DJOKOVİÇ’TEN ÖĞRENDİĞİMİZ

DJOKOVİÇ’TEN ÖĞRENDİĞİMİZ
7 Ocak 2022 23:30
836
A+
A-

Ceyhun Balcı

Bir kez daha yinelemekte yarar görüyorum. Djokoviç bugün korta çıksa gönlüm ondan yana olur. Tenisteki ustalığı ve başarısı önünde herkes gibi önümü iliklerim. Şu andaki tartışmanın bunun çok ötesinde olduğunu vurgulamamda yarar var.

Avustralya basını kaynaklı haberlere bakılırsa, doğrudan dile getirilmese de Djokoviç’in kurallara aykırı tutum içinde olduğu biline biline Avustralya yolculuğuna çıkmasında Avustralya kurumlarının da hatası büyük.  Avustralya Tenis Birliği bu hatada olasılıkla başat rol oynamıştır. Ticari düşünme dürtüsü bu hataya neden olmuştur desek yanılma olasılığımız düşük olacaktır. Djokoviçsiz bir Avustralya Açık düşünmenin yaratacağı olumsuzluk kuşkusuzdur. Ticareti ve kazancı toplum sağlığının ve yönetsel dürüstlüğün önüne koyma hatası da denebilir.

Öğrenme ve öğretme kimi zaman olumsuz örnekler üzerinden de yapılabilir. Aşı karşıtlığının gücünü koruduğu ve Djokoviç üzerinden gücüne güç katma olasılığı bir yana bırakılırsa bu örneği olumlu doğrultuda kullanmak kazanç olacaktır.

Djokoviç olayı konuya ilişkin bilgi dağarcığının dahızla gelişmesine neden oldu.

Çocukluğunda yaşadığı NATO bombardımanının Djokoviç’te olumsuz iz bıraktığından söz eden kaynaklar var. Bire bir yaşamamış olsam da Tito’nun güzelim Yugoslavyasının paramparça edilmiş olması beni ve benim gibi duyarlı insanları da derinden yaraladı.

Diğer yandan, Djokoviç’in “doğallık saplantısı” içinde olduğu da belirtilmekte kaynaklarda.  İlâç kullanımına karşı olduğu, her türlü tıbbi-cerrahi girişimi doğal olmayan olarak etiketlediği öğreniliyor pek çok kaynaktan. Hatta, bu saplantısı nedeniyle bundan 3 yıl önce dirsek cerrahisi geçirdikten sonra suçluluk duygusu yaşadığı bilgisine bile erişiliyor. Her ne kadar suçluluk duygusu içinde olsa da tenisteki seçkin konumunu korumak için çağdaş tıptan yarar umduğu ve de bulduğu kesindir. İzleyen dönemdeki başarı grafiğinin sürekli yükselmesi bu yararın somut kanıtıdır.

Burada kişisel görüşümü de paylaşmalıyım. Çağdaş tıp başlığı altında aşırılıklar, belirsizlikler ve hatta zorlamalar olduğu görüşüne yer yer katılabilirim. Ama, böyle düşünmem hiçbir zaman toptancılık yaparak çağdaş tıp anlayışını boy hedefi yapmamı gerektirmez. Bence çağdaş tıp uygulamalarının yararları zararlarından kat kat fazladır.

Bir başka, önemli bilgi daha!

Djokoviç’in“geleneksel tıp” tutkusunun mistik motiflerle de bezeli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir bardak kirli suyun düşünce gücüyle temizlenebileceğini ileri sürmek başka nasıl yorumlanabilir?

Kimi kaynaklar Djokoviç olayının politik içerikli olduğunu ileri sürüyor. Bunda gerçeklik payı yoktur denemez. Çok kutuplu dünyada hemen her şey gibi sporun da bilek güreşi alanına dönüştürüldüğü doğrudur. Ama, böyle bir içerik varsa bile sonuçta buna ortam sağlayanın kurallara karşın üsteleyen Djokoviç olduğu görmezden gelinebilir mi?

Her ne kadar konu Djokoviç’e odaklansa dakişi ya da olguyla değil olayla ilgili olduğumu bir kez daha belirtmekte yarar görürüm.

Djokoviç’in bize anımsattığı önemli bir başka ayrıntı “insanlığın içine düştüğü aklıdışılık çukuru”dur. Djokoviç uzun yıllar boyunca tenis becerilerini hayranlıkla izlettikten sonra bugünlerde bu çukura düşmüş birisi olarak dünyada iz bırakırken bizlere de bir şeyler öğretmiş oluyor.

Her türlü sakatlık ve engellilik Djokoviç’ten uzak dursun! Daha birkaç yıl tenisteki ustalığını izlemek önde gelen dileğimdir. Çağdaş tıptan yararlanıp yararlanmamak konusundaki kararları da her türlü tartışmanın üstünde saygıyı hak edebilir.

Ancak, küresel salgının olanca hızıyla sürdüğü ortamda baş etmeye çalıştığımız virüse yaşam sunan tutumu ve tenis idolü olmasından kaynaklı kitleleri peşinden sürükleyici etkisi insanlığı çok yakından ilgilendirir.

Özetle, aşılanmama kararı herhangi bir dünya vatandaşı gibi Djokoviç için de kabul edilebilir değildir. Başka deyişle, aşılanmama ve bununla yetinmeyip aşıya meydan okumak için adının Novak Djokoviç olması kesinlikle az gelir.

Azim ve Karar, 07.01.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.