ege’deki sınırlarımızın koruma sorumluluğu Ege Ordusu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na aittir. Yunan askerleri elini kolunu sallayarak Ege’deki sınırlarımızı ihlal ederken Savunma Bakanlığı ne yapıyor? Ege’deki sınırlarımızı kim koruyacak?

     Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolaos Hardalias, 16 Şubat 2023’te, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros ile birlikte İzmir Koyun Adası’na gelerek yenilenen Yunan Askeri Üssü’nün açılış törenine katıldı. Hardalias’ın adadaki faaliyetleri Yunan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitelerinde yayınlandı. İzmir İl sınırları ve 6 millik Türk karasuları içinde bulunan Koyun Adası 2004’ten beri Yunan işgali altında.

     Hulusi Akar, Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos’un annesinin cenazesine çelenk gönderirken, Panagiotopoulos, Bakan Yardımcısı Hardalias ve Genelkurmay Başkanı Floros’u işgal ettikleri İzmir Koyun Adası’na gönderip Türkiye’ye meydan okuyor. Üstelik, Panagiotopoulos, Savunma Bakanlığı görevine geldikten sonra Yunanistan, Türkiye’nin egemenliğinde olan Küçük Çuha Adası ve Limoniye Adası ile Plati Kayalığı’nı işgal etti.

Koyun Adası’na askeri helikopter ile gelen Bakan Yardımcısı Hardalias, Genelkurmay Başkanı Florosve Koyun Adası MetropolitiMarkos ile birlikte yenilenen Yunan Askeri Üssü’nün açılışını yaptı.

     Askeri Üs’te konuşlandırılan uçaksavar silahları ve zırhlı araçlar ile adanın Çeşme’ye bakan tarafına taşların üzerine çizilen dev Yunan bayrağı dikkat çekti.

BÖYLE SKANDAL GÖRÜLMEDİ. YUNANİSTAN, TÜRK KARASULARI’NA DENİZALTI KABLOSU DÖŞEDİ!

Türkiye, depremin yaralarını sarmak için uğraşırken, Yunanistan, İzmir Koyun Adası’nın doğu bölgesinde bulunan Askeri Üsse ana kıtasından elektrik çekmek için Türk Karasuları’na denizaltı kablosu döşedi. Yunan Elektrik Dağıtım Şirketi (Hellenic Electricity Distribution Network Operator ) Çeşme’ye 3 mil mesafede, Türk Karasuları’na denizaltı kablosu döşerken Ege Ordusu Komutanı Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ercüment Tatlıoğlu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Savunma Bakanı Hulusi Akar bu skandala seyirci kaldı.

Hâlbuki, Türk Karasuları, Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal sınırları içindedir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi Madde 79’a göre Türk Karasuları’na giren denizaltı kablolarına uygulanacak şartları tespit etme hakkı Türkiye’ye aittir.

YUNANİSTAN, EGE’DE 21. ADAMIZI İŞGALE HAZIRLANIYOR !…

Yunan Savunma Bakan Yardımcısı Hardalias’ın, Koyun Adası Belediye Başkanı George Daniil ile birlikte askeri üs’te çektirdiği fotoğrafta birlik sorumluluk alanına Antiipsara Adası’nın da dahil edildiği görülüyor.

Antiipsara Adası İzmir İl sınırları içinde olup İstanbul’daki Büyükada’nın büyüklüğündedir. Antiipsara Adası’na kilise inşa eden, adayı Yunan askeri birliğinin sorumluluk alanına dahil eden Yunanistan 21. Adamızı işgale hazırlanıyor. Diplomatik ve siyasi tedbirler alınmalı ve İşgali önlemek için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne direktif verilmelidir. Bütün bu uyarılara rağmen Yunanistan önümüzdeki aylarda Antiipsara Adası’nı işgal ederse AKP Hükümeti işgalden kanunen ve hukuken sorumlu olacaktır.

