EMPERYALİZMİN HİZMETKÂRI

EMPERYALİZMİN HİZMETKÂRI
26 Şubat 2022 21:01
551
A+
A-

Ceyhun Balcı

Ukrayna’da yaşananın savaş olduğundan kuşku duyulamaz. Ancak, bu bir Rusya-Ukrayna savaşı değildir. Ukrayna topraklarında yaşanan Rusya-ABD savaşıdır. Ukrayna ve Ukraynalılar umut bağladıkları NATO’ya (başka deyişle emperyalizme) vekalet etmektedirler. Savaşın korkunç yüzü şu günlerde bu gerçeği perdelese de yaşanan budur.

Yeryüzü çapsız, bilgisiz, birikimsiz ve öngörüsüz ülke yöneticileriyle dolu. Eski komedyen ve sözde “halkın hizmetkârı”Zelensky Ukrayna’nın başına geçer geçmez emperyalizmin hizmetkârlığına soyundu. Görünürde seçilmiş olsa da özde atanmıştır. Bugün Ukrayna’da yaşanan acılardan en az tetiği çekenler kadar sorumludur.

SSCB yıkılırken yalnız sözlü değil yazılı olarak da verilen bir söz şu günlerde Alman Der Spiegel dergisi tarafından gündeme getirildi. Batı emperyalizminin yerleşikleşmiş ikiyüzlülüğü ahlâkı bir yana bırakarak verdiği sözü rafa kaldırdı. Değişen dünyanın değişen ağırlık merkezine karşı son bir hamle yaparak Ukrayna’yı piyon olarak kullanma vicdansızlığı gösterdi.

Yakın zamanda Ukrayna, Minsk’te Almanya ve Fransa’nın da imzaladığı antlaşmayla Donbass bölgesine özel statü verilmesini kabul etti. Batı’nın kışkırtma ve yüreklendirmesiyle bu imzasını unuttu.

Şimdi soralım!

“Meksika ya da Kanada topraklarını ABD’yi vurabilme yeteneğine sahip silahlarla ve füzelerle donatsalar ABD nasıl bir tepki gösterirdi?”

Bundan yaklaşık 60 yıl önce yaşanan Küba füze krizini anımsamanın tam sırasıdır.

Rusya’nın son yıllarda attığı çığlıkları bu bağlamda düşünmek ve algılamak gerçeğe erişmenin iyi bir yolu olabilir.

Bir ülkeyi burnunun dibine kadar gidip kuşatacaksın. Yetmeyecek!Silahlarla ve füzelerle donatacaksın. Bunu da suç örgütü olduğu belgeli NATO kılıfıyla yapacaksın. Karşı tarafın sessiz kalmasını bekleyeceksin!

Emperyalin beklentisinde sınır yoktur elbette. Ama, o empreyalin anlamadığı ya da anlamak istemediği öyle bir dünyanın geçmişte kaldığıdır.

Otuz yaşındaki Ukrayna’nın devletleşemediği, Ukraynalının milletleşemediği bugünlerin sıkça yapılan saptamaları.

Ukrayna’nın emperyalizme vekaleten giriştiği Rusya savaşının Ukrayna’yı ve Ukraynalıları düşündürmesi şerden hayır çıkartmaya yarayabilir.

Devlet adamlığı söz konusu bile olamayacak, bilgiden, deneyimden ve öngörüden yoksunluğu açık olan bir komedyen eskisinden Cumhurbaşkanı yaratmanın elbette derin bir amacı vardı. Birkaç ay içinde seçmenlerin dörtte üçünün oylarını alabilen bir ikon yaratmak hiç kolay değildi elbette.

Ama, böylesi bir mucizenin bedeli olduğu da göz ardı edilemez.

Bedel emperyal vekaletidir. Emperyale ucuz asker olmaktır. Onun için canını vermektir.

Şimdilerde ölüm saçan Rus ordusuna söylenmek, ilenmek işin kolayı.

Çuvaldızı başkasına batırmadan iğneyi kendine batırmak gerek.

Gözü kara emperyal vekaletiyle bölgeye sırt çeviren halkın hizmetkârının emperyalizmin hizmetkârına dönüşmesi sorgulanırsa Ukrayna devletleşme, Ukraynalı da milletleşme yolunda önemli iş yapmış olacaktır.

Azim ve Karar, 26.02.2022

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.