GS KÜME DÜŞER Mİ?

GS KÜME DÜŞER Mİ?
27 Ocak 2022 10:49
834
A+
A-

Ceyhun Balcı

Futbolda süper ligin süper üçlüsü kara bir sezon yaşıyor. Devre bitmeden üçünün birden teknik direktör değişikliğine gittiğine bundan önce hiç tanık olunmamış olabilir.

Ben futbolumuzun çoktan küme düştüğünü kolaylıkla söyleyebilirim. Avrupa Uluslar Ligi’nde dibi boylamış durumdayız. Bu olumsuzluktan olumluluk çıkartılacaksa eğer düştüğümüz kümede karşımıza çıkacak kent ve ada devletleri yengi özlemimizi giderecektir diyebilirim.

Diğer yandan, Salazar’ın 3 F’sinden birisi olan FUTBOL Türkiye’de iktidarın başını derde sokacak öğe olmaktan PASSOLİG denen fişleme yöntemiyle çıkartılabildi. Yine de, tribünlerin İzmir Marşı korosuna dönüşmesinin önüne geçilemedi.

Futbolda son zamanda kendisini gösteren bir diğer özellik diplomasızlığa, belgesizliğe ilgi oldu.

Şöyle ki…

Türkiye Süper Ligi’nde 20 takım var.

Bu 20 takımın 7’sinin başında UEFA Pro lisansı olarak adlandırılan yetkinlik diploması bulunmayan teknik direktörler var. Oysa, Türkiye’de bu diplomaya sahip 600’e yakın teknik adam olduğu bilinmekte. Fazlasıyla yeterli bir sayı olduğu kuşkusuz.

Buna karşılık futbolumuzun diplomasızlık tutkusu şaşırtıcı değil mi?

Kimi olgular tepeden tırnağa ilerleyen ur gibi.

Diplomasızlık da öyle.

Tepeden tırnağa sarıyor ülkeyi.

Eğitimi, öğretimi, bilgiyi, birikimi önemsiz sayan, bununla da yetinmeyip bu önemli özelliklere sahip olanları her fırsatta aşağılayan iktidar fırsat buldukça diplomanın çok da gerekli olmadığını düşündüren uygulamaların altına imza atınca kayıtsız koşulsuz iktidar denetimi altındaki futbolun da diplomasızlara tutkuyla bağlanması ve onları öne çıkartmasına şaşırılmıyor.

Oysa, Türkiye Futbol Federasyonu’nun koyduğu kurallar oldukça açık.

Diplomasızlığa kesinlikle fırsat verilmemesini gerektiren yaptırımlar eksik değil.

Anayasanın bile anlamı ve önemi kalmamış sıradan belgeye dönüştürüldüğü Türkiye’de futbolda yaygınlaşmakta olan diplomasızlık eğilimine şaşırmak gerekir mi?

Çok da önemli mi bu konu diye sorsanız yanıtlamakta zorlanırım.

Yazının başlığındaki soruya yanıt arayanların hoşgörmesini dilerim. Onların yanıt aradığı soru karşılıksız kaldı.

Futbolda kötü günler geride kaldı.

Daha kötü günler ise çok yakınımızda.

Azim ve Karar, 27.01.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.