Site Rengi

AMERİKA YENİLDİ DİYEMEMEK!

24.08.2021
1.042
A+
A-

Ceyhun BALCI

Afganistan’da yaşananlar ve bu yaşananlara yönelik olarak oluşturulamaya çalışılan algı ders niteliğinde.

Açıkça söyleyemeseler de bir grup insan ABD’nin Afganistan’daki yenilgisini perdeleme peşinde. Onlara göre ABD, Taliban’la anlaşarak çekilmiş. Başka bir oyun kurmuş böylelikle. ABD’ye karşı çıkılmaz! Olsa olsa onunla işbirliği yapılır diyecekler de, diyemiyorlar. İnsanın içinden geçeni söyleyememesi acı verici bir durum olsa gerek.

Diğer yandan ise, Taliban’ın Afganistan’ın geleceğini karartacak oluşuna ilişkin sözlerin bini bir para.

ABD’nin yenilgisini açıkça ortaya koymak Taliban’ı güzellemeyi gerektirmiyor. Ya da, ABD yenildi demek yerine Taliban’ı yerin dibine batırmak da hiç gerekli olmayan bir davranış biçimi.

Afganistan tarihinde yenilgi yaşayan iki büyük güç İngiltere ve Sovyetler oldu. ABD bu listeye eklenen üçüncü emperyalist oldu. 11 Eylül’deki İkiz Kuleler olayını fırsat bilen ABD bu olaydan aldığı psikolojik güçle bölgeye yerleşebileceğini öngördü.

Taliban Buda heykellerini yıkarken ABD ülkenin varlıklarını yağmalamaktaydı. Taliban’la yatıp Taliban’la kalkan “ilerici basın (!)” her nedense emperyalist yağmada haber değeri görmedi. Her dış güç gibi ABD de içerideki işbirlikçilerini ve suç ortaklarını tepe tepe kullandı. Afganistan’ı sözüm ona Taliban’dan koruyan işbirlikçi güçlerin yağmaya ve yolsuzluğa karışmaması olanaksızdı. Bir bakıma, emperyale verdikleri eşsiz hizmetin karşılığını böylelikle aldıkları söylenebilir.

Bugünlerde Türkiye’ye akın akın getirilen Afganların emperyal işbirlikçisi oldukları, Taliban yönetimindeki Afganistan’da yaşam bulamayacakları için çil yavrusu gibi dağıldıkları göz ardı edilmemelidir.

Türkiye’deki bir grup ayrılıkçı-etnikçi aydın görünümlülerin Afgan akını karşısında takındıkları tutumun da dikkatlerden kaçmaması gerekir. Bu zevata göre ülkemize sığınanlar üzerinden nefret söylemi üretilmekteymiş. Bu yapılmamalıymış. İlk fırsatta sözü açılıma getirirlerse şaşırmayacağız. Onlar için açılım bahane, açılım şahanedir.

Bugün Türkiye’de, özellikle de büyük yerleşimlerde sokağa çıktığınızda rastladığınız her 10 kişiden birisi yabancı kökenlidir. Her türlü kapı bu yabancılara Türk vatandaşlarına olmadığı kadar ardına dek açıktır. İşin bu yanını görmezden gelip, duygu sömürüsüne girişenleri de bir kenara not etmeyi unutmamak gerekir.

Emperyalist gücün çekilse de algı yaratmaktan vazgeçmeyeceği göz ardı edilmemelidir.

İşte bir örnek!

https://tr.euronews.com/2021/08/22/afganistan-da-taliban-n-eline-gecen-zengin-maden-kaynaklar-neler?utm_source=newsletter&utm_medium=${template_locale}&utm_content=afganistan-da-taliban-n-eline-gecen-zengin-maden-kaynaklar-neler&_ope=eyJndWlkIjoiNTg5ZDAyZTRkMDU2MTQ3ZWVkZGE5OTY0MjI4NmMwMGEifQ%3D%3D

İşgalciler Afganistan’ı yağmalarken, insanını hiçe sayıp itip kakarken oralı olmayanlar Afganistan’ın değerli varlıklarının Taliban’ın eline geçmesini dert etmişler.

Bir kez daha yineleyelim!

Taliban çağımıza uygun bir düşünce yapısına sahip olmayan bir oluşumdur. Ama, eldeki kumaş da budur. Afganistan’ı on yıllardır sömürenlerin, kendi çıkarlarının sıradan öğesine dönüştürenlerin payı görmezden gelinmemeli bu acı gerçek tablosunda. Soğuk Savaş döneminde Afganistan’ı işgal eden Sovyetlerle başa çıkmada ve başkaca yerlerdeki komünizm tehlikesinin üstesinden gelmede kullanmak için tasarlanmış bir aygıttır din temelli oluşumlar. Başka deyişle, Afganistan’ın dinci-gerici oluşumlardan başka seçenek bulamamasında emperyalist batı önde gelen sorumludur. Bu gibi oluşumların kimi zaman atanı vuran silaha dönüştüğü de gerçektir. Taliban-ABD çelişmesinde yaşanan budur.

Taliban tüm eksilerine ve olumsuzluklarına karşın Afganistan’ın ürünüdür. Hoşumuza gitmese de işgalci emperyali bir yana koyduğumuzda ülkede söz sahibi olma konusunda daha fazla hak sahibidir

Taliban’ın olumsuzlukları üzerinden yürütülen bir psikolojik savaşla karşı karşıya olduğumuz kesindir.

Ne yazık ki bu psikolojik savaşta hiç umulmadık kesimler emperyalizmin yanında yer alma hatasına düşmektedir.

Bir yanda Taliban-Atatürk bağdaştırmasına girişenler.

Diğer yanda, emperyal laiktir dolayısı ile de laik olan iyidir gibi akla zarar söylemlerle ortalıkta dolaşanlar.

Her şeyden önce bu kesimlerin aydınlanması olmazsa olmaz koşul olsa gerektir.

Afganistan’da “ABD yenildi” diyememek önde gelen engellilik durumudur.

Olaya zalim-mazlum ikiliğinde bakmak bu konudaki kafa karışıklığını önleyebilir.

ABD yenildi demek Taliban’ı kutsamayı gerektirmeyeceği gibi, Taliban’ın dinci gericiliği emperyale yanaşmayı haklı kılmaz.

Azim ve Karar, 24.08.2021

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.