İKTİDARA MECBUR İKTİDAR

İKTİDARA MECBUR İKTİDAR
14 Aralık 2021 16:12
737
A+
A-

Ceyhun Balcı

İnsan sormadan duramıyor.

Ne değişti de, hangi duyarlılığımızı önceleyen gelişme oldu da böyle bir karar alındı?

Türkiye-Ermenistan ilişkileri karşı tarafın sırtını emperyale dayayan duruşuyla çıkmazdadır. Ekonomisi varla yok arasında olan, karaya sıkışmış bu devletçiğin olağan koşullarda sergileyeceği bir davranış olamaz yakın geçmişte sergiledikleri. Azerbaycan’a yönelik Ermenistan işgali geçen yıl sonlandırılabildi. Ermenistan’ın Türkiye toprakları üzerindeki savlarından vazgeçtiğine ilişkin bir belirtiden söz etmek de olası değil.

Bayram değil, seyran değil!

Ermenistan’a yönelik bu U dönüşüne eşdeğer politika değişikliği neden?

Bağlantıdaki haberde yer alan “emperyali hoşnut kılma” yorumu sevimsiz olsa da akla yakın duruyor.

https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/turkiyenin-ermenistanla-normallesme-surecine-biden-yorumu-6825740/

Birkaç ay önceye gidelim.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan’ı öldüren ASALA teröristi Hampig Sasunyan yaşamboyu hapisle cezalandırıldığı halde serbest bırakıldı. Hukuksal düzlemde neredeyse olanaksız olan bu gelişmeden hemen sonra ABD’den sınırdışı edildi. Soluğu Ermenistan’da aldı. Eli kanlı katil köklerinin olduğu ülkede yaşamını bundan böyle “kahraman” olarak sürdürecek.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili kınama bildirisi yayınladığına göre bu önemli gelişmeden haberdar olduğumuz açıktır.

https://www.mfa.gov.tr/sc_-44_-los-angeles-baskonsolosumuz-sehit-kemal-arikan-in-katili-terorist-hampig-sasunyan-in-serbest-birakilmasi-hk-sc.en.mfa

Ege denizindeki ada, adacık ve kayalıklarına sahip çıkmaktan kaçınan, Doğu Akdeniz’deki yer altı varsıllıklarının başkalarınca sahiplenilmesi karşısında izleyici olan ülkemiz yetkililerinin Ermenistan politikasına ilişkin keskin dönüşü hiç şaşırtıcı değildir.

İçte de dışta da Türkiye Cumhuriyeti hükümetine yön veren etkenin ilkeler ve ulusal çıkarlar olmadığı bu son gelişmeyle bilmem kaçıncı kez doğrulanmıştır.

Türkiye’nin bir yandan ekonomik krizle boğuşurken diğer yandan iç ve dış siyaset yalpalamalarının tek nedeni vardır!

İKTİDARA MECBUR İKTİDAR!

Rehberimizin bu denli basitleştiği ortamda bundan sonra yaşanacak her türlü gelişme artık şaşırtıcı olmayacaktır.

İKTİDARA MECBUR İKTİDAR o zorunluluğunun gereğini yerine getirmek için hiçbir adımı atmaktan kaçınmayacaktır.

Not : Bilenler bilir. Bilmeyenler için belirtmiş olayım. Hariciyeci değilim. Uluslar arası ilişkiler uzmanı da! Ülkesine, yaşadığı dünyaya duyarlı, haberleri izleyen ortalama bir yurttaş olarak kâğıda dökmeye çalıştım düşüncelerimi.

Azim ve Karar, 13.12.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.