TUR 2022

TUR 2022
13 Nisan 2022 23:49
468
A+
A-

Ceyhun Balcı

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 57.si şu günlerde yapılıyor. Bu yılki parkur da oldukça farklı ve ilgi çekici. Alanya’dan başlayıp, İzmir’de sonlanan tekdüze anlayış bu yıl biraz olsun aşılmış gibi. Tura katılan takımlar ve dolayısı ile bisikletçiler de son derece seçkin. Ülkemiz adına olumlu bir spor etkinliği. Tek eksik bisiklet sporunun ülkemizde sıçrama yapmaması. Her geçen gün bisiklet kullanımı artarken bu sıçramanın eksikliği üzücü.

Turun iki gün önceki Kuşadası-Alaçatı etabında bir kaza yaşandı. Elbette üzücüydü. Birkaç bisikletçi yaralanırken birisi cankurtaran uçakla ülkesi Fransa’ya götürüldü.

Kazayla ilgili yorumlara bakınca kendimizi aşağılama, küçük görme ve değersizleştirme adına ne varsa yapıldığını gördük. Nasıl olur da böyle bir kaza yaşanırmış diye soran sorana.

Keşke olmasaydı.

Zihinsel engelli vatandaşımız uyarılara aldırmayarak kendisini bisikletçilerin önüne atınca olanlar olmuş.

Bisikletçilerin geçtiği yollarda düzeni sağlamak elbette önemli. Ancak, her yurttaşın başına bir güvenlik görevlisi dikmek de bir o kadar olanaksız.

Bu ve benzeri yorumları okuyunca belleğimi yokladım ister istemez.

Fransa ve İtalya bisiklet turları gibi dünyanın önde gelen bisiklet etkinliklerinde de sayısız kaza yaşandığını anımsadım. Bu kazaların kimilerinin ölümle sonuçlandığı bile oldu. Bundan birkaç yıl önce Polonya bisiklet turunda Belçikalı genç bir bisikletçinin yaşamını yitirdiğini dün gibi anımsadım.

Kazalar bisiklet sporunun ayrılmaz parçaları ne yazık ki.

Keşke olmasaydı desem de bu yüzden kendimizi küçük görmenin, kendimizi aşağılamanın hiç de gerekli olmadığını düşündüm.

Yol bisikleti yarışları doğada yapıldığı için izleyenlere seyir zevki verir. Özellikle havadan ve drone çekimleri güzellikleri gözler önüne serer.

Turun bugünkü etabı İzmir’de başladı. Manisa’da Spil dağında sonlandı. Bisikletçiler Manisa’dan Spil dağına yol alırken gözler önüne serilen görüntüler kentleşme ve yapılaşma çarpıklığının, düzensizliğinin ve zevksizliğinin derin izlerini yansıttı.

Kazadan ötürü işi kendimizi aşağılamaya vardıranların bu görüntüler karşısındaki yorumunu ilgiyle bekleyeceğim.

Yerde çok da ilgimizi çekmeyen ya da kanıksadığımız yapılaşma ve yerleşim sorunlarına ilişkin görüntüler bugün kuşbakışı görüntülerle suratımızda tokat gibi patladı.

Gelişmesini, ilerlemesini ve ekonomik büyümesini bağladığı üçlü sacayaklarından birisi olan inşaatın her türlü hoşgörü ve görmezden gelme kolaylığı gördüğü kuşkusuzdur. Bu böyle olduğu sürece de canımızı sıkan görüntüler artarak var olmayı sürdürecektir.

Hiç yoktan utanç kaynağı yaratanların asıl sorgu konusunu atlaması ilginç bir durumdur.

Azim ve Karar, 13.04.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.