AHLATLIBEL

AHLATLIBEL
9 Haziran 2023 14:57
281
A+
A-

Ceyhun Balcı

Cumhuriyet kurulduğunda Ankara yakınlarında bir yerdi Ahlatlıbel. Günümüzde Ankara metropolü içinde eriyip gitmiş dense yeridir.

Ahlatlıbel adını Cumhuriyetin ilk yıllarında burada yapılan arkeolojik kazılar nedeniyle öğrenmiştim. Kaynaklar Atatürk ve Dr Reşit Galip’in sık sık Ahlatlıbel kazı alanına geldiklerini, kazıya eşlik ederek bilgilendiklerini yazıyor.

Cumhuriyet’e dek arkeolojiyi çanak, çömlek etkinliği olarak gören Osmanlı padişahları kasalarına koyacak değerdeki buluntular dışında ne varsa ülke dışına çıkartılmasında sakınca görmediler. Berlin’deki Bergama Müzesi bu anlayışın Avrupalılara armağanı sayılmalıdır. Dünyanın pek çok köşesindeki müzelerde sergilenen Anadolu kökenli sayısız arkeolojik buluntu onlarca müzeyi dolduracak oylumdadır.

Cumhuriyet bir yandan monarşiye son verme diğer yandan da bağımsız bir ülke kurma projesiydi. Hiç göz ardı edilmemesi gereken önemli özelliklerinden bir başkası da sanat ve kültüre verdiği önemdi.

Güzel sanatların uygarlaşmaya katkılarının yanı sıra dile, tarihe ve coğrafyaya yöneliş ümmetten millete giden yolun vazgeçilmez basamaklarıydı.

Bundan 90 yıl önce ortaçağ karanlığından yakınçağ aydınlığına çıkmada önemli yol gösterici olarak işlev gördü arkeolojik kazılar.

Cumhuriyetin bu akıllara durgunluk veren etkinliği 1933’te Şeref Akdik’in bir tablosuna konu oldu.

Akdik, sanat yapıtında Ahlatlıbel kazısına gelen Atatürk’ü, kazı başkanı Hamit Zübeyir Koşay’ı, o zamanın eğitim bakanı, üniversite devrimini de yapan Dr Reşit Galip’i, Yusuf Akçura’yı, Nuri Conker’i, Afet İnan’ı ve elbette kazı işgörenlerini betimlemişti.

 Atatürk Ahlatlıbel’de Kazıda (Şeref Akdik)

Bugün gazetede rastladığım ve içinde Ahlatlıbel geçen habere ilgisiz kalamazdım.

Diyanet İşleri Başkanı Ali erbaş Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda düzenlenen 4-6 yaş Kuran Kursları 10. Yıl şenliğine katılmış. Bu şenlikler 10 yıldır yapılmaktaymış. Verilen sayı doğruysa bu şenliklere vesile olan eğitimlere 1 milyonu aşkın çocuk katılmış.

Cumhuriyet, 09.06.2023

Yanlış okumadınız!

4-6 yaş grubu çocuklardan söz ediliyor. Bu yaşta dinsel eğitim verilen çocukların büyüdüklerinde milletin bir bireyi olmaları beklenemeyeceği açıktır.

Bundan 90 yıl önce Ahlatlıbel, Cumhuriyete beşiklik etmişti.

Günümüzde milletten ümmete dönüşe yataklık ediyor.

Bilindiği gibi seçim geride kalır kalmaz yeni anayasacılar da işbaşı yaptı. Yazıya konu olan ve sayısız örneği kolaylıkla bulunabilecek gelişme, temel ilkeleri yerli yerinde olan anayasanın varlığında kendisini göstermekte.

Yeni anayasa ile nelerin yaşanabileceğini kestirmek hiç güç olmasa gerek.

Anlaşıldığınca yeni anayasa Türkiye Cumhuriyeti’yle vedalaşma belgesi olarak da işlev görecek.

Azim ve Karar, 09.06.2023

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.