ADD RİZE ŞUBESİNDEN ATATÜRK ANITINA TEMİZLİK ÖNERİSİ

ADD RİZE ŞUBESİNDEN ATATÜRK ANITINA TEMİZLİK ÖNERİSİ
1 Ekim 2021 00:37
696
A+
A-

Mahiye MORGÜL

Atatürkçü Düşünce Derneği Rize Şube Başkanı Ömer Toprak tarafından Çaykur Genel  Müdürü Yusuf  Ziya Alim’e  29 Eylül 2021 tarihinde Rizelilerin önemli bir arzusu  resmi başvuruyla iletildi. Sözkonusu dilekçe aşağıdaki gibi kaleme alınmıştır.  

Konu: 75.Yıl Atatürk Heykeli Temizliği /Sayı: 2021/17

Sayın Yusuf  Ziya Alim

Çaykur Genel Müdürü

Genel Müdürlüğünüz önünde bulunan 75.Yıl Atatürk Anıtı ve Rölyefinin temizlik ve bakımı hususunda hemşerilerimizin tarafımıza ilettiği şikâyetler ve bizlerin de gözlemleri doğrultusunda, bir duyarsızlık ve özensizliğin olduğunu tspit etmiş bulunmaktayız. “Aslan yattığı yerden belli olur” özdeyişindeki gibi konuya hassasiyet göstereceğinizi umuyoruz. 

Kurumunuzda ödenek veya personel gibi eksikleriniz olabilir, bu hususta Rizeli gönüllü hemşerilerimizle birlikte 75.Yıl Atatürk Anıtı ve Rölyefinin temizliğini yapacağımızı bilmenizi isteriz.

Bağımsızlığımızı, Cumhuriyetimizi, çayı ve ÇAYKUR’u borçlu olduğumuz ulu önderimiz Atatürk’ün manevi hatırasına saygı ve vefa konusunda duyarlı olacağınıza inanmak istiyoruz.

“Bilgilerinize saygılarımla” diyerek biten dilekçeyi ADD Yönetim Kurulu adına Şb.Bşk. Ömer Toprak  imzalayarak basına, Siyasi Partilere ve Sivil Toplum Kuruluşlarına dağıtım yapmıştır.

Atatürkçü Düşünce Derneği Atatürk’ün hatırasına saygı hususunda gereken özeni göstermekte, resmi törenlere katılmayı da ihmal etmemektedir. Atatürk’ün Rize’ye gelişinin 98.yıl dönümü münasebetiyle 17 Eylül’de Valilik meydanın yapılan törende Atatürk anıtına çelenk koymuştu. Rize Belediyesi tarafından düzenlenen 17 Eylül töreninde Belediye Bandosu eşliğinde İstiklâl Marşı söylenmiş, ardından Belediye Başkanı Rahmi Metin anlamlı bir konuşma yapmıştı. Resmi kutlamaya askeri ve emniyet kuvvetlerinden katılım olmuş, siyasi partilerden ise sadece CHP çelenk koymuştu. Sivil kuruluşlardan ise Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim İş Sendikası çelenk koymuştu.

Atatürk’ün 1924’de şehrimizi ziyaretinin sebebi eğitimdi. Sadece yetiştirilecek teknokrat kadrolar, mühendisler, ustalar değil, açılacak ilk ve orta mekteplerin yerleri burada Mataracı Mehmet Efendinin evinde yapılan yüz yüze görüşmelerle belirlendi, tutanaklara girdi. Anma törenlerinde bu husus genellikle atlanır, dile getirilmez. Örneğin İkizdere ve Potomya’da açılacak mekteplerin belirlenmesi Mataracı Mehmet efendinin evinde kararlaştırılmıştır. Kaç sınıflı kaç öğretmenli olacağı, belirlenen merkez köye çevre köylerden ne kadar öğrencinin geleceğine kadar belirlenmiştir.

Ayrılacak tahsisatın belirlenmesi için zabıtlar da burada tutulmuştur.

Potomya’da açılacak okulun kalasları için ilk tahsisat hemen çıkartılmış, kütükler kesilerek kurumaya bırakılmışken Potomya’nın Kara Hoca lakaplı Diyanet’ten icazetsiz tefeci imamı burada okul istemediğini, “eğer buranın insanı okursa yoksul kimse kalmaz, ben o zaman tefecilik yapamam” diye düşündüğünü çevresindekilere söylemiştir. Ertesi yıl okul yapımına tam başlanacakken o günlerde çıkan şapka kanunu bahane ederek “Mektep da istemezuk, şapka da istemezuk” diyerek kuru kalasları yaktırarak, arkasından karakolu basarak 17 askerin silahlarını alarak, şapkalarına pisleyerek, bilinen isyanı başlatmıştır.  Çok yankı yapan bu isyan, aslında halkın eğitimsiz bırakılması için başlatılmış gerici isyandı. İsteyen Recep Koyuncu’nun yazdığı kitaptan mahkeme zabıtlarına da ulaşabilir.

Atatürkçü Düşünce Derneği Rize Şube Başkanı Ömer Toprak,  Atatürk’ün 29 Nisan 1923’de Rize Hemşehriliği teklifini resmen kabul edişinin yıldönümünü de resmi törenle kutlamak üzere girişimlerde bulunmuştur. Atatürk’ün hemşehri olmayı kabul ettiği diğer illerde hemşehrilik kutlamaları yapılmaktayken haklı olarak bizim de aynı şekilde yıldönümünde kutlama yapmamız gerektiğini düşünmektedir.  

Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemize ve Rize’mize hizmetlerini unutturmamak için verdiği uğraştan ötürü Ömer Toprak başkanımızı tebrik ediyorum. Bütün bu çabalarında n dolayı kendisine desteğimi Azim ve Karar Sitesinden okurlarımıza duyuruyorum.

Azim ve Karar, 30/9/2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.