İSLAMPAŞA‘DA MİLLİ BAYRAMLAR

İSLAMPAŞA‘DA MİLLİ BAYRAMLAR
23 Mayıs 2021 01:39
464
A+
A-

İslampaşa mahallesinde resmi valilik törenlerden sonra mahalle sakinleri ve gazi torunları İstiklal Harbine katılmış olan Kuvayi Milliye kahramanı gazi delerinin mezarlarını ziyaret ettiler. Mezarlara birer bayrak koyduktan sonra en yaşlı olan Harun Efendi dedenin kabri başında  saygı duruşu yaptılar, İstiklal Marşı ve Andımızı söylediler, şiir okudular.

Törenin yapıldığı Tiryaki aile mezarlığında ve Çekmiş aile mezarlığında, biri şehit olmak üzere toplam altı kabir bulunmaktadır. Bunlar; Gazi Harun Tiryaki Efendi, Gazi Zekeriya Tiryaki, Gazi Dursun Tiryaki kaptan, Gazi Kemaneci Ali Tiryaki kaptan, Şehit Besim Öksüz, Gazi Bayram Ali Çekmiş.

Zamanla yıpranmış olan mezar taşlarında ve kabirlerde onarım ve bakım ihtiyacı doğduğu için aileleriyle beraber mahalleden gönüllüler bazı mezar taşlarını yenilediler, çökmüş olanlara toprak doldurdular, kitabesi kararmış olanları boyadılar, vb düzenlemeler yaptılar.  

2 Mart Rize’nin İşgalden Kurtuluşu  gününde kitabesi yenilenen Bayram Ali Çekmiş’in mezarı başında ve 19 Mayıs Bayram günü Gazi Harun Tiryaki dedenin mezarı başında hatıra çektirdiler. Aşağıda bu fotoğrafları göreceksiniz.

19 Mayıs 2021 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında İslampaşa Mahallesinde Mayana Kültürevi önünde çocuklarla kutlama yapıldı.

Fotoğraflarda Kuvayi Milliye Mezarlığında ve Mayana’da çocuklarla yapılan  törenlerden görüntüler bulunmaktadır.

İstiklal Harbinin yüzüncü yılında bu törenler daha bir anlam bulmaktadır.

Törende İstiklal Marşını söyleten eğitimci yazar Mahiye Morgül  gelecek 30 Ağustos Zafer Bayramında Hamzabey mahallesindeki gazi mezarlarına bayrak götüreceklerini açıkladı. Hamzabey mahallesine adı verilmiş olan Emiroğlu Hamza Bey adına bir kitabe yapmak  istediklerini belirtti. Şöyle ki; Hamzabey mahallesi kurulurken onursal tespit olarak 1 Numaralı Hane (Fatma Durmuş’un evi) onun torunlarının evi olarak zabıtlara girmiştir.

Emiroğlu Hamza Beyin torunlarından, Durmuş, Kaçar ve Kazancı gibi farklı soyadı taşıyan bir çok milis Emiroğlu İpsiz Recep Emice’nin çetesine katılmıştır. Bu nedenle, Emiroğlu Hamza Bey anısına, torunları tarafından bir kitabe yaptırılması ve kitabenin Hamzabey Cami bahçesindeki Durmuş Aile Kabristanlığına konulması düşünülmüş, bu tasarı Emiroğlu (Emin Gürses, Burak Gürses) ve  Durmuş ailesi (Fatma Durmuş, Bertan Durmuş, Hızır Ali ve kardeşi Raif Durmuş) tarafından kabul görmüştür. Emiroğlu Hamza Bey anısına yapılacak kitabenin 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları kapsamında gerçekleştirilmesi Mahiye Morgül’ün koordinatörlüğünde planlanmıştır.

Rize’de İslampaşa Mahallesinde yaşayan gazi torunları dedelerinin ülkemize miras bıraktığı bayramlara böyle sahip çıktılar.

Azim ve Karar, 21.05.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.