MÜJDE: GAZ ÇIKARDIK

MÜJDE: GAZ ÇIKARDIK
23 Ağustos 2020 10:41
462
A+
A-

SUAY KARAMAN

Müjde, hukukun üstünlüğü olmalıydı. Laik cumhuriyetimiz, demokrasi, barış ve kardeşlik için müjde olmalıydı. Gerçi gaz çıkarmak da yararlıdır, rahatlatır insanı.

AKP Genel Başkanı 320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu açıkladı. Ülkemizin yıllık doğalgaz gereksinimi yaklaşık 50 milyar metreküp olduğuna göre, bulunan doğalgaz yaklaşık 6 yıl kullanılacaktır, ülkemiz için önemlidir. Ancak bu 320 milyar metreküp ile doğalgaz gereksinimimizi çözmüşüz gibi bir sonuç çıkarmak, akıl ve bilim ile bağdaşmaz. Ayrıca bu doğalgazın çıkartılabilmesi uzun yıllar sürecek ve milyarlarca dolarlık bir yatırım yapılması gereklidir. Bunun yanında ulusal hatta bağlanabilmesi için boru hattı döşenmesi de gerekecektir.

2000 metre derinlikten çıkarılmak istenen doğalgaz için teknolojiyi getiren, krediyi veren bir ülke bu işe soyunacaktır. Büyük savurganlıklar sonucunda devletimizin maliyesinde parası kalmadığı için, bu çıkarma işi yine yap-işlet-devret modeli sonucunda yabancı bir şirkete verilecektir; yanında yandaş firmalardan da olacaktır. 2013 yılında imzalanan Petrol Yasası’na göre çıkarılacak gazdan ülkemize kalacak miktar %12,5 (on iki buçuk) olacaktır.

Hiç yoktan iyidir diyeceğiz, güzel bir gelişmedir ama yakın tarihlerde ve özellikle seçimlerden önce birçok yerde doğalgaz, petrol, kömür gibi enerji rezervlerinin bulunduğu açıklanmıştı. Şimdi bunları okuyunca yeni bir kandırmaca ile karşı karşıya mıyız diye düşünmeden edemiyor insan? Hani yerli uçak, yerli traktör, yerli otomobil geliyor insanın aklına…

Aklımıza şu örnek de gelebilir: 1957 yılı ve Adnan Menderes 4 dönemdir hükümette. Ekonomi çok kötü, yoksulluk ve enflasyon artmış, dış borçlar alıp başını gitmiş. Topluma Trakya’da petrol bulunduğu müjdesi veriliyor ve dört ay içinde çıkartılmaya başlanacağı söyleniyor. Nerede bu petrol? Süleyman Demirel’in dediği gibi, petrol vardı da biz mi içtik?

İşte bu hikayeler böyle sürüp gidiyor, ne zamana kadar? Doğal olarak toplum uyanıncaya ve bilinçleninceye kadar…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.