YAZIK OLDU TÜRKİYE’YE

<strong>YAZIK OLDU TÜRKİYE’YE</strong>
27 Ocak 2023 14:38
674
A+
A-

Ceyhun Balcı

Türkiye ekonomik olarak karmaşa içinde. Bu karmaşaya umar olacak değil siyasi odak, bir ses işitmek olanaksıza eşdeğer. İktidarın karşısına çıkan muhalefetin bu konudaki biricik çözümü : “Daha fazla borcu, daha uygun koşullarda bulmak.” Muhalefetin hem söyleminden hem de yurtdışı programlarından anladığımız bu.

Her ikisi de aynı kapıya çıkan bir duruş içinde.

Özellikle Salı günlerine damga vuran sert bir çatışma görüntüsü var iktidarla muhalefet arasında. Sesi ve görüntüsü var. Kendisini ara ki bulasın.

Dinselleşme yokuş aşağıya giden taşıt gibi önüne geçilemez hıza erişmiş durumda.

İktidar ve muhalefet laikliğin yitirildiği bu önemli konuda inanılmaz benzerlikler sergiliyor. Bu kulvarda ulaşılacak son noktaya erişmek için yarışıyorlar dense yeridir.

İktidarın değiştirilmesi gibi kutsal bir gerekçe olunca muhalefetin iktidarı aratmayan dinselleşme tutkusunun bırakın eleştirilmesini, sözü bile edilmiyor.

İktidar ve muhalefet.

Olası bir yer değişikliği sonunda çok da fark sunmayacak topluma.

Oysa, şu anda Türkiye 100 yıllık tarihinin en ağır ve yıkıcı ekonomik kriziyle sarmalanmış durumda. Seçim geyikleriyle bu acı durum alalanmaya çalışılıyor. Bu önemli konuya ilişkin haber yapan gazeteciler kapının önüne konarak bunu haberleştirme niyeti olanlara “ayağınızı denk alın” iletisi veriliyor.

Aldığı cezaya sevinen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı adaylığı hevesini kaldığı yerden sürdürüyor. Sinan Ateş’in ailesine başsağlığı dilemeye Bursa’ya gidiyor.

Bu kapsamda ne ilgisi varsa üçüncü Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’ın gömütüne gidecekmiş. Cuma namazını Bursa Ulucami’de kılacağını eklemiş izlenceye. Elbette bu yanlışı, doğru yapmaz ama hatanın yukarıdan aşağıya indiği, toplumun tüm hücrelerini etkisi altına aldığı tartışmasızdır. Tek kişilik rejimde Cuma selâmlığı ritüelinin diriltildiği unutulmamalı.

Laiklik denilen çağdaşlık ve uygarlık koşulu bir kez yara almasın!

Önünde sonunda ortadan kaldırılır.

Sözün özü!

Pek çok konuda anlaşmazlık içinde olduğu görüntüsü veren iktidar-muhalefet Cumhuriyet’i yıkmaya kararlı bir görüntü veriyor.

Yazık oldu Türkiye’ye…

Azim ve Karar, 28.01.2023

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.