FENERBAHÇE, SARAÇOĞLU, ATATÜRK…

FENERBAHÇE, SARAÇOĞLU, ATATÜRK…
29 Kasım 2022 14:00
454
A+
A-

Ceyhun Balcı

Fenerbahçe’nin bir spor kulübünden çok daha ötede bir anlam taşıdığı hemen herkesin uzlaşı içinde olacağı gerçektir.

Durum böyle olunca, Fenerbahçe topluluğunun atacağı adımları ölçüp biçmesi ve özenli olması gereği de ortaya çıkar.

Geçtiğimiz günlerde basına düşen bir haber ilgi çekici olduğu kadar heyecanlandırıcıydı.

Doğrudan Fenerbahçe Spor Kulübü kaynaklı olmayan habere göre Fenerbahçe 1907 Derneği Şükrü Saraçoğlu stadının adının Atatürk olarak değiştirilmesini önermekteydi. Atatürk’ün ve en büyük eseri Cumhuriyet’in yerden yere vurulduğu günümüz Türkiyesi’nde bu önerinin ilgi görmemesi olanaksızdı.

Yine de üzerinde düşünülmeliydi.

Her şeyden önce stadın adının değiştirilmesi doğrultusunda bir kamuoyu beklentisi var mıydı?

Tabandan gelen böylesi bir istek söz konusu muydu?

Bu sorulara EVET yanıtı vermek olası değildir.

Stada adını veren Şükrü Saraçoğlu Fenerbahçe’de 17 yıl başkanlık yapmış olmasının yanı sıra Milli Mücadele’den başlayarak Cumhuriyet’in kuruluşuna, devrimlere ve Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını korumaya uzanan bir emek ve birikim sahibi kişilik. Adı ve varlığı Cumhuriyet’le özdeşleşmiş Saraçoğlu adının silinmesi (yerine Atatürk adı konacak olsa bile) Cumhuriyet’e Atatürk adı kullanılarak saldırı anlamına gelen bir girişim.

Böylesi bir girişimin Atatürk’ün en büyük eseri olarak tanımladığı Cumhuriyet’e ve dolayısı ile Ata’nın aziz anısına saygısızlık anlamı taşıyacağı da açıktır.

İyi niyetinden kuşku duyulamayacak ve toplumun da desteğini alacağı tartışmasız olan bu ad değişikliğinin gözden geçirilmesi dileğiyle Fenerbahçe Spor Kulübü’ne başvuruda bulunma gereği duydum.

Göz önüne alınması ve hatadan dönülmesi önde gelen beklentimdir.

“Böyle bir değişiklik kimleri sevindirir?” sorusunun yanıtı da doğru yönlenmede işe yarayacaktır.

Fenerbahçe Spor Kulübü’ne başvuru dilekçem :

Fenerbahçe Spor Kulübü

Yönetim Kurulu Başkanlığı’na

İSTANBUL

Fenerbahçe Spor Kulübü futbol takımının iç saha maçlarını oynadığı Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Fenerbahçe Stadı’nın adının Atatürk olarak değiştirilmesi önerisine basında rastladım.

Cumhuriyet ve Atatürk hiç kuşkusuz en önde gelen iki değerimizdir. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bu iki değere tutkulu bağlılığı da hiçbir kuşkuya yer vermeyecek denli açıktır.

Ancak, Şükrü Saraçoğlu adından vazgeçmenin yine de yanlış olacağı kanısındayım.

Kulübünüzün resmi internet sitesinde kulübün 17 yıl süreyle başkanlığını yapmış Saraçoğlu hakkında bilgilendirme var. O bilgiler de son derece değerli olmakla birlikte birkaç ekleme yapmakta yarar görüyorum :

  • Şükrü Saraçoğlu İzmir’in işgali haberini alır almaz öğrenim amacıyla bulunduğu İsviçre’den arkadaşı Mahmut Esat (Bozkurt)’la birlikte bir İtalyan gemisinin kaçak yolcusu olarak Anadolu’ya koşandır. Geldiği Anadolu’da Milli Mücadele’ye katılanlardandır, Cumhuriyet’i kuranlardandır. Başka deyişle KURTARICI ve KURUCU kadrodandır.
  • Şükrü Saraçoğlu bunca yararlılığına ve bulunduğu konuma karşın maça girmek için bilet kuyruğunda bekleyebilen erdemliliktir.
  • Şükrü Saraçoğlu yakalandığı hastalığın tedavisi için yurt dışına gitmek için kullanabileceği devlet olanaklarını elinin tersiyle itendir. Bu amaçla alçakgönüllü kişisel varlığını gözünü kırpmadan kullanandır.
  • Şükrü Saraçoğlu son derece zorlu ve duyarlı bir dönemde başbakanlık yapandır. Bu sırada bir yandan ülkeyi yönetirken diğer yandan da var gücüyle Türkiye’yi İkinci Dünya Savaşı’nın yakıcı ateşinden uzak tutabilme başarısını gösterendir.
  • Bu çabalarının bir parçası olarak yürürlüğe sokulmasında rol oynadığı Varlık Vergisi uygulaması onu Cumhuriyet düşmanlarının boy hedefi yapmıştır. Bu konuda kıyasıya eleştirilen Saraçoğlu’nun yerinde olsalardı ne yaparlardı? Her nedense onu vicdansızca boy hedefi yapanlar bu sorunun yanıtını vermekten kaçınmaktadırlar.

Örnekler çoğaltılabilse de burada kesmekte yarar görüyorum.

Şükrü Saraçoğlu’yla ilgili olarak yazar Özdemir İnce’nin “Cumhuriyet’in Üç Fedaisi” kitabı oldukça yararlı bir kaynaktır.

Diğer yandan, Cumhuriyet gazetesi vakfı başkanı Alev Coşkun’un da bu konuda çalışması olduğunu biliyorum.

On dakikanızı ayırarak bağlantıdaki sunumu izlemenizi de özellikle dilerim : https://www.youtube.com/watch?v=WeDJyywpMqI

Tarihsel gerçekler göz önüne alındığında stadın adından Şükrü Saraçoğlu’nun silinmesi açıklanamaz bir yanlış olacaktır. Atatürk kullanılarak Cumhuriyet’e fedai olmuş bir kişiden vazgeçilmesi her şeyden önce Atatürk’ün yüce anısına saygısızlık da olacaktır.

Her ne kadar bu öneri sizden kaynaklı değilse de tarafınızın öncülüğü ve desteği olmadan yaşama geçmesi olanaklı görünmemektedir.

Şükrü Saraçoğlu adından vazgeçilmesi kimleri sevindirir sorusuna bulacağınız yanıtlar alacağınız tutumla ilgili yol gösterici olacaktır.

Kumpaslara ve saldırılara karşı kararlı direniş ve dik duruş sergilemiş olan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bu önemli konuda yanlışa düşmemesi biricik dileğimdir.

Saygılarımla

Ceyhun Balcı

Azim ve Karar, 29.11.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.