PASAPORT

PASAPORT
10 Haziran 2021 23:20
1.309
A+
A-

Pasaport bir ülkenin uluslararası ortamda dalgalanan bayrağı gibidir. Onurudur, gururudur, namusudur. Bu bilinçle korunmalı, kollanmalıdır.

Pasaportumuza hak ettiği özen gösterilmedi. Üstelik belediyeler aracılığıyla, o pasaporta leke düşürüldü. Daha da kötüsü “İNSAN KAÇAKÇILIĞI”yla yan yana getirildiayyıldızlı namusumuz.

Belediyelerin insan kaçakçılığına şu ya da bu şekilde karış(tırıl)mış olması bile başlı başına acı verici bir durum.

Cumhuriyet tarihinde neredeyse yaşanmamış bu kötü örneğin oluşmasına yol açanların soruşturulup, kovuşturulduğu konusunda en küçük bilgimiz yok. Son 20 yılda alışkanlığa dönüştürülen üstünü örtme, yok sayma yaklaşımı burada da kendisini gösterdi.

Olaya neden olanla ilgilenecek yerde, olayı araştıranlarla ve kamuoyuna duyuranlarla uğraşıldı. Bu kez de öyle olursa şaşırmayacağız.

Şimdiden kimi Avrupa ülkelerinin görevlilere ve üst düzey devlet memurlarına verilen gri ve yeşil pasaportları güvenilmez listesine almış olmaları bile pasaportumuzun başına gelenleri anlatmaya yeter.

Devlet geleneğinin unutulması, tek kişilik rejimde her türlü kurum ve kuralın yerle bir edilmesi alışkanlığının yerleşikleşmesi pasaport bağlamında yaşananlarda önemli etken olsa gerektir.

Pasaport konusunda kamuoyunun bildiğiyle başladım.

Bir de kendi deneyimimi paylaşayım!

Süresi biten yeşil pasaportumuzu yenilemek istedik.

E devlet’e güvenerek sorunsuz, zahmetsiz ediniriz yeni pasaportumuzu diye düşündük.

Çok beklememiz gerekmedi yanıldığımızı anlamamız için!

Neredeyse soluk alışverişimizi, vergi yükümlülüğümüzü, taşınır-taşınmaz varlığımızı en ince ayrıntısıyla bilen yüce devletim yeşil pasaportu hak edip etmediğimi bir kez daha kanıtlamamı istedi. Emekli olduğum kurumun il müdürlüğünden alınacak belge olmadan işini görmem dedi.

Zaman ve enerji kaybı anlamına gelen bu istek her şeyin ötesinde akla, mantığa ve e devletin ruhuna aykırıydı. Emir kulu görevlilere dert anlatmak zor değil olanaksız. Hatta, bunu yapmak yerine sayısız bürokratik işlemi tamamlamak hiç olmazsa ruh sağlığının korunması bakımından çok daha az zararlı.

Sözü ilk olayla bağlamak gerekirse!

Devletin, ülkenin ve milletin namusu olan pasaportu koruyup kollayamayanların benden yeşil pasaportu hak ettiğimi kanıtlayan belge istemesine şaşırmamak gerekiyor.

Her geçen gün kirletilen, saygınlığı aşındırılan özel pasaport sahibi olmak mı yoksa olmamak mı tercih konusu olmalı?

Bilemedim…

Pasaportun başına gelen ülkenin başına gelenin göstergesi değil mi?

Azim ve Karar, 10.06.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.