TÜRK KARASULARINI, TÜRK BALIKÇILARI KORUYOR!…

TÜRK KARASULARINI, TÜRK BALIKÇILARI KORUYOR!…
5 Şubat 2022 00:43
1.266
A+
A-

Ümit Yalım

Gökçeada ile Semadirek Adası arasındaki Zürafa Adası’nın karasularında olta balıkçılığı yapan Türk teknesine 03 Şubat 2022’de, Yunan Sahil Güvenlik Botu müdahale etti. Türk karasularında olmasına rağmen, “Yunan denizindesin, tekneyi batırırız” diyerek dakikalarca süren Yunan tehditlerine aldırış etmeyen ve Yunanlara meydan okuyan Türk Kaptan İlker Özdemir’in mücadelesi görsel ve yazılı basında yayınlandı.

     Yunan tacizi sırasında Türk teknesinde bulunan Küresel Konumlama Cihazı’nda, teknenin 40°28.094’ Kuzey, 025°51.066’ Doğu koordinatlarında seyir halinde olduğu görülüyor.

     Türk balıkçı teknesinin konumunu haritaya tatbik ettiğimizde teknenin Türkiye’ye ait Zürafa Adası’nın kuzeydoğusunda ve Türk karasularında olduğu açıkça görülüyor. Yunan Sahil Güvenlik Botu, hem Türk Karasularını 6 mil ihlal etmiş hem de Türk Balıkçı teknesini taciz etmiştir.

Türk balıkçı teknesinin taciz edildiği Zürafa Adası ve etrafındaki karasuları Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’nın sorumluluk bölgesi içindedir. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin karasuları ile Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde deniz güvenliğini, deniz emniyetini, asayiş ve kamu düzenini sağlamakla görevli ve yetkilidir.

Mevcut durum itibarıyla, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın bu görevini balıkçılara havale ettiği, Türk karasularını Türk balıkçılarının koruduğu açıkça görülmektedir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sahil Güvenlik Komutanı Ahmet Kendir, bu skandalın hesabını Türk kamuoyuna vermelidir.

ZÜRAFA ADASI’NIN COĞRAFİ KONUMU

Gökçeada ile Semadirek Adası arasında bulunan Zürafa Adası, İstanbul’daki Heybeliada büyüklüğünde bir adadır. Zürafa Adası’nın etrafındaki sular Türk karasuları olup uluslararası sular statüsünde değildir. Ayrıca, 1914 Altı Büyük Devlet Kararı ile Yunanistan’a Semadirek Adası’nın sadece kullanma hakkı verilmiştir. Semadirek Adası’nın mülkiyeti ve egemenliği ileKarasuları, Münhasır Ekonomik Bölgesi, Kıta Sahanlığı ve Hava Sahası Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir.

     Ege Denizi’nde suların yükselmesi nedeniyle Zürafa Adası’nın büyük bir bölümü sular altında kaldı. Sular çekildiğinde adanın tamamı su yüzüne çıkıyor. Bu durum adanın uydu görüntüsünde görülüyor.

Zürafa Adası’nın uç kısmına yerleştirilen ışıldak ile çevresinden geçen gemiler uyarılıyor.

Zürafa coğrafi formasyonu bazı belgelerde kayalık olarak gösteriliyor. Ancak, Türk Deniz Kuvvetleri Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı’nın yayınladığı Yat Haritası’nda Zürafa coğrafi formasyonu ada olarak gösterilmiştir.

ZÜRAFA ADASI 1. ORDU KOMUTANLIĞI’NIN SORUMLULUĞUNDADIR !…

Kuzey Ege Denizi’nde, başta Zürafa Adası olmak üzere Gökçeada, Bozcaada ve Tavşan adalarının sorumluluğu 1. Ordu Komutanlığı’ndadır. Anılan Komutanlık, Zürafa Adası’ndaki egemenlik haklarımıza da sahip çıkmakla görevlidir.

Orta ve Güney Ege Denizi’ndeki adalar ise Ege Ordusu Komutanlığı’nın sorumluluğundadır. Çanakkale Babakale’nin güneyinden Girit Adası’nın güneyine kadar olan bölgedeki adalarımız (İşgal edilen 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı dahil) Ege Ordusu Komutanlığı’nın sorumluluk alanındadır.

Azim ve Karar, 04.02.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.