ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ’A SORULAR

<strong>ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ’A SORULAR</strong>
22 Aralık 2022 02:27
813
A+
A-

Ümit YALIM

SORU 1: BOZDAĞ’IN BAKANLIĞI DÖNEMİNDE, TÜRKİYE’DE KURULAN YUNAN HAPİSHANESİ’NE KİM İZİN VERDİ?

Bekir Bozdağ, 26 Aralık 201319 Temmuz 2017 tarihleri arasında yaklaşık dört yıl süreyle Adalet Bakanı olarak görev yaptı. 29 Ocak 2022’de yeniden Adalet Bakanlığı görevine getirilen Bekir Bozdağ halen bu görevine devam ediyor. Bozdağ’ın Bakanlığı döneminde Aydın İl sınırları içinde bulunan Eşek Adası’nda Yunan Hapishanesi (Ceza ve İnfaz Kurumu)’nin kurulduğu ortaya çıktı.İngiliz BBC NEWS TV Kanalı tarafından 2015’te yapılan haberde, Yunan işgali altında olan Aydın Eşek Adası’ndaki Yunan Hapishanesi’nden görüntüler yayınlanarak hapishaneye tıkılan mültecilere yapılan insanlık dışı davranışlar bütün dünyaya servis edildi. Aydın Eşek Adası’na gelen mültecilere çöp toplatılıyor. Çöp toplamak istemeyen mülteciler, kadın, çocuk ayrımı yapılmadan hapse tıkılıyor. Haberin video bağlantısı aşağıda sunulmuştur;

https://www.bbc.com/news/av/world-europe-34101489

Aydın Eşek Adası’na gelen mülteciler Yunan askerleri tarafından önce damgalanıyor daha sonra da fotoğrafları çekilerek kayıt altına alınıyor. Kayıt işlemleri yapılan mülteciler, Yunan Sahil Güvenlik askerleri tarafından hapishaneye sevk edilerek içeri tıkılıyor. Yunan askerleri mültecilerin çocuklarını bile hapse tıkıyor.

Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu da 29 Haziran 2020’de Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’na gelerek adadaki Yunan Hapishanesi’ni ziyaret etti. Madam Katerina’nın Yunan Hapishane ziyareti haberleri aynı gün Türk basınında yer aldı. Basında çıkan haberlerin bir kısmının bağlantısı aşağıya çıkarılmıştır;

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/yunan-cumhurbaskanindan-buyuk-tahrik-41552985
https://www.milliyet.com.tr/dunya/yunan-cumhurbaskani-esek-adasina-cikti-6247159
https://www.sabah.com.tr/dunya/yunan-cumhurbaskanindan-tahrik-esek-adasinda-skandal-ifadeler-5044938
https://www.yenisafak.com/dunya/yunan-cumhurbaskani-esek-adasini-ziyaret-eti-tahrik-edici-ifadeler-kullandi-buraya-sahip-cikacagiz-3547239

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve diğer kanunlara dayanılarak hazırlanan Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün8. Maddesinin 2. Fıkrasına göre ve aynı konudaki Yönetmeliğin 5. Maddesi’nin 3. Fıkrasına göre, Ceza İnfaz Kurumları, Bakanlıkça ihtiyaç bulunan yerlerde ayrı ayrı veya bir arada kurulabilir.  Yani, Türk topraklarında hapishane inşa edilmesi ve açılması T.C. Adalet Bakanlığı’nın iznine tabidir.

*Aydın Eşek Adası’ndaki Yunan Hapishanesi, hangi ihtiyaca göre açıldı ve hapishanenin açılmasına kim izin verdi?

*T.C. Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan hapishane kurma yetkisi hangi kanun ve Milletlerarası antlaşma ile Yunan Adalet Bakanlığına devredildi?

*Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu kanunsuzluğu, bu hukuksuzluğu nasıl izah edecek?

*Bakan Bozdağ, bizim topraklarımızda Yunan Hapishanesi’nin açılmasına, işletilmesine ve hapishanedeki insanlık dışı davranışlara neden seyirci kalıyor?Bozdağ, Adalet Bakanı olarak suç işlediğinin farkında mı ?

SORU 2: BOZDAĞ’IN BAKANLIĞI DÖNEMİNDE, TÜRK KARASULARI’NDA, TÜRK VATANDAŞLARINI  SİLAH ZORUYLA KAÇIRAN YUNAN ASKERLERİ HAKKINDA NEDEN SORUŞTURMA AÇILMADI, NEDEN YARGILAMA YAPILMADI?

