EMİROĞLU HAMZABEY ANISINA KİTABE YAPILDI

EMİROĞLU HAMZABEY ANISINA KİTABE YAPILDI
1 Eylül 2021 13:25
355
A+
A-

Mahiye MORGÜL

Beş yıldan beri her 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamasını İslampaşa mahallesinde Tiryaki aile mezarlığında yapan Rizeli gazi torunları bu yıl iki kutlama birden yaptılar. İkinci kutlama Hamzabey’de Emiroğlu Hamzabey anısına yaptırılan mermer kitabenin açılış töreniydi.

Tiryaki mezarlığında yatan Gazi Zekeriya Tiryaki, Gazi Dursun Tiryaki Kaptan, Gazi Ali Tiryaki Kaptan, Şehit Besim Öksüz ve Gazi Harun Tiryaki Efendi topluca anıldı. Kuvayi Milliye Mezarlığı adıyla bilinen bu mezarlıkta, ailenin en saygın ve en yaşlı olan gazi dedesi Efendinin Harun olarak anılan  gazi dedenin kabri başında düzenlenen saygı töreninde müzik öğretmeni Mahiye Morgül ve müzik okulu öğrencisi Aybars Demirci İstiklâl Marşını birlikte yönettiler. Aybars Demirci törende ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün “Biz Oğuzoğullarıyız” şiirini okudu, ardından hep birlikte Andımız’ı söylediler.

Buradaki törende Adnan Tiryaki, Semiha Tiryaki, Ali Kemal Tiryaki, Kâmil Tiryaki, Mustafa Tiryaki, Yakup Demirci ve torunları Aybars Demirci ile Barlas Demirci, Bilgi Koleji Müdürü Hamit Turna ve eşi Satı Arı Turna, Resul Durmuş, Serkan Durmuş ve öğretmen Esra Akpınar hazır bulundular.

Beş yıldan beri her yıl yapılan bu törenlerde fotoğrafları Esra Akpınar çekmekte ve böylelikle Rize Kuvayi Milliye arşivine katkı vermektedir.  Kendisi ayrıca Konyalı bir gazi torunuyla evlidir. Gazi dedeleri Yunan işgalcileri İzmir’de deniz döken birlikten olup savaş koşullarında yakalandığı göz hastalığından bir ay süren dönüş yolunda gözleri kör olarak köyüne dönmüştü, bu törende onu da andılar.

Tiryaki Mezarlığındaki törende emekli müzik öğretmeni Mahiye Morgül kısa bir tarih konuşması yaptı. Antik Rize tarihi üzerine araştırmalarıyla da bilinen yazar Morgül konuşması sırasında bir belge resim gösterdi, bu resimdeki Sirkasya Oğuz Beyi 1. Darius Oğuz’un tacındaki hilal resmine dikkat etmelerini istedi. Resimdeki kralın kaya mezarı ise az yukarıdaki Sirahoz tepesinin altındadır diyerek tören yapılan tepenin adı olan Oğuzoğulları (Oksoğun) Bayırı ile resimdeki Oğuz Beyinin isim bağlantısını kurdu.  

Törenin sonuna doğru, İslampaşa mahallesindeki 30 Ağustos Zafer Bayramı törenine kutlama mesajı gönderenlerin isimleri anıldı; Kenan Yanbay, Kadir Yanbay, Sultan Yanbay, Pazar ilçesinden ADD Başkanı Metin Atasaral ve arkadaşları, Rize ADD Başkanı Ömer Toprak ve Rize Eğitim-İş sendika başkanı Hamza Kutay.

Tiryaki mezarlığındaki törenin ardından Çekmiş aile kabristanlığında Gazi Bayram Ali Çekmiş’in kabrine geçildi. Oradaki kısa saygı töreninden sonra araçlarla Hamzabey mahallesine gidildi. Hamzabey’de, mahalleye adı verilen Emirbeyoğlu Hamza Bey anısına yaptırılan mermer kitabenin açılışı yapıldı.

Hamzabey Kitabesinin açılışında; Gazi Timuroğlu Mahmut Demirci’nin torunu Mahmut Demirci, Emiroğlu Hamza Bey torunlarından Resul Durmuş, Resul Durmuş’un  çocukları,  Serkan Durmuş, Seçil Durmuş,  Adnan Tiryaki, Hamit Turna, Satı Arı Turna, Yakup Demirci, Aybars Demirci ile kardeşi,  Gönül Orhon, Şafak Orhon, Esra Akpınar ve Zümrüt Rize Gazetesinde köşe yazarı, kitabenin tasarımından itibaren yaptırılması ve yerine konmasına kadar bütün aşamalarda emeği olan eğitimci Mahiye Morgül hazır bulundular.

Buradaki açılış töreninde İstiklal Marşını müzik okulu öğrencisi Aybars Demirci ile beraber Mahiye Morgül yönetti. Emirbeyoğlu Hamza Beyin tarihi kişiliği hakkında yapılan kısa açıklamadan sonra Gazi torunu Mahmut Demirci’ye çerçeveli Rizeli Kuvvacılar Afişi takdim edildi.

Emiroğlu Hamzabey anısına yaptırılan kitabenin Durmuş aile kabristanlığına konulmasına izin veren Emiroğlu Hamzabey torunlarından Raif Durmuş ve Hızır Ali Durmuş, mermer kitabenin yerine taşınması ve yerleştirilmesi sırasında orada hazır bulundular, ancak tören günü başka şehirde bulunmalarını gerektirecek randevulu işleri olduğundan törene katılamadılar. Tören boyunca telefonla töreni takip ettiler, emeği geçen ve katılan herkese teşekkürlerini bildirdiler. Emiroğlu Hamza Bey torunlarından Erdoğan Durmuş ise, birkaç gün önce oğlunu toprağa vermenin acısı içinde ve hasta olduğu halde, Kitabenin çevre düzenlemesi ve mezarlıkların temizliği yapılırken bizzat yanına gelerek aile adına Mahiye Morgül’e teşekkürlerini bildirdi.

Emiroğlu Hamzabey Kitabesi için Mahiye Morgül’e kutlama ve destek gönderenler: Kıbrıs Gazisi Em.Alb.Ömer Lütfü Taşçıoğlu, Fatih Sultan Kar, Serendip Altındal, Reha Ören, Yüksel Kara, Habib Koçal.

Azim ve Karar, 01.09.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.