DOĞA İLE KAVGA EDİLMEZ

DOĞA İLE KAVGA EDİLMEZ
17 Ağustos 2021 11:55
469
A+
A-

Hüseyin ÖZBEK

Deprem, yangın, sel gibi afetlerden, dersler çıkarılıp gerekli önlemler alınmazsa aynı acıların yaşanması kaçınılmazdır.

-Yel üfürdü su götürdü

  • Irmak kıyısından tarla alma sel alır kırkından sonra gelin alma el alır
  • Yel gelecek tepe ile sel gelecek dereyi iyi hesap etmek gerek

Yukarıya alıntıladığımız halk bilgeliğinin konuya ilişkin sözleri binlerce yıllık yaşanmışlıktan çıkarılan dersi göstermektedir.

Batı Karadenizdeki felaket, doga ile barışık, doğanın dostluğu kadar öfkesini de bilen, doğanın dengesini bozmanın, aslında ülkenin ve toplumun dengesini bozmak olduğunu dikkate alan geleneksel anlayış ve duyarlılığı yitirmemizin trajik sonucudur.

Biz eskiden kentlerimizi, kasabalarımızı arkasını tepeye veren, kayalık, ovaya yukarıdan bakan eğimli arazilere kurar, verimli toprakları da arsa değil tarla yapardık.

Siyaseti finanse eden, kirli politikacılara seçim kazandıran, kentleri beton cehenneme çeviren, geçmişten getirdiğimiz bütün insani değerleri yok edip toplumu baştan ayağa çürüten imar rantına son veremezsek yakın gelecekte ülke diye bir şey kalmayacak.

Türkiye bu kirliliği, bu çürümeyi daha fazla taşıyamaz. Ya hep birlikte toplu intiharı seçeceğiz ya da yaşanılacak bir ülke için imarı rant konusu olmaktan çıkarıp bilim konusu yapacağız.

Azim ve Karar, 16.08.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.