İŞTE SOSYAL DEMOKRASİ

İŞTE SOSYAL DEMOKRASİ
14 Haziran 2022 21:05
484
A+
A-

Ceyhun Balcı

Cumhuriyet gazetesi dış politika yazarı Mehmet Ali Güller’in bağlantıdaki yazısı çok öğretici. Okunmalı ve yararlanılmalı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/nato-gelmeden-yasagi-geldi-1946506

Olaya biraz farklı yanından bakmayı deneyeceğim.

Soğuk Savaş’ın sonlanmasıyla birlikte işlevsiz kalan ve gerçekte bir suç örgütü olan NATO’yu emperyal ülkeler çeşitli gerekçelerle canlandırma çabası içinde. Ukrayna’daki gelişmeler bu amaca giden yolda önemli fırsat yarattı.

Dünyada NATO karşıtlığı genel olarak komünistlerin işi oldu.

Türkiye’de ise Kemalistler bu konuda şaşmaz bir tutum içinde oldular ve olmayı sürdürüyorlar.

İsveç ve Finlandiya’nın her türlü tartışmayı bir yana bırakarak NATO yörüngesine girmesi Sosyal Demokratların etkin olduğu hükümetlerce sağlandı.

Sosyal demokrasi Soğuk Savaş döneminin yedek lastiğiydi. Sosyalist bloktaki toplumcu düzenlemeler Batı’nın yumuşak karnıydı. Bu yumuşak karın sosyal demokrasi kalkanıyla korunmaya çalışıldı. Bir ölçüde başarılı olunduğu da açık.

Ayrıca, sosyal demokrat olmak renksiz, kokusuz ve ruhsuz bir konum olsa da öyleyim diyene rahatlık sağlıyordu. Komünist olmanın sorun olduğu yıllarda sosyal demokratım demek kişiyi dertten bağışık tutardı.

Soğuk savaşın bitmesiyle birlikte sosyal demokrasinin de son kullanma tarihi gelmiş oldu. Elbette adlarıyla, sanlarıyla varlıklarını korudular. Hem de ne korumak!

NATO’nun tüm kanlı operasyonlarına gerek katılarak gerekse sessiz kalarak.

Artık, devir koçbaşı olma devriydi sosyal demokrasi için.

İsveç ve Finlandiya’nın tutkulu NATO’culuğunun altına da imza atmaktan çekinmedi ne olduğu belirsiz olan sosyal demokratlar. Uzun yıllar başarıyla tarafsız kalabilen hem İsveç hem de Finlandiya sosyal demokrat yönetimler altında geçmişlerine rahmet okutan bir onursuzlukla NATO’ya koştular.

Bize de bir kez daha “İşte Sosyal Demokrasi” dedirttiler…

Bizde de sosyal demokrasiyle anılan vakıflar, dernekler, kurumlar olduğunu biliyoruz. Eski güçlerinde ve heveslerinde olmasalar da sosyal demokratım diyenlerin varlığı az da olsa sürüyor olabilir.

Onların da kendilerini gözden geçirmeleri fırsatı olmalıdır sosyal demokrasinin beşiği İskandinav kaynaklı NATO’culuk.

Azim ve Karar, 14.06.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.