EŞEK ADASI YOLGEÇEN HANI MI?…

EŞEK ADASI YOLGEÇEN HANI MI?…
23 Temmuz 2020 10:12
365
A+
A-

Ümit YALIM

Yunanistan, 2004 yılında işgal ettiği, 2009 yılında da ilhak ettiği Aydın Eşek Adası üzerinden Türkiye’ye meydan okumaya devam ediyor. Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral HaralambosLalousis, ASDEN ( Adalar ) Komutanı Korgeneral PetrosDemestiha  ile birlikte Eşek Adası’na gelerek Harekâta Hazırlık Denetlemesi yaptı. Denetleme haberi Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde yayınlandı.

     Korgeneral Haralambos, denetleme sonrasında Yunan bayrağı altında poz vererek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

     Aydın Eşek Adası’na yapılan yoğun ziyaret trafiği dikkat çekiyor. Son üç ayda yapılan ziyaretler kapsamında Yunan Savunma Bakanı NikolaosPanagiotopoulos ve Genelkurmay Başkanı Org. KonstantinosFloros 03 Mayıs 2020’de, Yunan Cumhurbaşkanı KaterinaSakellaropoulou 29 Haziran 2020’de,Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral HaralambosLalousis ve ASDEN ( Adalar ) Komutanı Korgeneral PetrosDemestiha15 Temmuz 2020’de Aydın Eşek Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yaptılar. Yunan devlet yetkilileri elini kolunu sallayarak Aydın Eşek Adası’na gelirken mevkidaşları Tayyip Erdoğan, Svn. Bakanı Hulusi Akar, Genkur. Bşk. Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar ve Ege Ordusu Komutanı Korg. Ali Sivri, Aydın Eşek Adası’na gidemiyor.

     1923 Lozan Antlaşması’na taraf olan İngiltere’nin1943 yılında yayınladığı haritada, Yunan Cumhurbaşkanı, Savunma Bakanı, Genkur. Bşk., Kara Kuvvetleri Komutanı ve ASDEN Komutanı’nın  ziyaret ettiği Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir. Ayrıca ada’nın ismi Türkçe yazılmıştır.

     1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin1951 yılında yayınladığı haritada, Yunan Cumhurbaşkanı, Savunma Bakanı, Genkur. Bşk., Kara Kuvvetleri Komutanı ve ASDEN Komutanı’nın  ziyaret ettiği Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilmiştir. Ayrıca ada’nın ismi Türkçe yazılmıştır.

     Aydın Eşek Adası’na eski Yunan Cumhurbaşkanı KarolasPapulyas, Savunma BakanlarıDimitrisAvramapoulos,PanosKammenos,Hollandalı Bakanlar ve Başbakan Çipras da gelmiş, Yunan askerleri mangalda kuzu çevirmişlerdi. Eşek Adası’nda tesis edilen Yunan Kara, Deniz ve Helikopter Üssü’nde yüzlerce Yunan askeri bulunuyor. Ayrıca, Eşek Adası’nda Yunan Hapishanesi ile Yunan İlkokuluve Lisesi de faaliyetlerini sürdürüyor.

ADALARIMIZI İŞGAL EDENLER ÖDÜLLENDİRİLİYOR !…

     Türkiye’de garip işler oluyor. Adalarımızı işgal eden Yunanlardan hesap sorulması gerekirken tam tersine adalarımızı işgal edenler ödüllendiriliyor. 11-13 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen NATO Askeri Komite Toplantısı’na katılan Genelkurmay Başkanları arasında Yunan Genelkurmay Başkanı Orgeneral MichailKostarakos da vardı. Toplantıya katılan ülkelerin Genelkurmay Başkanları sivil otellerde kalırken Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar tarafından Org. Kostarakos’a özel uygulama yapılarak Fenerbahçe Orduevi’nde kalması sağlandı. 11-13 Eylül 2015 tarihleri arasında FB Orduevi’nde kalan Kostarakos’a her gün ziyafet verildi.

     Adalarımızı işgal eden, Aydın Eşek Adası’nda egemenlik ve bayrak gösterisi yaparak Türkiye’ye meydan okuyan Türk Düşmanı İşgalci Yunan Genkur. Bşk. Kostarakos’a FB Orduevi’ne gidiş ve gelişlerinde Skorsky Helikopter tahsis edildi. Orduevleri Dimitri’nin çiftliğine çevrildi.

     Adalarımızı işgal eden ve adalarımızda egemenlik ve bayrak gösterisi yaparak Türkiye’ye meydan okuyan eski Yunan Savunma Bakanı DimitrisAvramopoulos, Çavuşoğlu tarafından Ankara’daki Büyükelçiler Konferansına davet edildi. Konferansın 08 Ağustos 2019 Perşembe günü yapılan oturumunda konuşma yapan Türk Düşmanı İşgalci Dimitris, Çavuşoğlu tarafından dost olarak tanımlandı ve Türk Büyükelçileri tarafından hararetle alkışlandı.

     Topraklarımızı işgal eden Yunanlara dost muamelesi yapılması ve ödüllendirilmesi asla kabul edilemez.18 Nisan 1920’de kurulan Kuva-yı İnzibatiye de, “Yunan ordusu halifenin ordusudur” diyerek Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusunun yanında saf tutmuştu. Yunan ordusunun, Adalar(Ege) Denizi’ndeki Türk adalarını 2004’te işgal etmesiyle birlikte Kuva-yıİnzibatiye’nin yeniden hortladığı açıkça görülüyor.

Azim ve Karar, 22.07.2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.