OT ZEHİRİ SATIŞI YASAKLANMALIDIR

OT ZEHİRİ SATIŞI YASAKLANMALIDIR
30 Temmuz 2021 00:29
671
A+
A-

“Mezar kurutan ilaç” da denilen bir ot zehiri kullanıldığı bahçelerde yabani otları kuruturken toprağı da tümüyle cansız hale getiriyor. Üstelik toprak altındaki kayayı da parçalamaya geçiyor, kaya un gibi dağılıyor.

Ordu’da ot zehrinin atıldığı fındık bahçelerinde yaşanan toprak kaymaları basında yer aldı. Maalesef depodaki zehirler bitinceye kadar zehir satışı devam edecekmiş. ABD’de kansere neden olduğu için binlerce aileye tazminat ödendi ve satışı yasaklandı. Alman ilaç şirketi Bayer bu zehirin tamamını ABD den satın aldığı, depolar boşalıncaya kadar bizim gibi ülkelere satılmaya devam edeceği konuşuluyor. 

Ot zehri kayaları bile parçalamaktadır. Toprağı bir arada tutan tek bir canlı organizma bırakmadığı için doğaya tümüyle düşmandır. Bu nedenle şiddetli yağışlarda toprak kayalarla beraber dağdan kopup inmektedir.

Bu zehirin Rize’de çay bahçelerini ve mezarlıkları yabani otlardan temizlemek için kullanıldığına tanık oluyoruz. Uzaktan bakıldığında traşlı sarı bir alan şeklinde görünen mezar ilaçlanmış yer demektir. Altındaki kayaları bile cansız bıraktığını biliyorsak tehlike geliyor demektir.

ABD’de yasaklandı da biz neden kullanıyoruz?

Çöpe atmak yerine bizim gibi ülkelere mi satıyorlar?

ABD’de, askeri depolarda on yıl bekleme süresi dolmuş süt tozlarını benim çocukluğumda bize hediye göndermişlerdi. İlkokuldaydım, hepimiz içtik. Ama yolladıkları gemilerin nakliye ücretini almışlardı. Şimdi ABD’de zehirli atık konumundaki ilacı atacak yer bulamıyor, Almanya üzerinden bize ve diğer ülkelere gönderiyorlar. Bizim bu zehiri satın almaya ne mecburiyetimiz var diye sormak gerek, egemen ülke değil miyiz? Bayat süt tozu da değil doğrudan zehir, atık zehir.

Ayrıca, yağışı bol Rize’de, ot zehiri atılan çaylıklarda veya mezarlıklarda, toprak balçık haline gelmektedir. Zehirlenen topraktan geçen suyun sebze ve meyvelere ulaşmasını önlemek mümkün değildir.

            Ot zehiri kullanmak intihar etmektir. Derhal satışı yasaklanmalıdır.

Azim ve Karar, 29.7.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.