ATATÜRK’Ü AFYONKARAHİSAR’DAN SİLEMEZSİNİZ

ATATÜRK’Ü AFYONKARAHİSAR’DAN SİLEMEZSİNİZ
11 Temmuz 2021 19:51
769
A+
A-

Tarihi bilmiyorsan daha dün doğmuşsun demektir. 

O zaman liderler sana istediği masalı anlatabilir. 

HowardZinn

Tarih 3 Temmuz 2021… Gazetelerde utançverici birhaber:

Büyük Taarruz’u başlattığı Afyonkarahisar’da Atatürk’e büyük saygısızlık… AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi çok tartışılacak bir skandala imza attı. Belediyeye bağlı Kent Konseyi’nin logosundan Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kocatepe’de çekilen, kentin simgesi olan fotoğrafı çıkarıldı, yerine bir caminin resmi konuldu.

Bu hain saygısızlıkilk midir, elbette değil, yapılagelen onlarcasındansadece biri[i].Büyük ihanet bu kez de Afyonkarahisar’da kendini gösterdi. Failleri, kim olursa olsun, öncelikle kötü niyetlidir, bu kesin. Ancak eminim, aynı zamanda cahiller de… İleri derecede bilgisiz, tahsil görseler deham kalmış, kültürsüz ve bilinçsiz kişiler.Yine eminim ki, milletimizin tarihinden de tümdenhabersizler. Bu gafillerin, demek ki birinci ihtiyacı bilgidir, özellikle de tarih bilgisi, kendi şehirlerinin tarihidir. Öyleyse, onlara, Afyonkarahisar tarihinin en parlak bir sayfasını okumam gerekiyor. Bunun için,“Atatürk’ün fikir ve görüşleri ile başlıca eylemlerinin, Atatürk’ün kendi ağzından yazıya döküldüğü” Ataname (2019)kitabımı açıyorum. Türk milletinin eşsiz onuru M. K. Atatürk Afyonkarahisar kentimiz hakkında neler söylemiş, bir bir derliyor, aşağıda sunuyorum.

* * *

Mustafa Kemal Atatürk ATANAME’de diyor ki:

Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan 30 Ağustos Muharebesi…  Bu büyük zaferin çeşitli etkenlerinden en önemlisi ve en yükseği, Türk milletinin kayıtsız koşulsuz egemenliğini eline almış olmasıdır. Bu olay tarihimizde ve bütün dünyada ne büyük ve ne verimli bir devrimdir.

Mücadele yılları birbirini izledikçe, genç ordumuz kahramanlık temelleri üzerinde durmadan yükseldi. Millî İrade’nin verdiği en önemli görevleri kahramanca yerine getirme kudret ve görkemini gösterdi. Ankara’ya yürüyen mağrur Yunan ordusunu, Sakarya Meydan Muharebesi’nde mağlup etti, geri çekilmeye mecbur etti. Nihayet bütün Yunan Küçük Asya ordusunu, Afyon Karahisar Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde tümüyle boğdu ve bütün kısımlarıyla Anadolu topraklarına serdi, imha etti.

Bir milletin ruhu zapt olunmadıkça, azim ve iradesi kırılmadıkça, o millete hâkim olmanın imkânı yoktur. Mahkûm olmak istemeyen bir milleti, esareti altında tutmaya muktedir olacak kadar kuvvetli despotlar artık bu dünya yüzünde kalmamıştır. Türk milleti; Millî Mücadele ile, özellikle Dumlupınar’da kazandığı zaferle, gösterdiği azim ve irade ile, bilinen bu hakikatleri bir defa daha tarihin bağrına çelik kalemle kazımış bulunuyor.

Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son safhası olan 30 Ağustos Muharebesi, Türk tarihinin en önemli bir dönüm noktasını oluşturur. Millî tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk milletinin burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir yön vermekte kesin etkili bir meydan muharebesi hatırlamıyorum. Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temeli 30 Ağustos Muharebesi ile sağlamlaştırıldı. Sonsuz hayatı orada taçlandırıldı. O sahada akan Türk kanları, o semada uçan şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızları oldu. Orada diktiğimiz “Şehit Asker” anıtı, o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk milletini temsil eder. O anıt Türk vatanına göz dikeceklere, Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, hücumunu, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.

Afyonkarahisar son büyük zaferin kilidi oldu, esası oldu. Afyonkarahisar millî tarihimizde, mücadele tarihimizde unutulmaz parlak bir sayfaya sahiptir.

* * *

Anladınız mı, nasıl bir şehrimizmişAfyonkarahisar, nasıl bir vatan parçasıymış?

Şanlı ordumuzun işgalci-emperyalist Yunan ordusunuboğduğu, bütün kısımlarıyla imha ettiği yermiş. Son büyük zaferin kilidi olan, millî tarihimizin, unutulmaz bir sayfasının yazıldığı, Türk milletinin, egemenliğini kayıtsız koşulsuz eline aldığı şehirmiş.

Tarihimizin en önemli bir dönüm noktası, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti’nin temelininatıldığı, sonsuz hayatının taçlandığı şehirmiş. Yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir yön veren meydan muharebesininyapıldığı, akan Türk kanlarının, uçan şehit ruhlarının devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızları olduğuyermiş.

Anlayabildiniz mi, idrak edebildiniz mi? O kaldırmaya kalkıştığınızresim, böyle bir destanı simgeliyor. Size bundan büyük bir onur, bundan anlamlı bir simge olur mu?

* * *

Evet, kimi siyasetçilerin affedilmez gafleti sayesinde ele geçirdiğiniz devlet gücüyle O’nun adını, resmini her yerden silebilir, aziz hatıralarını yok edebilirsiniz. Ancakhain hedefinize yine de ulaşamaz, yine debaşarılı olamazsınız. Çünkü milyonların kafasından, milyonların yüreğinden, tarihtennasıl sileceksiniz?

Sonra… ne diyor ebedi önderimiz, ebedi yol göstericimiz: Bir zamanlar gelir, beni unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıkların arasından da çıkabilir. Fakat ektiğim tohumlar öyle özlü ve kuvvetlidir ki, her yerden, Hint’ten, Mısır’dan döner dolaşır yine gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur.

Eminim, şunu da bilmiyorsunuz, onu da ekleyeyim: Neler planladı ve planlıyor Emperyalizm’in kalesi ABD, ne diyor haydut hükümetin CIA ajanları: “Atatürkçülük ölmüştür. Ulus devletler dönemi bitmiştir. Türkiye, Osmanlı gibi çok kültürlü, çok dinli, çok ırklı bir yapıyı dönmelidir. Laikliği kaldırmalı, Atatürk’ün mirasını tümüyle reddetmelidir. Bunun için en iyi yol Ilımlı İslam’dır. Etnik kimlikler kendilerini ifade edebilmelidir.”

Asıl kimler Atatürk’ü silmeye çalışıyormuş, görüyor musunuz?

Ve siz ey gafiller, kimlerin planlarınahizmet ettiğinizin farkına varabiliyor musunuz?


[i] Cihan Dura, “Atatürk’e Saygısızlık Neyin Habercisi?” http://www.cihandura.com/tr/makale/ATATURK-E-SAYGISIZLIK-NEYIN-HABERCISI-608

Azim ve Karar, 11.07.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.