VURAL AVAR’IN RÜTBESİNİN SÖKÜLMESİ YASAL DEĞİLDİR. ÇÜNKÜ AVAR’IN RÜTBESİNİ SÖKEN GENERAL’İN DİPLOMASI YOKTUR, GENERALLİĞİ DE YASAL DEĞİLDİR !…

     Türk düşmanı işgalci Yunan Savunma Bakanı Niko’nun annesinin cenaze törenine çelenk gönderen Hulusi Akar, 28 Şubat davası nedeniyle cezaevinde hayatını kaybeden Emekli Hava Pilot Korgeneral Vural Avar’ın cenazesine çelenk göndermedi. Avar’ın cenaze törenine, mensubu olduğu Hava Kuvvetleri dahil TSK’dan hiçbir yetkili katılmadı. Gerekçe olarak Avar’ın rütbesinin sökülmesi gösterildi. Ancak, Avar’ın rütbesinin sökülmesi yasal değil. Çünkü Avar’ın rütbesini söken Genelkurmay Personel Başkanı Orhan Gürdal’ın diploması yoktur, generalliği de yasal değildir.

     Genelkurmay Personel Başkanı kadrosu kurmay subaydır. Bu göreve atanacak subayın 4 yıl Harp Okulu eğitimi, 2,5 yıl Kuvvet Harp Akademisi eğitimi ve 6 ay Silahlı Kuvvetler Akademisi eğitimi olmak üzere toplam 7 yıl askeri eğitim alması gerekir. Ancak, Astsubay kökenli Orhan Gürdal, 1 yıl Hava Teknik Okulu ve 1 yıl Personel Okulu olmak üzere toplam 2 yıl askeri eğitim almıştır. Gürdal, Personel Başkanı kadrosunda ve görev tanımında belirtilen eğitimlerin hiçbirini almamış olup bu görevi yapmak için gerekli olan diplomaların hiçbirisine sahip değildir.

     Ayrıca, Diplomasız General Orhan Gürdal’ın generalliği de yasal değildir. Çünkü TSK Personel Kanunu Madde 101’e göre astsubaylıktan subay olanlar en fazla albay rütbesine kadar yükselebilir. Mevcut durum itibarıyla merhum Avar dahil olmak üzere 28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli generalin rütbelerinin sökülmesi yasal olmayıp mevcut rütbeleri devam etmektedir.

MİT KANUNU’NU İHLAL EDEN HULUSİ AKAR’IN RÜTBESİ NE OLACAK ?

7 Yıllık askeri eğitim gerektiren Genelkurmay Personel Başkanlığı görevine 2 yıllık askeri eğitimi olan Orhan Gürdal’ın atanması ile liyakat kuralı yok sayıldı. Eğitimi yetersiz olanGürdal’ın hazırladığı ve Resmi Gazete’nin 25 Ağustos 2021 tarih ve 31579 sayılı nüshasında yayınlanan General Atama Listesi’nde MİT Kanunu’nun 13. ve 27. maddeleri ihlal edildi. General Atama Listesi’ni hazırlayanlar ile listede imzası / parafesi olanlar arasında emekli general Hulusi Akarda var. Liste, Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlandı.

     1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu Madde 30 ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu Madde 50’ye göre, işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla hapis cezası alan asker kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilir ve rütbeleri sökülür. MİT Kanunu’nu ihlal edenlere alt sınır olan ve üç yıldan başlayan hapis cezası verileceği için 31579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan General Atama Listesi’ni hazırlayanlar ile listede imzası / parafesi olanlar TSK’dan ihraç edilir ve rütbeleri sökülür.

     Herkesin gözü önünde cereyan eden ve kamuya açık olan cenaze hakkında yazı yazan gazeteciler Hülya Kılınç, Barış Pehlivan, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel, MİT Kanunu’nadahil edilip jet hızıyla yargılanırken, MİT Kanunu’nu alenen ihlal eden Orhan Gürdal hakkında 2 yıldır soruşturma açılmadı, Anayasal dokunulmazlığı olan Hulusi Akar hakkında fezleke düzenlenmedi.

HULUSİ AKAR, 3 YILLIK DİPLOMASI İLE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE NASIL DOKTORA YAPTI ?

