HEKİMLİĞİN ONURU KURTARILMALI!

HEKİMLİĞİN ONURU KURTARILMALI!
29 Eylül 2021 22:40
680
A+
A-

Ceyhun BALCI

Sosyal medyayı birkaç gündür çalkalayan görüntüler üzerine bir şeyler yazmak kaçınılmaz oldu.

İstanbul’da uzman doktor unvanı taşıyan bir doktor hanım çok izlenen tv kanallarından birine sabah konuğu oluyor. İzlencenin sonunda sunucuyla birlikte alaturka ezgi eşliğinde göbek atınca olanlar oluyor. İzlencede söyledikleri değil ama sonunda verdiği görüntüyle gündeme oturuyor.

Söz konusu görüntüler yüzbinlerce kişi tarafından izleniyor. Hekim olsun olmasın, izleyenler şaşırıyor. Hekimlerin üzerinde uzlaştığı durum “doktor hanımın hekimlik mesleğinin saygınlığını aşındırdığı” yolunda. Hemen her gün irili ufaklı ya da yerel-ulusal pek çok radyo ve tv kanalında hekimler boy gösteriyor. Toplumun sağlık izlencelerine ilgisi üst düzeyde. İzleniyor olmalı ki bu türden programlar azalmak bir yana her geçen gün artış gösteriyor.

Sosyal medya bir kez daha paylaşım ortamı olmanın ötesine geçerek yargı ve infaz kurumuna dönüşüyor. Şaşkınlıklar aşağılayıcı ve eleştirel ifadelerle dışa vuruluyor.

Yorumları okuyunca bir an için sorular beliriyor zihnimde!

Örneğin, doktor hanım alaturka dans gösterisi değil de vals, tango ya da Latin dansı sergilemiş olsa böylesi tepki görür müydü? Doktor hanımın müzik ve dans seçimine doğrudan tepki gösteremeyenlerin “hekimlik mesleğinin saygınlığı” aracılığıyla tepki göstermesi karşısında tıpkı görüntüleri izleyen pek çok kişi gibi şaşırıyorum.

Hemen her ortamda boy gösterip, sağlıkla ilgili doğruluğu, yerindeliği ve bilimselliği tartışmalı görüşler sunmak, kamuoyunu hiç de doğru olmayan yönde etkilemek hekimlik mesleğinin saygınlığı konusunda olumsuz etki göstermiyor olmalı ki, alaturka ezgi eşliğindeki dans Türk hekimlerinin % 99.9’unun “haklı!” tepkisini çekiyor.

Sosyal medya ortamında estirilen rüzgâr öylesine güçlü ki, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi bile konudan ilgisini esirgeyemiyor. İstanbul Tabip Odası konuyla ilgilenilmesi isteğiyle yazıyla bilgilendiriliyor.

“Hekimlik mesleğinin saygınlığı” söz konusu olunca akan sular duruyor.

Hemen her eylemini ve söylemini hekimlik dışı ilgi alanlarıyla bezeyen meslek örgütünün aklına “saygınlık yitimi” geliveriyor. Doktor hanımın sosyal medyayı sallayan görüntüleri TTB’yi bile etkileyerek “hayırlı!” bir sonuca yol açmış oluyor.

Hekimlik mesleğinin saygınlığıyla yakından ilgili olduğu anlaşılanlar var ortamda!

Onlara ve konuya ilgi duyabilecek başkalarına birkaç başlık sunma görevini göz ardı etmek istemiyorum.

  • Ülkemizde etkin olan ve bunlara yurtdışından eklenebilecek birkaçıyla birlikte sayıları 120’leri aşmış olan tıp fakültelerinin 30’a yakınında İngilizce tıp öğretimi yapılırken hekimlik mesleğinin saygınlığı aşınmış olmuyor mu?
  • İçinde bulunduğumuz salgın ortamında “uzaktan eğitim-öğretim” palavrası alıp başını giderken bu yöntemle hekim yetiştirilmiş ve hatta diploma verilmiş olması hekimlik mesleğinin saygınlığını zedelemiyor olmalı ki bırakınız eleştiriyi ağza bile alınmıyor.
  • Temel işlevi hekim yetiştirmek, araştırma yapmak ve bilim dağarcığına katkıda bulunmak olan tıp fakülteleri ve eğitim hastaneleri parça başı üretim alanlarına dönüştürülüp “ne kadar iş, o kadar karşılık” anlayışının üretim bantlarına dönüştürülürken de hekimlik mesleği saygınlığından bir şey yitirmiyor belli ki.
  • Yaşamın her anında sözel ve fiziksel şiddetle karşılaşan hekimlerin ezici çoğunlukta olduğu ülkemizde bu ve benzeri davranışlar hekimlik mesleğinin saygınlığına gölge düşürmüyor olmalı ki önlenmesi yolundaki çabalar karşılıksız kalıyor.

Listeye eklenebilecek sayısız başlığın varlığını sürdürdüğü yerde doktor hanım verdiği görüntüyle “hekimliğin saygınlığını yerle bir ederek” akıl almaz bir işin altına imza atıyor.

Tez zamanda haklana!

Hekimlik mesleğinin onuru kurtarıla!

Kaçırılmaz fırsat tepe tepe kullanılıyor…

Azim ve Karar, 29 Eylül 2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.