DJOKOVİÇ, AVUSTRALYA AÇIK, SÜPER KUPA, İNSANLIK

DJOKOVİÇ, AVUSTRALYA AÇIK, SÜPER KUPA, İNSANLIK
6 Ocak 2022 00:17
407
A+
A-

Ceyhun Balcı

Küresel salgın hemen her gün gündemin başında yer almayı sürdürüyor. Tanınmış kişi ve kurumlar işin içinde olunca bu durum daha da belirginleşiyor.

Novak Djokoviç dünyanın şu andaki 1 numaralı (profesyonel) tenisçisi. Tüm zamanların en başarılılarından birisi de sayılabilir. Otuz dört yaşında. Bu gidişle bir süre daha unvanını koruyacağı öngörülebilir.

Bu arada, ülkesi Sırbistan’dan da kısaca söz etmek gerekir. Birkaç milyonluk nüfusuyla karaya sıkış(tırıl)mış bu küçük kara parçası bir spor devidir. Aklınıza gelebilecek tüm spor dallarında vardır. Var olmakla yetinmeyen göz alıcı başarılar elde eden bir küçük devdir.

Avustralya Açık tenis turnuvası 4 büyük turnuvadan birisidir. Her yılın ocak ayında yapılır. Tenis sezonunun açılışı yapılır burada. Küresel çapta izleyici kitlesi olan bu turnuva her yıl 4 gözle beklenen tenis olaylarından birisidir.

Bu yılki turnuva bir karmaşayla birlikte anıldı. Salgının hız kesmeksizin sürmesi karşısında turnuvanın yapılacağı Melbourne kentinin yer aldığı Victoria eyaleti valisi aşılanmayan sporcuların kente gelemeyeceğini duyurdu. Bu duyurudan sonra aşısız (belki de aşı karşıtı) Djokoviç’in Victoria valisiyle bilek güreşi başladı. Turnuvadan çok bu gelişme ilgi çekti.

Son alınan kararla Djokoviç aşılanmamasına karşın turnuvaya (özel kurallarla) kabul edildi. Djokovic, valiyi ve Avustralya’yı yenerek başlamış olacak turnuvaya.

On Türkiye büyüklüğünde ama 25 milyon nüfuslu Avustralya salgının başından bu yana “başarılılar” listesinde yer almıştı. Bu kadar büyük ve az yoğun nüfuslu bir ülkenin başarılı olmasına değil başarısız olmasına şaşırmak gerekirdi.

Djokoviç-Avustralya Açık bağlamında yaşananları bir sporcunun meydan okuması ve bir ülkenin yenilgisi kapsamında değerlendirmek büyük resmi göz ardı etmek anlamına gelir. Dünyadaki çoğu devlet yetkililerinin aşı-maske-mesafe-temizlik diye haykırdığı günümüzde bu çığlıkların anlamsızlaşması bakımından önemsenmelidir bu gelişme.

Hiç kuşkunuz olmasın!

Avustralya açık başladığında izleyici olarak gelenlerin aşı durumları titizlikle incelenecektir. Ya korttaki sporcular. Ne siz sorun ne ben söyleyeyim!

Tam bir ikiyüzlülüktür bu olgu özelinde alınan karar.

Djokoviç’in aşılanmamasının ötesinde bir etkiye yol açacağı kuşkusuzdur. Güçlü aşı karşıtlığı cephesi karşısında iğneyle kuyu kazan insanlık bu cephenin utkusuyla sarsılmıştır desek abartmış olmayız. Djokoviç’e ne uğruna olduğu açıkça söylenemese de kestirilebilir (para, şan, şöhret) nedenle verilen ödün insanlığa karşı işlenmiş suça eşdeğerdir. Aşı surunda önemli gedik açılmıştır bu sorumsuz karar aracılığıyla.

Diğer yandan ise, salgınla baş etmeye çalışır görünen insanlığın zavallılığıdır gözlerimizin önüne serilen.

Çok açıktır ki, parasal çıkarlar insan sağlığının ve ilkelerin önüne geçirilebilmektedir. Üzerinde durulması gereken asıl önemli nokta da budur.

Şaşırtıcı bir gelişme olmaz da aşısız Djokoviç’in katılımı engellenemezse insanlık bu olgu aracılığıyla önemli bir yenilgi almış olacaktır.

Sözü ülkemize de getirelim.

Futbol başta olmak üzere spor izleyicilerinde aşılanma koşulu arayanların sahada, parkede ya da pistte ter döken sporculara koşul koymayı akıl edememesi sizce de ilginç değil mi?

Katar’da süper kupa finali oynatmayı, orada testi (+) çıkan sporcuları ambulans uçakla Türkiye’ye getirmeyi akıl edebilen savrukluğun ve sorumsuzluğun hesap vermesi gerekmiyor mu?

Djokoviç ve Türkiye örnekleri insanlığın akıldışılık çukuruna düştüğünü kanıtlamıyor mu?

Bu çukurdan çıkmadan ne salgınla ne de iklim ağıryıkımıyla baş etmek çok olası görünmüyor.

Azim ve Karar, 05.01.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.