     04 Kasım 1981’de yayınlanarak yürürlüğe giren 2547 sayılıYükseköğretim Kanunu (YÖK) Madde 3 (r) fıkrasına göre Ön Lisans; Ortaöğretim yeterliliklerine dayalı, en az iki yıllık bir programı kapsayan yükseköğretimdir. YÖK Kanunu Madde 3 (s) fıkrasına göre Lisans; Ortaöğretime dayalı, en az sekiz yarı yıllık (dört yıl) bir programı kapsayan yükseköğretimdir.  YÖK Kanunu Madde 3 (t/1) fıkrasına göre Yüksek Lisans; Bir lisans öğretimine (dört yıllık)dayalı yükseköğretimdir. YÖK Kanunu Madde 3 (t/2) fıkrasına göre Doktora; Lisansa dayalı en az altı yarı yıllık (üç yıl) veya yüksek lisansa dayalıen az dört yarı yıllık (iki yıl) programı kapsayan yükseköğretimdir.

Boğaziçi Üniversitesi’nde doktora çalışması yapan ve 2005 yılında doktor unvanı alan Hulusi Akar’ın doktora çalışması ve doktor unvanı YÖK Kanunu’na uymuyor. Doktora çalışması 4 yıllık lisans eğitimine dayalı veya yüksek lisansa dayalı (4 yıllık lisans eğitim zorunluluğu var) yükseköğretimdir. Ancak, Akar’ın doktora tezi’nde yayınlanan özgeçmişinde 3 yıllık Kara Harp Okulu eğitimi var, 4 yıllık lisans eğitimi yoktur. Ayrıca, Akar’ın Kara Harp Akademisi’ndeki eğitiminin yüksek lisans sayılabilmesi için 4 yıllık lisans eğitimi yoktur. 3563 Sayılı Harp Akademileri Kanunu’nda 2003 yılında yapılan değişiklik ile Kuvvet Harp Akademileri’nden mezun olan subaylara Yüksek Lisans Diploması verilmeye başlandı. Ancak bu uygulama Harp Okulu’nda 4 yıllık lisans eğitimi alan 1978 ve sonraki yıllarda mezun olan subaylar için geçerlidir.

Hulusi Akar’ın doktora yaptığı dönem, 2002-2005 yılları arasında Ankara’da Kara Harp Okulu Komutanı olarak görev yaptığı döneme denk geliyor. Akar, Ankara’da otururken, 2 yıl süreli devam mecburiyeti olan İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’ndeki doktora eğitimine nasıl katıldı?

Hulusi Akar’ın doktora tezinde yayınlanan özgeçmişine göre Akar, 1997-1998 yılları arasında Bosna-Hersek’teki Türk Tugayı’nda, Albay rütbesinde, Tabur Komutanı olarak görev yapmış. NATO Dokümanlarında bile aynı yıllarda Türk Tugay Komutanı olarak görev yaptığı yazılı olan Akar’ın tezindeki özgeçmişinde makam tenzili yapması bir çok soruyu beraberinde getiriyor. İyi derecede İngilizce bilen Akar’ın böyle bir yanlışlık yapması mümkün değil.  Akar’ın sunduğu tezi, kendisi mi yazdı yoksa İngilizce askeri terimleri bilmeyen başka birisi mi yazdı?

     Akar’ın tezine onay verenler arasında Prof. Dr. Zafer Toprak, Prof.Dr. Şevket Pamuk ve Aydın Babuna gibi akademisyenler var. Boğaziçi Üniversitesi ve teze onay veren akademisyenler, Hulusi Akar’ın 3 yıllık diplomasıyla ve Ankara’da oturup İstanbul’da nasıl doktora yaptığını kamuoyuna açıklamak zorundadırlar.

HULUSİ AKAR İSTİFA ETMELİDİR !…

Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı döneminde;

*4 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı’nın Yunanistan tarafından işgaline seyirci kalan,

*MİT Kanunu’nu ihlal eden,

*Yunanistan’ın Türk Karasuları’na denizaltı kablosu döşemesine hiçbir tepki vermeyen,

*YÖK Kanunu’na aykırı olarak doktora çalışması yapan Hulusi Akar derhal istifa etmelidir.

Azim ve Karar, 23.03.2023

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.