     Bozdağ’ın Bakanlığı döneminde 28 Mayıs 2014’de, Bodrum Turgutreis Çatalada yakınlarında, Türk Karasularında balık avlayan vatandaşlarımızın teknesine, Yunan Sahil Güvenlik Botundan uçaksavar makinalı tüfeği ile ateş açıldı. Teknedeki dört vatandaşımız İstanköy Adası’na zorla götürülerek tutuklandı. İki hafta sonra 3 vatandaşımız serbest bırakıldı ancak tekne kaptanı Kaan Camuzoğlu, Pire Koridalos Cezaevi’ne gönderildi. Cezaevinde tam 13 ay mahkemeye çıkarılmadan bekletilen ve cezaevinde kanser hastalığına yakalanan Camuzoğlu, ölmek üzereyken mahkemeye çıkarılarak tahliye edildi. Camuzoğlu Türkiye’ye döndükten sonra İzmir’deki hastanede hayatını kaybetti. Konu hakkında basında çıkan haberlerin bir kısmının bağlantısı aşağıya çıkarılmıştır;

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/turgutreis-aciklarinda-4-turk-yunan-makamlarinca-tutuklandi-26519232
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/kaan-a-mujde-hurriyet-e-tesekkur-29017839
https://www.muglahaber.com.tr/kaan-camuzoglu-vefat-etti/

*Bozdağ’ın Bakanlığı döneminde, Türk Karasularında, Türk vatandaşlarını silah zoruyla kaçıran, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 101. ve 102. Maddelerine göre devlet gemisi ile deniz haydutluğu (korsanlık) yapan Yunan askerleri hakkında neden soruşturma açılmadı, neden gıyaplarında yargılama yapılmadı?

*Türk Ceza Kanunu Madde 8, (2)(a) fıkrasına göre görevli ve yetkili olduğu halde Yunan askerleri hakkında soruşturma açmayan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı hakkında Hakimler Savcılar Kurulu tarafından neden araştırma, inceleme ve soruşturma yapılmadı?

*Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yunan yargısının Camuzoğlu’nu yargılamasına, PARALEL DEVLET YARGILAMASINA neden seyirci kaldı? Bozdağ, Yunanistan’ın emir, komutası ve vesayeti altında mı?

SORU 3: BOZDAĞ’IN BAKANLIĞI DÖNEMİNDE VE HALEN, İZMİR, AYDIN VE MUĞLA İL SINIRLARI İÇİNDE GÖREV YAPAN YUNAN VALİ VE BELEDİYE BAŞKANLARI HAKKINDA NEDEN SORUŞTURMA AÇILMADI, NEDEN YARGILAMA YAPILMADI ?

     İzmir, Aydın ve Muğla illerinin valileri Türk vatandaşı, bu illerin Adalar Valisi Yunan vatandaşıdır. Adalar valisi George Hatzimarkos, işgal edilen adalara gelen Yunan Cumhurbaşkanı’na Adalar Valisi sıfatıyla eşlik ediyor.

İzmir Adalar Belediyesi Evangelos Angelakos, Aydın Adalar Belediyesi Evangelos Kottoros, Muğla Adalar Belediyesi Ioannis Galouzis tarafından yönetiliyor. Belediye Başkanları Angelakos, Kottoros ve Galouzis Yunan vatandaşı. Her üç belediye başkanının Türk vatandaşlığı yok. 2972 SayılıMahalli İdareler Seçimi Kanunu Madde 9’a göre belediye başkanları Türk vatandaşı olmak zorunda.

Türk adalarındaki belediyeler, Yunan Hükümeti tarafından teşkil edilmiş. Adalarda belediye teşkilatının dışında Yunan polisi, Yunan Sahil Güvenlik Birlikleri ve Yunan Gümrük teşkilatı görev yapıyor. Türkiye’nin batısındaki Türk adaları Atina’dan yönetiliyor.Ayrıca Türk adalarında toplanan vergi, Yunanistan’a kaçırılıyor. Yani Türk adalarındaki Yunan vatandaşı Belediye Başkanları alenen vergi kaçakçılığı yapıyor. 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu Madde 359’a göre vergi kaçakçılığı suçtur.

     Konu hakkında basında çıkan haberlerin bağlantıları aşağıya çıkarılmıştır;

https://www.odatv4.com/siyaset/izmirin-bilinmeyen-bir-belediye-baskani-daha-var-2402171200-110427
https://sonsoz.com.tr/yunanli-baskanlari-gorevden-alsaniza/

*Bozdağ’ın Bakanlığı döneminde ve halen, İzmir, Aydın ve Muğla İl sınırları içinde görev yapan ve vergi kaçıran Yunan vali ve belediye başkanları hakkında neden soruşturma açılmadı, neden yargılama yapılmadı ?

*Türk topraklarında görev yapan Yunan vatandaşı vali ve belediye başkanları hakkında soruşturma açmayan İzmir, Aydın ve Muğla illerinin Cumhuriyet Başsavcıları hakkında Hakimler Savcılar Kurulu tarafından neden araştırma, inceleme ve soruşturma yapılmadı?  

Azim ve Karar, 21.12.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.