ADALARI YUNAN’A TESLİM EDEN BABACAN VE DAVUTOĞLU, CUMHURBAŞKANI ADAYINI NASIL BELİRLEYECEK?

ADALARI YUNAN’A TESLİM EDEN BABACAN VE DAVUTOĞLU, CUMHURBAŞKANI ADAYINI NASIL BELİRLEYECEK?
13 Nisan 2022 13:47
775
A+
A-

Ümit Yalım

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile genel ve yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın adaylarına oy veren seçmenler, Deva Partisi ve GelecekPartisi’nin ittifaka dahil edilmesinden tedirgin oldu. Millet İttifakı’nın öncülüğünü yapan Kemal Kılıçdaroğlu çıtayı daha da yükselterek, “Millet İttifakı’nın adayı cumhurbaşkanı olacak. Kimin aday olacağı konusunda anahtar 6’lı masa. 6 lider, adayı belirleyecek” dedi. Yani, cumhurbaşkanı adayını belirleyecek liderler arasında Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu da var.

     Ülkenin bugünkü duruma getirilmesinden sorumlu olan, adalarımızı Yunan’a teslim eden, eski AKP’li Babacan ve Davutoğlu, hangi sıfatla cumhurbaşkanı adayını belirleyecek?

BABACAN, İŞGAL ALTINDAKİ ADALARIN BOŞALTILMASI ÖNERİSİNİ KABUL ETMEDİ !…

Ali Babacan’ın, 29 Ağustos 200702 Mayıs 2009tarihleri arasındaki Dışişleri Bakanlığı döneminde ilginç olaylar yaşandı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan’ın başkanlığında, 2008’de bakanlıkta yapılan toplantıda, Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olan 200 civarındaki ada, adacık ve kayalıkların Birleşmiş Milletler ve NATO’ya bildirilmesini önerdi. Öneri, Babacan’a iletildi.Ancak, Şişlioğlu’nun, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı adına yaptığı öneriyi Ali Babacan kabul etmedi. Çünkü, anılan bildirim yapılsaydı adalarımızın bir kısmının Yunan işgali altında olduğu ortaya çıkacaktı.

     31 Aralık 2008’de, Yunan askeri helikopterinin Türk Hava Sahası’nı ihlal ederek Aydın Bulamaç Adası’na inmesi üzerine adalarımızın işgali gündeme geldi.

Askeri helikopter ile Aydın Bulamaç Adası’na gelen Yunan Genelkurmay Başkanı Org. Grapsas ve Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Vulgaris, adadaki Yunan askerlerini ziyaret etti.Genelkurmay Başkanlığı’nın talebine rağmen Babacan, Yunanistan’a nota vermedi.

Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, 06 Ocak 2009’da, Yunan işgali altındaki Aydın Eşek Adası’na gelerek adada egemenlik ve sancak gösterisi yaptı. Babacan, bu olay için de Yunanistan’a nota vermedi.

Söz konusu gelişmeler üzerine, Genelkurmay Karargahı’nda,2009 yılının başında,bakanlık diplomatları ile yapılan toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı yetkilileriişgal altındaki adaların boşaltılmasını önerdi. Dışişleri Bakanlığı diplomatlarına yapılan öneri Babacan’a iletildi. Ancak, bu öneri de Dışişleri Bakanı Babacan tarafından kabul edilmedi.

DAVUTOĞLU’NUN DÖNEMİNDE 17. ADAMIZ DA İŞGAL EDİLDİ !…

     Ahmet Davutoğlu’nun, 02 Mayıs 2009 – 28 Ağustos 2014  tarihleri arasındaki Dışişleri Bakanlığı döneminde, Yunanistan işgal ettiği adalara askeri yığınak yapmaya devam etti. İstanköy Adası’ndan Aydın Bulamaç Adası’na 01 Eylül 2009’da asker taşıyan Yunan askeri helikopteri, Türk Hava Sahasını ihlal etti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Yunanistan’ın adalarımıza askeri yığınak yapmasına seyirci kaldı, Yunanistan’a nota vermedi.

     Yunanistan, işgal ettiği Muğla Kalolimnoz Adası’nda, 2011’de askeri üs inşa etmeye başladı. Ekim 2011’de tamamlanan askeri üs, 09 Mart 2012’de, Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ziazias tarafından törenle açıldı. Konu ile ilgili haberler 23 sayılı Yunan Kara Kuvvetleri Dergisi’nde yayınlandı.

Genelkurmay Başkanlığı 2013’te, adaların Yunan işgali altında olduğunu belirterek AKP Hükümeti’nden sorunun çözülmesini istedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, sorunu iki hafta içinde çözeceğini söyledi ancak çözüm için hiçbir girişimde bulunmadı.

Davutoğlu’nun, Dışişleri Bakanlığı dönemi ile 28Ağustos 2014 – 24 Mayıs 2016  tarihleri arasındaki Başbakanlığı döneminde, işgal edilen adalarımızda, Yunan Savunma Bakanı, Bakan Yardımcıları, Yunan general ve amiraller egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

     Yunanlar, Türk adalarına Hollandalı bakanları getirip adaların işgalini meşru hale getirdiler. Başbakan Davutoğlu, Yunanistan ve Hollanda’ya nota vermedi.

     Yunan Deniz Kuvvetleri Helikopteri, 11 Şubat 2016’da Muğla Ardıççık Adası’na düştü. Türk Adası ve Türk Arama Kurtarma Sahası’ndaki arama/kurtarmayı Yunan Genelkurmay’ı yaptı. Halbuki, Kardak Kayalıklarında karaya oturan geminin kurtarılması için Yunanistan’a izin verilmemiş,arama/kurtarmayı Türkiye yapmıştı.

Yunan helikopterinin Türk Adası’na düştüğü ve arama/kurtarmayı Yunan Genelkurmayı’nın yaptığı NOTAM’la ortaya çıktı. Başbakan Davutoğlu, bu duruma seyirci kaldı Yunanistan’a nota vermedi.

     Yunanistan, helikopterin düştüğü Muğla Ardıççık Adası’nı 09 Mart 2016’da işgal etti. Başbakan Davutoğlu,işgalin önlenmesi için TSK’ya Hükümet Direktifi vermedi.17. Adamızın işgaline seyirci kalan Davutoğlu, Yunanistan’a nota da vermedi.

     Tayyip Erdoğan ile birlikte, adalarımızın işgalinden, Türkiye’nin batıdan bölünmesinden ve Anayasa’nın3.Maddesi’nin fiilen değiştirilmesinden birinci derecede sorumlu olanBabacan ve Davutoğlu cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyecek? Millet İttifakının diğer liderleri bu durumu içine sindirecek mi?

Azim ve Karar, 13 Nisan 2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.