AYVAYI YEMEK

AYVAYI YEMEK
29 Haziran 2020 10:24
438
A+
A-

Suay Karaman 

Partisinin bir toplantısında konuşan AKP Kırıkkale milletvekili Ramazan Can, 17-25 Aralık 2013 tarihindeki operasyonlarına kadar, siyaset, ticaret ve bürokraside yükselmenin FETÖ ile işbirliğinden geçtiğini anlatmıştı. Ramazan Can, 2017 yılının Mayıs ayında da, TBMM’de yaptığı konuşmada AKP’nin FETÖ ile işbirliği yaptığını kabul etmişti. Ama bu itirafların üzerine gidilmedi.

10 Haziran Çarşamba günü AKP Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı’nın bir televizyon kanalında yaptığı konuşma FETÖ’nün siyasi ayağını açığa çıkarttı. Açıklamaları özet olarak şöyleydi: “AK Parti, FETÖ ile kol kola girdiyse bunu farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı. 2002’de iktidara gelmişim, sene 2007-2008. Benim bir müsteşar atamam için bu adamın genel müdür olarak 12 yılı doldurması lazım. Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta da FETÖ vardı. Bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldım. Mesele budur.”

Bu sözleri söyleyen Emre Cemil Ayvalı ertesi gün görevinden istifa etti ve şu açıklamayı yaptı: “Dün akşam geçmişte siyaset üzerinde vesayet oluşturmak isteyen darbeci Kemalist anlayış ve FETÖ’nün güç mücadelesine ilişkin sözlerim farklı noktalara çekilmiş ve benim üzerimden partime zarar vermek isteyenler topluca bir dezenformasyon oluşturmuşlardır. Partim ve davam benim için son derece değerlidir. Partimin zarar görmemesi adına iki yıldır onurla yürüttüğüm Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılıyorum.”

Emre Cemil Ayvalı, 2012 yılında açtığı sosyal medya hesabında FETÖ’ye ve çözüm sürecine övgüler sıralamıştır. Daha sonra bu hesabı kapatmış ve 2017 yılında yeni bir hesap açmıştır. Emre Cemil Ayvalı, 2018 yılında “Yönünü Şaşıran Ok” adlı bir kitap yazdı. Yandaş medyada “FETÖ ve siyasi ayağının deşifresi” diye reklamlar yapıldı. Kitapta FETÖ’nün CHP’yi ele geçirdiği ve tamamen birlikte hareket ettikleri gibi düzmece senaryolar vardı. Bunları yazan kişi, televizyon programında gerçekleri açıkladı; FETÖ ile AKP’nin kol kola girdiğini anlattı.

Emre Cemil Ayvalı’nın, televizyon programındaki sözleri FETÖ ve AKP’nin yıllarca işbirliği yaptığının itirafıdır. FETÖ’nün işlediği söylenen bütün suçların birlikte işlediklerinin itirafıydı. Emre Cemil Ayvalı’nın en kısa sürede yargılanması gerekmektedir. Böylece FETÖ’nün siyasi ayağının diğer üyelerinin,  FETÖ ile işbirliği yapan AKP’lilerin ortaya çıkarılması sağlanmalıdır. Sıla hasreti için açıklama yapanların ve “ne istediler de vermedik” diyenlerin de bu konuda neler söyleyecekleri merak konusudur.

FETÖ ile işbirliği yaptığını açıklayarak ayvayı yiyen Ayvalı, hemen FETÖ’nün siyasi ayağının açığa çıkmaması için görevinden istifa ettirildi. Eğer muhalefet gerçekten bu olayın üzerine giderse, olay kapanmaz ve gittikçe büyür, ilginç ilişkiler ortaya saçılır. İşte böyle itiraflarla FETÖ’nün siyasi ayağının niçin ortaya çıkarılmak istenmediği de belli olmaktadır.

Azim ve Karar, 15 Haziran 2020.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.