HAK, HUKUK, VİCDAN, AHLÂK

HAK, HUKUK, VİCDAN, AHLÂK
2 Mayıs 2021 22:17
1.240
A+
A-

Çok değil, 2 gün önce, sözde tam kapanmanın ilk gününde gözlemlerime da dayanarak “tam kapanma kandırmacası”nı sorgulamıştım.

O sorgulamada sokağa çıkma yasağından bağışıklığın geniş tutulmasını ve işe giden milyonları söz konusu etmiştim.

Dün yaşananları öngörememişim.

TFF 1. Lig’de Adana ve Giresun’da seyircili maçlar oynandı. Bu maçlara ve diğerlerine izleyici alınması için TFF’nin bir kararı yoktu. Tıpkı yasalara ve kurallara dayanmayan “alkol satış yasağı” gibi bu maçlara izleyici alınması salgın kurallarına karşın gerçekleşen bir gelişmeydi. Üstelik iki maçı da izleyenlerin sayısı birkaç yüzle sınırlı değildi. Her iki maçı 5000’er kişinin izlediği bilgisi yansıdı basına. Sokağa çıkma yasağının olduğu bir günde binlerce insan nasıl olup da evlerinden çıkıp, kimselere yakalanmadan stadyuma gidebilmiş ve maça girebilmişti?

Hakkın, hukukun, vicdanın ve bunlar kadar önemlisi ahlâkın unutulduğu Türkiye manzarasıydı gözler önüne serilenler. Bu akla, vicdana ve ahlâka sığmayan seyircili maçlar olgusu karşısında siyasi iktidar her zaman olduğu gibi pişkindi. Durumu sorgulayan Samsunspor başkanı açıklama alacak yerde sorgulamayla karşılaştı. “Süleyman Soylu’nun kardeşi dediler” sözü üzerinden sorumlu duruma düştü, düşürüldü.

Türkiye, tek kişilik iktidar çağında iktidarın kendi koyduğu kuralların yerle bir edilebildiği bir karmaşa ortamına dönüştü.

Tam kapanma adı altında sergilenen tiyatroya binlerce kişinin maça gidebildiği, lebalep olabildiği utanç, vicdansızlık ve hatta ahlâksızlık görüntüleri eklendi.

Bu arada, engelli evladını dışarı çıkartan babanın başına gelenler yansıdı bugün basına.

Kim bilir ülkenin kaç yerinde bu ve benzeri olaylar yaşandı?

Binlerce kişinin kurallar hiçe sayılarak maça gidebildiği yerde kimi neyle suçlayabilirsiniz? Pişkin ve sınır tanımaz bir iktidarsanız kendi hatalarınızı ve sınır tanımazlığınızı sorgulamak yerine bunları sorgulayanları sorgularsınız.

Aşsız, işsiz kalmış milyonların kol gezdiği ülkemizde, toplumun vicdanını kanatmak bu değilse nedir?

Salgınla ilintisi iktidarın bilinçaltına yerleşmiş saplantılardan öteye geçmeyen yasal dayanaktan yoksun “alkol satış yasağı” haksızlık ve hukuksuzluk dışında başka neyle açıklanabilir?

Buna karşın, kurallara uyma çabası içindeki çoğunluğa göz göre göre haksızlık yapan iktidara sormak gerek!

Hakla, hukukla, vicdanla ve ahlâkla bağdaşmayan uygulamalarınızla toplumun güvenini ve saygısını kazanabilir misiniz? Bu sorunun yanıtı HAYIR olduğuna göre olgu ve ölüm sayısında dünya birinciliğine oturduğumuz Covid 19 salgınıyla toplumsal destek olmadan nasıl baş edebileceğinizi sanıyorsunuz?

Sorgulanmaktan değil ama sorgulamaktan hoşlanan iktidarımız can alıcı sorularımızla ilgilenmeyecektir.

Yanıt almamız şaşırtıcı olur!

Soruşturulmamız ve kovuşturulmamız ise bir Türkiye klasiği olarak ne bizi ne de toplumumuzu şaşırtmayacaktır.

Kaygıyla…

Azim ve Karar, 02.05.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.