ABD, GAYRİASKERİ STATÜDEKİ DEDEAĞAÇ’TA DENİZ VE HAVA ÜSSÜ AÇTI !…

ABD, GAYRİASKERİ STATÜDEKİ DEDEAĞAÇ’TA DENİZ VE HAVA ÜSSÜ AÇTI !…
30 Temmuz 2020 23:29
403
A+
A-

Ümit Yalım

Türkiye, Ayasofya ve Kanal İstanbul tartışmaları ile oyalanırken, ABD ve Yunanistan, Türk Boğazlarını devre dışı bırakacak bir projeye imza attı. Yunanistan’ın Dedeağaç bölgesindeki ABD Deniz ve Hava Üssü, 23 Temmuz 2020’de törenle açıldı. Karadeniz’i kontrol altına almak isteyen ABD, Bulgaristan ve Romanya’ya yapacağı askeri yığınak için Dedeağaç’taki Deniz ve Hava Üssü’nü kullanacak.

Yunanistan ile ABD arasında 05 Ekim 2019’da imzalanan Savunma İşbirliği Anlaşması,30 Ocak 2020’de Yunanistan Parlamentosu tarafından onaylandı. ABD, Yunan Parlamentosu’nun onayladığı anlaşma kapsamında, Larissa, Stefanovikeio ve Dedeağaç bölgesinde Askeri Üs açma hakkını elde etti.

ABD, Yunanistan ile yaptığı anlaşma kapsamında 22 Temmuz 2020’de, Dedeağaç bölgesine askeri helikopter, askeri araç ve mühimmat yığınağı yaptı. Askeri Yığınak haberi, ABD Avrupa Ordusu’nun Twitter sayfasından duyuruldu.

     101. ABD Hava İndirme Tümeni’ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar, Endurance Nakliye Gemisi ile Dedeağaç Limanına getirildi ve limanda teşhir edildi.

Askeri yığınağın tamamlanmasını müteakip Dedeağaç ABD Deniz ve Hava Üssü23 Temmuz 2020’de, resmi törenle açıldı. Törene, Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, ABD’nin Atina Büyükelçisi Goeffrey Pyatt ve Dedeağaç’ta konuşlu Yunan 12. Mekanize Piyade Tümeni’nin Komutanı katıldı. Tören ile ilgili haber ve fotoğraflar Yunan Savunma Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde yayınlandı.

     ABD Deniz ve Hava Üssü’ndeki Skorsky helikopterleri, 24 Temmuz 2020’den itibaren Dedeağaç bölgesinden ayrılarak Romanya’daki eğitim alanına uçtu. Konu ile ilgili haberler ABD Avrupa Ordusu Resmi İnternet Sitesi’nde yayınlandı.

ABD VE YUNANİSTAN LOZAN’I İHLAL EDİYOR !…

ABD’nin Deniz ve Hava Üssü açtığı Dedeağaç bölgesi, 1923 Lozan Antlaşması’na göre gayriaskeri statüde. Lozan Antlaşması’ndaki Trakya Sınırlarına İlişkin Sözleşmegereği, Türkiye ile Yunanistan ve Bulgaristan arasında bulunan sınırın her iki tarafında 30 km. genişliğinde gayriaskeri bölge belirlendi. Anılan gayriaskeri bölgenin haritası Lozan Antlaşması’na ek olarak yayınlandı.

 Türkiye, Lozan Antlaşması’na uyarak Trakya bölgesindeki askeri birliklerini gayriaskeri bölgenin dışına konuşlandırdı. Ancak Yunanistan, gayriaskeri bölge içinde bulunan Dimetoka bölgesine 16. Mekanize Piyade Tümenini ve Dedeağaç bölgesine 12.Mekanize Piyade Tümenini konuşlandırdı. Şimdi de gayriaskeri statüdeki Dedeağaç bölgesine ABD Deniz ve Hava Üssü konuşlandırıldı. Yunanistan ve ABD, 1923 Lozan Antlaşması’nı ve uluslararası hukuku ihlal ediyor.

     Yunanistan veABD, Lozan Antlaşması’nı ihlal ederken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar olanı biteni turist gibi seyretti. Yunanistan’a müzik notası bile verilmedi.

Azim ve Karar, 31.07.2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.