ÇEKİÇ GÜÇ

<strong>ÇEKİÇ GÜÇ</strong>
24 Şubat 2023 08:51
792
A+
A-

Ceyhun Balcı

Bir zamanlar birkaç ayda bir adını duyardık “çekiç güç”ün. O da TBMM’de görev süresi uzatıldı diye haber olarak. Kendi topraklarımıza, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelik odakları kendi elimizle beslemek ya da beslenmesine olanak tanımak gibi bir şeydi yapılan.

Emperyalist güdülemeden kurtulamayışın sonucuydu.

Dönemin başbakanlarından birinin dili sürçmüştü. Çekiç güç diyecek yerde “çekici güç” sözü dökülmüştü ağzından. Yanılmıyorsam kır ata beyaz at diyendi.

Günümüzde çekiç güce gerek kalmadı. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yuvalanan ve devletleşme heveslerini bir an olsun yitirmeyen bölücülere Amerikan yardımı doğrudan yapılabilir durumda. Bu sonuçta çekiç güce izin verenlerimizin payı olduğu kuşkusuzdur.

Çekiç güç dün Malatya sokaklarında görüldü.

Sokakta haber yapan bir haberci elinde çekiç bulunan bir vahşi tarafından sözel saldırıya uğradı. Söylem eyleme dönüşmese de yeterince ürperticiydi. Saldırıya uğrayan gazetecinin aktardığına göre polis yaşanana ilişkin işlem yapmaktan kaçınmış. Gerekçeyse bu saldırının fiziksele dönüşmemesiymiş. Çekiçle kafan, gözün yarılmalı ki işlem yapalım türünden bir yaklaşımı andırmıyor mu polisin davranışı?

12 Eylül’e yol alınan günlerdeki sokak gerginliklerini yaşamış birisi olarak geçmişi anımsamadan edemedim.

Şimdilik ölümcül kan dökülmese de sokakta haber yapmaktan başka amacı olmayan gazeteciye yönelen “çekiç güç” kaygılanmama yetti. Kolluk gücünün ilgisizliği de bir o kadar irkiltici geldi bana. Bu ilgisizliğin depreme bağlı şaşkınlıktan kaynaklanmış olmasını dilerim.

Son zamanlarda katlanarak artan parti devleti kaygılarını doğrulayan bir gelişme olmadığını ummak isterim. Ama, elinde çekiç bulunan kaba gücün yüzüne yansıyan özgüveni ve sınır tanımazlığı görünce korkumun yersiz olmadığını düşünmek zorunda kaldım.

Seçim sonuçlarına göre ortama sürülmesi olası kalabalıkların varlığını doğrulayan bir gelişme olarak da görülebilir Malatya’da yaşanan. Deprem yıkımı yaşamış bir kentte böylesi milis ruhluların varlığı ve devinime geçme yeteneği içinde olması dikkate değer bir durum olsa gerektir.

Şiddet kimden gelirse gelsin, kime yönelirse yönelsin hoş görülemez.

Fiziksel saldırıya dönüşmemiş olsa da elinde çekiç bulunan bir gözü dönmüşün varlığı yeterince korkunç bir durumdur.

Bu eylemin kolluk güçlerince karşılıksız bırakılmış olması da bir o kadar irkilticidir.

Siyasilerin ve devletin doruğundaki kişinin diline yansıyan şiddetin sokaktaki vatandaşın elindeki çekiçle yakından ilintili olduğunu unutmayarak…

Azim ve Karar, 24.02.2023

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.